Quantcast

Martin Dvořák: Počítáme i s tím, že v tendru o digitální licence neuspějeme

| Tisk

logoMartin Dvořák, generální ředitel Prima TV, v rozhovoru pro server parabola.cz mj. vysvětluje postoj televize k digitalizaci, k regionálnímu vysílání a objasňuje, proč byly podány žaloby na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

Co si myslíte o současném průběhu televizní digitalizace v Česku? Je její průběh pomalý, nebo naopak rychlý, až překotný? V čem spatřujete úskalí a problémy, které mohou zatížit Českou republiku jako celek v budoucnu?

Současný průběh přechodu na digitální vysílání u nás podle mne reflektuje dění v okolních státech. Myslím si, že většina subjektů, nejen vysílatelů, ale i telekomunikačních operátorů, se na něj velmi intenzivně chystá a snaží se v rámci pilotních projektů a zkušebního vysílání připravit na ostrý start. Jediným determinujícím faktorem, který momentálně cítím, je nejasná legislativní situace, která spíše nabádá ke zvýšené opatrnosti, protože digitalizace si vyžádá nemalé investice. A pokud někdo investuje značné finanční prostředky, tak chce mít stoprocentní právní jistotu, že jeho investice nebudou ohroženy. Také se domnívám, že některé kroky, které činí určité státní regulační orgány, konkrétně RRTV, jsou mírně řečeno unáhlené a nepřipravené.

Prima TV podala na RRTV několik žalob. Lze je specifikovat a stručně obhájit, proč se tak stalo?

FTV Prima, spol. s r.o., podala proti RRTV v dané souvislosti dvě žaloby. V první z těchto žalob požadujeme, aby soud zrušil rozhodnutí RRTV o neudělení souhlasu se změnou licence spočívající v rozšíření souboru technických parametrů o vysílání na 46. kanálu ze stanovišť Praha - Ládví, Praha - Zelený pruh a Praha - Strahov a vrátil věc RRTV k dalšímu řízení. Jsme přesvědčeni o tom, že RRTV vydáním uvedeného zamítavého rozhodnutí porušila zákon. Žádost o změnu licence podala FTV Prima koncem září 2004. Nové „digitální“ soubory technických parametrů měly naší společnosti umožnit řádné digitální vysílání už od 1.1.2005. RRTV argumentovala ve svém zamítavém rozhodnutí vyhlášením licenčního řízení k provozování televizního vysílání v systému DVB-T, přestože vyhlášení licenčního řízení není zákonným důvodem pro neudělení souhlasu se změnou licence. K vyhlášení licenčního řízení navíc došlo více než měsíc po doručení naší žádosti. Žaloba má automatický odkladný účinek, RRTV je tedy povinna vyčkat do konce soudního řízení a nesmí činit kroky, které by znemožnily případné vydání souhlasu se změnou licence dle naší žádosti, jinými slovy nesmí s námi požadovaným mediálním prostorem na uvedených kmitočtech zacházet, jako by byl volný. Druhou žalobou proti RRTV pak požadujeme částečné zrušení licenčního řízení. Jsme toho názoru, že RRTV není oprávněna nabízet celou kapacitu sítě Czech Digital Group, a.s., (tj. sítě B) a ignorovat skutečnost, že jsme s uvedenou společností již byli dohodnuti na vyčlenění části datové kapacity v dané síti a digitálním šíření Prima TV.

Do tendru, který vypsala RRTV, podala Prima TV pouze jednu žádost o digitální licenci. Proč? Jak chápete současnou analogovou plnoformátovou Primu?

V tuto chvíli jsme podali pouze jednu žádost, protože se domníváme, že stávající licence, která je v držení společnosti FTV Prima, je univerzální a platná pro digitální vysílání. Proto je naší ambicí a cílem získat ještě jednu licenci pro digitální vysílání a v budoucnu po udělení této druhé licence, pokud ji obdržíme a pevně doufám, že ano, vysílat dva plnoformátové televizní celoplošné kanály.

Neobáváte se, že v licenčním řízení neuspějete? Připouštíte si to?

Počítáme se vším, ale věřím, že RRTV nastaví optimální strategii, to znamená, že se bude snažit o zvýšení konkurence na televizním trhu, ale zároveň si uvědomí nebezpečí tzv. fragmentace. Dle našeho názoru je ideální, aby existovalo více vysílatelů, ale aby měli k dispozici více než jeden kanál. Jsem pevně přesvědčen, že to přispěje ke zvýšení kvality televizního vysílání zejména díky tomu, že bude existovat možnost sdílet náklady, které jsou u televizního vysílání velmi vysoké.

V průběhu let budou k dispozici další multiplexy, které doplní současné A, B a C. Uvažujete případně o dalších stanicích Prima? Pokud ano, máte již rámcově jasno, co budou vysílat?

Uvažujeme o tom, že v okamžiku, kdy se tak stane, zažádáme o další licence, abychom nakonec provozovali plus minus čtyři televizní kanály.

Problém regionů tíží Primu. Jak to máte vyřešeno do budoucna? Jak bude vypadat plnoformátová Prima v DVB-T? S regionálními vstupy, nebo bez nich?

Problém regionů se týká současné Primy. Doufám, že regiony nebudou v éře digitalizace sdílet s Primou kmitočty, neboť digitalizací bude odstraněna zásadní příčina nynějšího sdílení kmitočtů, a to je jejich nedostatek.

TV Nova již prohlásila, že pokud nedostane digitální licence pro své tematické kanály, chce je spustit alespoň přes satelit či kabel. Co Prima TV? Uvažujete o něčem podobném?

Uvažujeme o tom, že bychom některé programy spustili nejdříve přes kabel a satelit, ale prioritou je pro nás paralelní vysílání terestricky, byť digitálně, a k tomu kabelem a satelitem.

Je známo a rovněž se tím netajíte, že jste chtěli vybudovat síť regionálních kanálů na principu současné TV Praha a TV Hradec Králové. Jak to vypadá nyní v poloze digitalizace? Uvažuje se o expanzi do dalších regionů? Bude možné někdy tuto platformu regionálních kanálů sledovat např. přes UPC Direct či nekódovaně přes satelit?

Projekt TV Praha a TV Hradec Králové momentálně znovu analyzujeme – zejména s ohledem na poslední vývoj související s rozhodnutím ústavního soudu a RRTV. Myslím si, že se vzhledem k těmto událostem dostává projekt do nové pozice, a proto svůj postoj k němu velmi intenzivně přehodnocujeme.



Jak je to s TV Pardubice? Koncem října již bylo možné zachytit na 44. kanále (analog) testovací vysílání. Tímto testem to ale skončilo a o TV Pardubice již není slyšet. Jak tedy vypadá současnost?

V podstatě platí, co jsem řekl v předchozí otázce.

Na závěr otázka k odlehčení. Jak se vám hrálo ve vánočním dílu Rodinných pout, ve kterém jste byl obklopen zkušenými herci?

Ve vánočním díle Rodinných pout jsem byl mimořádně nervózní a byla to pro mne úžasná zkušenost. Díky ní jsem si určitě začal ještě více vážit práce herců a celého týmu Rodinných pout, protože jsem si na vlastní kůži zažil, jak intenzivní a těžká práce to je. Závěrem mohu říct, že se mi opět potvrdila platnost hesla: ševče, drž se svého kopyta.

Radek Pešout





Přečtěte si také

Reklama




Vybrané články