Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Technika

Instalace dvou parabol a multiprepinace

Nechal jsem si do noveho domu od elektrikare nainstalovat dve paraboly na prijem 3 druzic a mam trochu pochybnosti o kvalite provedeni, tak by me zajimal vas nazor.
Nelibi se mi predevsim provedeni konektoru, kde jsou dratky z koaxu v podstate u kazdeho f konektoru viditelne a casto i dost dlouhe. A pak mi chybi uzemneni drzaku parabol a f-konektoru, protoze obe paraboly jsou na strese.
Viz obrazky:
https://ibb.co/kMLyrvx
https://ibb.co/hyfKsbG
https://ibb.co/FzYkKYj

B.

Batul
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 54
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 27
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

Vím, že to není ideální. Satelit je funkční a hromosvod Ti dělal kdo já ho na fotce nevidím... :)))

Fanyn
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 777
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

Hromosvod neni udajne podle normy potreba. Navic mam elektriku vedenou pres strechu, takze je tam vyssi stozar s tlustym kabelem vedoucim od sousedniho domu a pokracujici na dalsi dum na druhe strane.

Batul
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 54
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Batul

"Nelibi se mi predevsim provedeni konektoru, kde jsou dratky z koaxu v podstate u kazdeho f konektoru viditelne a casto i dost dlouhe. " Tie drátky ani tak nevadia ako skôr zabezpečenie proti vniknutiu vody - vlhkosti do káblov pri LNB. Pod strechou to nie je nutné. Uzemniť držiak by som odporúčal, pretože cesty blesku sú nevyspytateľné ;)

Slovak DX satellite overwrite club.

Peon
Registrace: 8/2010
Příspěvků: 553
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

Fkonektory jsou spis vizuelne na houby, mohl je aspon preizolovat. Fungovat to bude.

Co snad mohl aspon venku pouzit, tak venkovni koaxial (nevim o tom, ze by se delal bily venkovni). Pokud pozil nejaky levny, muze po 10 letech popraskat. No a jak zatece voda, tak urcite neco odejde.

Jinak by to snad melo byt OK.... :8)

Vu+ UNO 4KSE (1xDVB-S2X) HDD 750GB HITACHI; E2 OpenAtv-6.4 FW: z 2020/08/05; Vu+ DUO 4K (2xDVB-S2X) HDD 1TB/16MB WD 2.5" GM; OpenAtv-6.4 FW: z 2020/08/04; Panasonic SH-HT 855; Samsung UE55HU6900 a UE48HU6700; Pozice 1W+19,2E+23,5E+28,2E

JIKARU
Registrace: 9/2012
Příspěvků: 558
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

Jak glosovali kolegové,správně je venkovní kabel (obvykle černé PE).Jak však mnozí pamatují,tak např. soudruzi z Rumunska (u nás byli od r.2006),o takovém kabelu možná doposud ani neví.Na venek jsou nejlepší venkovní kompresní konektory,ovšem i dobře ošetřený šroubovací konektor je v pohodě.Nejlepší hláška je ovšem,že hromosvod (vnější/vnitřní opatření proti blesku),není údajně potřeba (což je samozřejmě možné):)) ,tak asi bych to požadoval písemně.
Vzhledem k použité velmi kvalitní parabole,bych typoval,že z hlediska objednatele nebyl vyvíjen enormní "tlak" na cenu a termín.Tak ať to šlape.

hdpe
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 402
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Batul

V podstatě tu už bylo vše řečeno. Přečnívající drátky přes konektor nejsou funkční problém. Jako problém vidím použité kabely a nestažené "kalhotky" na LNB, které chrání konektory před povětrností a především vodou. Je s podivem, kolik montérů tuto věc ignoruje nebo ji vůbec nezná!
Uzemění stožáru je diskutabilní, protože kde není hromosvod není kam uzemňovat. Pospojení na PE vodič domovní instalace je taktéž diskutabilní a není možné jej doporučit. Pokud udeří blesk do střechy samotné, pak je to stejně jedno a pokud udeří mimo dům, tak je dodržena přeskoková vzdálenost. Podle nové normy se totiž anténní stožáry a antény neuzemňují a nespojují s hromosvodem, pokud jsou dodrženy přeskokové vzdálenosti. Takže instalaci není mnoho co vytknout. Jako největší problém vidím použité kabely, které nevydrží dlouho a brzy způsobí problémy!

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 655
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

konektory a koukající drátky jsou jenom kosmetika , ale ošklivá
jinak dnes se zřejmě nezemní přímo na hromosvod,ale buduje se jímač vedle antény , ale pokud na domu není hromosvod tak není ani jímač a anténa má být pod úrovní sřechy (nevím přesně kolik)

dnurg
Registrace: 12/2016
Příspěvků: 282
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Batul

Jaké to máš pozice?,nestačila 1 parabola

Skylink//4,8°+13°+16°+19.2°+23,5°+39°+42°+0,8°w+30°w//Octagon SX88+ SE WL,Octagon sx8 HD One

jackino
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 5 210
Galerie: jackino
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Batul

Konektory jsou dost fušersky udělané, ale dá se to napravit samovulkanizační páskou nebo teplem smršťovací bužírkou. Uvnitř to tak nevadí. Možná bych osadil přepěťové ochrany na vstupy MP. FUBA se 2x LNB je patrně na Astra 23.5/19.2E a druhá na Thor 0.8W. Obyčejný koax pravda po více letech a působením slunce, vody apod. rád popraská a tím se znehodnotí. Venkovní se dělá jak černý tak bílý (např. Schrack). Jen pro info - co to stálo (pokud to není tajný)

Warpik
Registrace: 9/2016
Příspěvků: 761
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Batul

Ještě co se týče zemnění, pospojoval bych to žlutozeleným vodičem min. 4-6 mm2 vzájemně a ke "kolíku zásuvky" PE. Bleskosvod (připojení) vzhledem jeho absenci a umístění parabol není nezbytný.

Warpik
Registrace: 9/2016
Příspěvků: 761
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

Dum stoji na zapade Nemecka, takze mam bryle na 19,2 a 23,5 a samostatnou na 28,2, kde bych mel chytit i UK beam. Silhani mi nedoporucil.
Jinak to bylo soucasti ceny celeho domu, takze presne nemuzu rict, myslim ze komplet to bylo za 1600€. Tj. 3x quatro na 8 ucastniku. Vetsina tech penez ale padne na praci.

Batul
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 54
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

mám aj biely vonkajší ...

Dzordzo
Registrace: 8/2007
Příspěvků: 3 258
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

Zdravím.Když už tady vedete odbornou debatu,tak se prosím zeptám i já.Mám vystrčeno trubku na střeše na ní parabolu i anténu,uzemněné to není.Ale mám na střeše, nějaké ty jímače.Chci se zeptat,mám teď trochu obavy,zda by k větší jistotě,ať mi dole něco neshoří,že bych do každého svodu dal bleskojistku,nebo je to zbytečnost?Díky

pichac
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 383
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pichac

som zásady - pokiaľ sa dá - na stenu alebo balkón a je po probléme ...

Dzordzo
Registrace: 8/2007
Příspěvků: 3 258
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

"Jako největší problém vidím použité kabely, které nevydrží dlouho a brzy způsobí problémy!"
protipožiarny kábel by mohol niečo vydržať https://www.fuba.de/fuba-kke-350-100-standard-koaxialkabel-weiss.html

DeMon
Registrace: 12/2011
Příspěvků: 16
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Batul

Ak sa Ta mozem spytat, aka je to lokalita v tom zapadnom Nemecku, prosim Ta (myslim mesto alebo okolie)? A aky je presne priemer paraboly, ktora bude namierena na tu 28.2 E pre UK Beam? Pripadne vies aj blizsie nieco o LNB? Predpokladam, ze ta parabola je tiez Fuba. Chcel by som to porovnat s ofic. vyzarovacim diagramom, lebo rozne lokality zapadneho Nemecka su oziarene rozne. A este - kedy budes mat vysledky, ci sa to podarilo chytit a aky je tam signal? Zaujimalo by ma to, tiez nad niecim uvazujem. Dakujem Ti za info.

kolle
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 249
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

@DeMon
Zdar,pokud je mi známo,tak kabely,které mají funkční schopnost při požáru,nemají rády ani slunce,ani mráz a zejména vodu.Tak by mne zajímal typ.Díky.
@Dzordzo
Zdar,jestli můžeš,pošli mi daný typ bílého venkovního kabelu.Kdysi byly koax.kabely venkovní (Kablo Bratislava), opatřeny dvojitou izolací ,nejprve čiré PE a na povrchu bylo opláštění světle zelené PVC (VCCOD 75-4,8).Díky.

hdpe
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 402
Odpověď v diskusním vlákně
 

@hdpe

pozriem na cievke

Dzordzo
Registrace: 8/2007
Příspěvků: 3 258
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

Na "klasického" elektrikáře dobrá práce, pokud vše funguje.
Viděl jsem práce elektrikářů u nás a mnohdy nebyly ani funkční.

radek1
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 449
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

Lokalita je Saarbrücken, na hranicich s Francii.
Kvalita kabelu me vubec nenapadla, ale je fakt, ze je to stejny jako na rozvod po dome.
Funkcni by to byt melo, pry to testovali, nemam tam jeste tv, takze nemuzu osobne vyzkouset, stehuju se az za mesic.

Batul
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 54
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Batul

Drzim palce a daj potom vediet, ze ci Ti ten UK beam ide a ako. Saarbrucken je uz trochu mimo zakladneho pokrytia, ale stale neporovnatelne oproti nam - ci uz v CR alebo v SR. S dobre nastavenou parabolou (a ak je to dokonca samostatna len na prijem tejto druzice) si myslim, ze Ti to moze ist. Najhorsie mozno tak, ze signal niekedy bude na hranici prijmu. Ale asi to pojde v pohode.

kolle
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 249
Odpověď v diskusním vlákně
 

Re:Instalace dvou parabol a multiprepinace

Instalace neni zas tak hrozná, kabel FUBA je kvalitní protipožární, to zřejmě v Německu podle nových předpisů u nových staveb vyžadují, je 3x stíněný se zárukou min. 5 let. Mohli použít přímo UV stabilní např. typ KKF730 ale ten neni protipožární. Stínění na venkovních konektorech měli odstřihnout a alespoň zalepit vulkanizačkou. Samozřejmě stáhnout přes konektory výsuvnou ochranu z konvertoru.Venkovní vypadají že by mohly mít těsnící kroužek ale přes vyčnívající stínění se může do kabelu natáhnout vlhkost která způsobí postupnou korozi. Umístění paraboly by mělo být v pořádku, neni nad střechou ale je položená ve střeše níže a samotná budova je nižší než sousední budova.

pepa12
Registrace: 6/2007
Příspěvků: 211
Odpověď v diskusním vlákně
 

@hdpe

T6TSFx77-U WHITE

Dzordzo
Registrace: 8/2007
Příspěvků: 3 258
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Instalace dvou parabol a multiprepinace

Ahoj a díky.Ovšem nikde jsem (bohužel),nevyčetl,že by kabel byl určen do venkovních vnějších vlivů.UPC CZECH REPUBLIC, používalo na domovní (terciární-vnitřní rozvody),především kabely z provenience pouze BELDEN, CAVEL, COMMSCOPE (White PVC).Do země (výkopu), mohly být použity kabely BLACK PE or GREEN PE.Na povrch (UV záření a mráz),mohly být použity pouze kabely BLACK PE.

hdpe
Registrace: 11/2007
Příspěvků: 4 402
Odpověď v diskusním vlákně
 

co řešíte??

snad to má v záruce a dílo převzal funkční,elektrikář není zrovna sat.technik,ale dělá to kdejakej jouda,co si vybral za firmu,to má,třeba to bylo za málo bez papíru

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 998
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 27
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra