Druhá řada seriálu Mars o životě po obydlení rudé planety

| redakce | tisk

Představa Marsu jako planety obydlené lidmi nebyla dosud nikdy tak zřetelná jako nyní. Ačkoliv byla tato myšlenka dlouho považována za science fiction, bude lidstvo během krátké doby připravené ji uskutečnit.

První řada seriálu Mars z dílny National Geographic byla kritiky označena za působivou, podnětnou a vědecky věrnou. Nyní Nat Geo uvede šestidílný pořad kopírující původní smíšenou formu hraného seriálu a dokumentu. Podle současného dění na Zemi tvůrci předpověděli budoucí vývoj na rudé planetě.

National Geographic se opět spojil s Brianem Grazerem, Ronem Howardem, Michaelem Rosenbergerem a Justinem Wilkesem z Imagine Entertainment i výkonnými producenty Jonem Kamenem a Tommym Turtlem z RadicalMedia, aby odpověděl na otázku, jaké budou hranice vědy a průmyslu na tak izolovaném a nesmlouvavém místě. Podle tvůrců lze v dějinách lidstva pozorovat neustálý souboj mezi motivací a zájmy hnanými výnosností na straně jedné a snahou o vědecký výzkum na straně druhé. Pokud se z lidstva stane meziplanetární živočišný druh, dokáže se vůbec vymanit a neopakovat dokola stejné chyby?

Druhá řada seriálu Mars na Nat Geo
▲ Druhá řada seriálu Mars na Nat Geo

Druhá řada MARSu navazuje pět let po vyústění děje první série. Píše se rok 2042 a po úspěšné průkopnické misi, během které se původní posádce podařilo přistát na rudé planetě a založit první osadu, zde již existuje kolonie Olympus Town. Objevují se však obtíže s financováním projektu, které otevírají dveře podnikatelskému sektoru. Konflikty mezi původní vědecky zaměřenou posádkou a ky těžaři vyslanými komerční společností Lukurm Industries na sebe nenechají dlouho čekat.

V hraných sekcích seriál přibližuje každodenní záležitosti - těhotenství, rozchody, nová vzplanutí, nemoci, nedostatek energie, zranění, trénink, obědy a sociální začlenění. Tyto obyčejné situace se ale dějí a řeší 54,7 milionů kilometrů daleko od Země, na planetě Mars, Z původního hledání nových forem života se stává důlní průzkum, objevují se přírodní katastrofy a na úmrtí navazuje narození prvního marťanského dítěte.

Druhá řada seriálu Mars na Nat Geo
▲ Druhá řada seriálu Mars na Nat Geo

Herecké obsazení první řady bylo obohaceno o nové tváře. Mimo dobře známé Jihae (Smrtelné stroje), spatříme Jeffa Hephnera (Chicago Med, Code Black) a Esaie Moralese (Ozark, Policie New York).

V dokumentární rovině se prolínají dnešní poznatky a předpokládaná budoucnost populace na Marsu svázaná s problematikou vývoje současné výspy zeměkoule - Arktidy. Tato otázka zahrnuje události, jež v současnosti negativně ovlivňují život na Zemi a mohly by nás trápit i v budoucnosti, až se staneme meziplanetárním živočišným druhem: tání ledovců, vrty, zvyšující se hladina moří a lokální epidemie nemocí související s táním permafrostu, tedy dlouhodobě zmrzlé půdy.

Těmito otázkami a predikcí dalšího vývoje nás provedou nejznámější odborníci z oblasti sociologie, technologie, environmentalistiky ad., včetně šéfa SpaceX Elona Muska; autora bestsellerů Marťan a Artemis Andyho Weira; vědkyně NASA Ellen Stofanové; bývalého astronauta NASA Lelanda Melvina; odborníka v oblasti teoretické fyziky a futurologie Michia Kakua; expertky na problematiku ropy a energií Antonie Juhaszové; úspěšné spisovatelky, aktivistky a novinářky zabývající se oblastí klimatických změn Naomi Kleinové; vedoucího oboru vesmírných strategií v Planetary Society Caseyho Dreiera; astrobioložky v Klugeho centru při Knihovně Kongresu a astronomky v Adlerově planetáriu Lucianne Walkowiczové a Billa Nyee, ředitele Planetary Society.

Výše uvedení experti podpořili i scénář hrané části seriálu. Reálné poznatky do děje přináší Stephen Petranek, autor bestselleru Jak budeme žít na Marsu?; Mae Jemisonová, bývalá astronautka NASA; a Robert Braun, profesor vesmírných technologií na University of Cororado v Boulderu.

V minulé řadě jsme se soustředili na to, jak se na Mars dostat. Nyní tedy přesouváme hlavní důraz na otázku života na planetě, kde je vše mimozemské, neobyčejné,“ prohlásila producentka Dee Johnsonová (Nashville, Boss, Pohotovost). „Mars je jako tlakový hrnec. Neustále spolu soupeří věda s komerční sférou a víří emoce. S rozvojem vědy a bádání jde vždy ruku v ruce i průmysl a finance.“

Podstata lidstva a naše charakteristika se nezmění stěhováním na Mars, nicméně zatím nevíme, jak se nám podaří využívat instinkty a ovládat emoce a chování v novém prostředí“, domnívá se Justin Wilkes, spoluautor a výkonný producent seriálu za RadicalMedia. „Jak se vyrovnáme se zármutkem, uchováme si duševní zdraví, zvládneme nemoci, smrt, první těhotenství a porod na Marsu, přírodní zkázy a boj o přirozené zdroje jako například vodu“?

Na Marsu budou veškeré každodenní úkony jako osobní hygiena, příprava a konzumace jídel, vyžadovat mnohem větší úsilí. Situaci nám ztíží i limitované zdroje a nově vznikající pravidla“, říká Stephen Petranek, jeden z výkonných producentů a vědeckých poradců seriálu. „Opuštění Země bude znamenat záchranu lidstva jako živočišného druhu, jelikož získáme potřebné znalosti a technologie, abychom se tam dostali, ale co nám život tam vezme, to nevíme. Cesta na Mars bude mnohaměsíčním jednosměrným výletem, tak bychom si měli být jistí, co tam chceme natrvalo dělat.“

MARS vznikl v produkci Imagine Entertainment a RadicalMedia na zakázku National Geographic. Režie se tentokrát ujali Stephen Cragg (Skandál, Vražedná práva) a Ashley Way (Pán času, Ve jménu vlasti), stejně jako Everardo Gout (Dny milosti), známý již z první série.

zdroj: NG