Quantcast

Ondřej Sokol jako Rédl v krimi thrilleru Jana Hřebejka na ČT1

| redakce | tisk

Kam až sahají chapadla zločinu v porevolučním Československu, bude v čtyřdílné minisérii Jana Hřebejka rozkrývat Ondřej Sokol jako policista Roman Rédl odhalující kriminální pozadí podivného případu.

První díl krimi thrilleru z „divokých devadesátek“ uvede ČT1 v neděli, 11. listopadu ve 20.20 hod.

Jde o zajímavý příběh, který je kromě napětí a humoru, který se do toho snažíme dostat, atraktivní svým tématem. Já sám jsem se do dobové problematiky musel ponořit a doufám, že to převyprávíme tak, aby tomu divák porozuměl. Téma toho, jak se v nové společnosti po převratu propojují zločinci a policisté, mě osobně zvláštním způsobem fascinuje,“ říká režisér Jan Hřebejk.

Rédl, Jan Hřebejk (foto: ČT)
▲ Rédl, Jan Hřebejk (foto: ČT)

Roku 1992, těsně před rozpadem Československa, je Roman Rédl na vrcholu své kariéry. Dostane za úkol trestní stíhání posledního šéfa StB generála Ference. Ovšem z důvodu blížícího se rozdělení republiky hrozí, že obžalovaný unikne soudu odchodem na Slovensko. Rédl se jej tedy snaží udržet ve vazbě co nejdéle, aby mu v útěku zabránil. Situaci zkomplikuje případ, který se rozhodne řešit z osobních důvodů. Jako vojenský prokurátor se do teď zabýval převážně zločiny vojáků, nicméně tato kauza zasahuje do civilního sektoru. Rédl navíc naráží na nechuť policie ke spolupráci. A protože k řešení případu bude potřebovat znalosti kryptografie, musí se chtě nechtě obrátit s žádostí o pomoc na generála Ference, který je v tomto oboru eso.

Pro mě, který v té době žil a nějakým způsobem o světě přemýšlel, to byla neuvěřitelná sonda do zákulisí,“ říká Ondřej Sokol a pokračuje: „Miro Šifra nasbíral neskutečné množství materiálu, věrně ho interpretoval. Byl to zkrátka návrat do roku 1992. Bylo také velice zajímavé, že postavy, které vystupují v Rédlovi, nejsou černobílé, přestože takto máme tendenci tuto dobu vnímat.“ Scenárista Miro Šifra k práci na příběhu dodává: „Rédl je vlastně moje diplomová práce z FAMU, na které jsem začal pracovat daleko dříve, než jsem věděl, že to Česká televize někdy natočí. Díky tomu jsem měl více času na rešerše - a po měsících jsem se dostal například ke spisům z významných soudních sporů té doby se starými funkcionáři.“

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články