Trikolor TV bojuje proti pirátství

| redakce | tisk

Operátor největší ruské satelitní platformy Trikolor TV i v loňském roce bojoval proti pirátství v různých podobách. V souvislosti s porušením práv provozovatele bylo zahájeno 12 trestních řízení a 28 správních řízení. Poprvé byl pirátům vyměřen reálný trest.

Provozovatel identifikuje tři oblasti protipirátských činností. První je hledání pachatelů, kteří organizují nelegální přístup k televizním programům, druhá oblast se týká segmentu HoReC, kde se vysílají balíčky Trikolor TV na veřejných místech bez odpovídající smlouvy a třetí oblast se týká potlačení nezákonného používání ochranných známek společnosti.

Během loňského roku bylo zahájeno 12 trestních řízení proti 11 osobám, z toho 9 z Ruska a dva z Běloruska. Od počátku roku bylo zabaveno více než 30 jednotek pirátského vybavení (10 přijímačů, 52 přístupových karet, tři počítače atd.).

22. října 2018 městský soud v Kaliningradské oblasti odsoudil bývalého oficiálního prodejce operátora k trestu odnětí svobody na dobu 1,5 roku. Podnikatel na základě svého oficiálního postavení opakovaně nabízel ilegální přístup ke službám Trikolor TV. Odsouzený upravil software přijímacího zařízení, aby umožnil nelegální přístup pro příjem placených satelitních programů Trikolor TV a tuto službu pak následně prodával.

Obdobný případ se stal v Lermontovu, kde byl pirát 24. prosince 2018 odsouzen k nuceným pracím na 1 rok a pět měsíců.

Společnost také monitoruje fakta o nezákonném vysílání svých televizních programů na veřejných místech jako jsou hotely, restaurace, kavárny, čekárny, sportovní kluby a podobně. Pro veřejné vysílání programů Trikolor TV musí mít podnikatel uzavřenou příslušnou smlouvu. Zaměstnanci společnosti Trikolor TV spolu se zástupci ministerstva vnitra a státního zastupitelství zkontrolovali 102 veřejných míst. Na základě toho bylo zasláno 64 žádostí orgánům činným v trestním řízení. Bylo zahájeno 28 správních řízení. Soud uložil pokuty 15 právnickým osobám a vydal další varování. Po inspekci zástupci 42 objektů HoReCa uzavřeli smlouvy s Trikolor TV ohledně veřejného šíření programů. Jeden z podnikatelů uzavřel dohodu o vypořádání se společností Trikolor o peněžních náhradách za nezákonné vysílání televizních programů.

V roce 2018 Trikolor TV podal k soudu několik případů týkajících se zneužití ochranných známek vlastněné Národní satelitní společností (Trikolor). Pachatel z Čeljabinska, čelil významné občansko-právním sankcí, uzavřel předběžnou dohodu s provozovatelem o zaplacení náhrady ve výši 100 tisíc rublů a ukončení používání ochranné známky v názvu domény webu.