Quantcast

Každý pátý obyvatel Slovenska se přiznává k pirátství

| redakce | tisk | názory

K nelegálnímu sledování anebo stahování obsahu se v průzkumu přiznala téměř pětina obyvatel Slovenska (19,16 %). Vyplývá to z informací ATVS (Asociace televizních vysílatelů Slovenska).

Až 10,63 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že obsah z internetu získávají kombinací obou způsobů (legálně i pirátsky) a téměř 9 procent oslovených zase potvrdilo, že filmy a seriály či hudbu získávají výhradně z pirátských zdrojů.

Předpokládáme, že v realitě může být toto číslo ještě vyšší, lidé se totiž k těmto aktivitám ne vždy přiznávají,“ vysvětluje ředitelka právního oddělení skupiny Markíza Lucia Tandlich. „Dostupnost pirátského obsahu na internetu zůstává stále problémem. Nejenže výrazně ztěžuje práci domácích tvůrců, kteří už stejně musí při tvorbě bojovat s nedostatkem financí, ale toto vědomé porušování autorských práv následně také zdražuje služby platícím divákům a divačkám.“

Z 56,17 procent obyvatel Slovenska, kteří dle průzkumu sledují anebo stahují obsah z online platforem, a to až 48,39 procenta z nich činí alespoň jednou za týden a 23,21 procenta dokonce denně. Pokud se takto děje nelegálně, společnosti, které na obsah mají zakoupené licence anebo ho vyrábějí, tak přicházejí o obrovské sumy peněz.

Zamezení šíření nelegálního obsahu na internetu je řešeno i ve slovenském autorském zákoně. Přispěla k němu transpozice evropské směrnice, kterou došlo k zavedení zodpovědnosti provozovatelů online platforem na sdílení obsahu online. Dne 24.7.2024 zároveň vstoupila do účinnosti i novela zákona o mediálních službách, kterou se Rada pro mediální služby (RpMS) stala národním koordinátorem digitálních služeb regulovaných evropským nařízením o digitálních službách (DSA).

Průzkum pro ATVS provedla společnost CreditCall, který vypracovala agentura Neuropea. Průzkum proběhl formou telefonických rozhovorů na vzorku jednoho tisíce respondentů.

názory čtenářů




Reklama




Vybrané články