Quantcast

Pravdivý příběh tatéra z Osvětimi na Viasat History

| redakce | tisk

Dokument Pravdivý příběh tatéra z Osvětimi příchází na naše obrazovky v březnu díky televizní stanici Viasat History. Tento výjimečný dokument vezme diváky na cestu do jednoho z nejtemnějších období lidských dějin a vypráví příběh Ludwiga (Laleho nebo též Laliho) Sokolova, který přežil hrůzy Osvětimi díky tomu, že se stal táborovým tatérem.

Osvětim-Březinka se stala symbolem nejhrůzostrašnějších zločinů v dějinách lidstva - holocaustu. Koncentrační tábor Osvětim byl založen v roce 1940 a fungoval až do roku 1945, kdy byl osvobozen sovětskou armádou. Původně byl zamýšlen jako tranzitní tábor, později se stal hlavním centrem masového vyhlazování milionů lidí, především Židů, ale také Poláků, Romů, válečných zajatců a dalších skupin pronásledovaných nacisty. Odhaduje se, že v Osvětimi zahynulo přibližně 1,1 milionu lidí. Jen malá část z nich přežila a z těch, kteří přežili, si mnozí odnesli nejen fyzické jizvy, ale také psychická traumata, která je provázela po celý život.

Dokument Pravdivý příběh tatéra z Osvětimi uvede Viasat History (foto: Viasat World)
▲ Dokument Pravdivý příběh tatéra z Osvětimi uvede Viasat History (foto: Viasat World)

Dokumentární film Pravdivý příběh tatéra z Osvětimi vypráví příběh Laliho Sokolova, mladého Žida ze Slovenska, který byl v roce 1942 deportován do Osvětimi. Tam se seznámil se svou budoucí ženou Gitou Furmanovou, kterou poprvé uviděl, když jí vytetoval táborové číslo: 34902. Jejich láska rozkvetla v těch nejtěžších podmínkách a stala se jedním z mála paprsků světla v temnotě táborové noční můry.

Lali, nejprve tatérův asistent a později hlavní tatér tábora, měl díky svému postavení v táboře mimořádnou příležitost přežít. Jeho prací bylo tetovat identifikační čísla na kůži ostatních vězňů. Lali využil svého postavení, aby se pokusil zachránit sebe a Gitu, a riskoval přitom svůj život. Po válce se po dlouhé a obtížné cestě znovu setkali, vzali se a později emigrovali do Austrálie, kde strávili zbytek života. Jejich příběh je nejen příběhem lásky, ale také příběhem přežití, naděje a odvahy tváří v tvář nepředstavitelnému strachu a utrpení.

Dokument Pravdivý příběh tatéra z Osvětimi uvede Viasat History (foto: Viasat World)
▲ Dokument Pravdivý příběh tatéra z Osvětimi uvede Viasat History (foto: Viasat World)

Příběh Laliho Sokolova byl poprvé vyprávěn v mezinárodním bestselleru Tatér z Osvětimi od novozélandské autorky Heather Morrisové. V knize, která vyšla v roce 2018, se mísí fikce a fakta a vypráví neobyčejný příběh lásky v koncentračním táboře. Morrisová se s Lalim Sokolovem seznámila v roce 2004, kdy jí vyprávěl svůj příběh. Lali popsal své zážitky z Osvětimi a svou lásku ke Gitě a jejich vzpomínky se staly základem knihy, která získala celosvětový ohlas. Příběh zaujal širší veřejnost, a tak není divu, že se ho v roce 2024 chytli filmový producenti a vyšel také jako seriál pod stejnakým názvem jako kniha Tatér z Osvětimi.

Dokument Pravdivý příběh tatéra z Osvětimi přináší jedinečné rozhovory, které v polovině 90. let natočili Lali a Gita Sokolovovi. Zároveň v něm vystoupí mezinárodní popřední odborníci na dějiny. Diváci také budu moci zhlédnout archivní záběry, fotografie a nahrávky z Osvětimi, které odhalují krutou realitu tábora a také vhled do psychologie přežití na takovém místě. Průvodcem tímto dojemným příběhem je Gary - syn Laliho a Gity, který Osvětim navštíví poprvé v životě. Film je poctou těm, kteří přežili, i těm, kteří se už nikdy nevrátili.

Osvětim není jen symbolem smrti, ale také neuvěřitelné síly lidského ducha, který vydržel i v těch nejtemnějších dobách. Pravdivý příběh tatéra z Osvětimi je příběhem, který nám připomíná, jak důležité je zachovat památku těch, kteří přišli o život ve vyhlazovacích táborech, i těch, kteří přežili, aby světu vyprávěli o hrůzných událostech 20. století.
Dokument budou moci diváci vzhlédnout na Viasat History ve středu 12.3. ve 22:05 a následně v reprízách 23.3. ve 8:40, 26.3, ve 21:00 nebo v i v dalších měsících.

Trailer:

zdroj: Viasat





Reklama




Vybrané články