Quantcast

AB PULSe 4K - výkonný UHD satelitní přijímač s 2 CI sloty a dual transcodingem

| Tisk

Na našem trhu se objevil další satelitní přijímač nesoucí značku AB, která patří slovenskému distributorovi satelitní techniky, firmě AB-COM, s.r.o. Přijímač nese označení AB PULSe 4K. Doposud se jednalo o běžné satelitní přijímače s uzavřeným operačním systémem určené pro nenáročného zákazníka.


obrázek

▲ Obr č. 1 - AB PULSe 4K, přední panel (foto: dovozce)

Firma AB-COM, s.r.o. se tentokrát rozhodla pro výkonný linuxový satelitní UHD přijímač s operačním systémem Enigma 2. To je poprvé co se na CZ/SK trhu objevuje linuxový satelitní přijímač, který si nechala vyrobit slovenská firma a sama se významně podílí na odladění operačního systému Enigma 2.

Cílem bylo zaplnit mezeru na trhu kvalitním high endovým satelitním UHD přijímačem za velmi přijatelnou cenu. A tak vzniknul AB PULSe 4K.


obrázek

▲ Obr č. 2 - AB PULSe 4K, přední panel s odklopeným předním víčkem (foto: dovozce)

Přijímač je k dispozici v několika variantách. K dispozici je základní varianta, kde je jeden vestavěný DVB-S2X tuner a volný slot pro další tuner a to buď satelitní DVB-S2X nebo pro hybridní DVB-C/T2 tuner, který umožňuje příjem pozemního digitálního vysílání DVB-T/T2 a digitálního kabelového vysílání DVB-C.

Distributor nabízí i variantu s vloženou micro SD kartou nebo pevným diskem. Přijímač umožňuje také příjem programů vysílaných v režimu multistream.


obrázek

▲ Obr č. 3 - AB PULSe 4K, zadní panel základního modelu s 1xDVB-S2X (foto: dovozce)

Pro testování jsem měl k dispozici model, který měl osazený volný slot dalším satelitním tunerem. Srdcem přijímače je výkonný čtyřjádrový procesor Hisilicon Hi3798MV200 (ARM Cortex A53) od firmy Huawei s výkonem 15000 DMIPS a taktovací frekvencí 1,6 GHz. Přijímač obsahuje ohromnou paměť Flash 8 GB (eMMC) a RAM 2 GB (DDR 4). Nechybí podpora HDR10 a HLG.

Přijímač umožňuje příjem SD, HD a UHD programů v kompresích MPEG-2, MPEG-4/H.264, HEVC/H.265 a pracuje ve video rozlišení až 2160p (tzv. 4K).


obrázek

▲ Obr č. 4 - AB PULSe 4K, zadní panel modelu s 1xDVB-S2 fixním a plug&play 1xDVB-S2X tunerem (foto: dovozce)

Přijímač má k dispozici jednu čtečku vestavěného univerzálního dekodéru a dva (!) CI/CI+ sloty pro vložení dekódovacích modulů. Dva CI/CI+ sloty se vidí opravdu jen málokdy, navíc u přijímače s tak zajímavou cenou a vysokým výkonem. Celkem můžete tak mít v přijímači až tři dekódovací karty a to i karty, které pracují výhradně s modulem.

Přijímač umožňuje nahrávání na vložený 2,5“ pevný disk (není součástí dodávky), který se vkládá do elegantního výměnného šuplíku na zadním panelu přijímače, aniž byste přijímač museli rozdělávat.


obrázek

▲ Obr č. 5 - AB PULSe 4K, modelu s 1xDVB-S2 a 1xDVB-T2/C tunerem (foto: dovozce)

Další možností je nahrávání na micro SD kartu, flash disk nebo na vzdálené datové úložiště (NAS).

K dispozici je také funkce hardwarového dual transcodingu, ten nabízí jen ty nejvýkonnější high endové přijímače.


obrázek

▲ Obr č. 6 - AB PULSe 4K, dálkové ovládání (foto: dovozce)

Samozřejmě, že nechybí podpora pro hybridní televizní vysílání HbbTV a je k dispozici také funkci HDMI CEC (současné ovládání přijímače a TV). Protože je zde procesor Hisilicon, tak se nemusíte obávat o přehrávání široké škály multimediálních AV souborů včetně videí s vysokým datovým tokem.

Navíc je možné nainstalovat multimediální prostředí KODI 18.9 Leia (k dispozici v image Open ATV 6.4), který nepoužívá přehrávač z Enigmy 2, ale originální přehrávač z KODI.

Přijímač je napájen externím napájecím adaptérem 12V/3A.


obrázek

▲ Obr č. 7 - AB PULSe 4K, info lišta

Popis přijímače

Přijímač je vyráběn v černém provedení s rozměry 270 x 205 x 65 mm (Š x H x V). Na předním panelu se nachází čtyřmístný displej, stavová dvoubarevná LED dioda (tlačítko „power“) a pod odklopným víčkem čtečka vestavěného univerzálního dekodéru, dva CI/CI+ sloty pro vložení dekódovacích modulů, jeden USB 2.0 port a čtečka micro SD karty.

Na zadním panelu nacházíme jeden F konektor (vstup satelitního tuneru, výstup chybí), v mém případě ještě navíc dva F konektory (vstup a výstup výměnného satelitního tuneru DVB-S2X), digitální optický audio výstup S/PDIF, jeden USB 2.0 port, kolébkový vypínač a konektor pro připojení externího napájecího adaptéru.

Dále je zde ještě tlačítko reset, vstup pro IR čidlo (je součástí balení), HDMI 2.0a konektor pro připojení k vaší LCD nebo OLED TV a síťové rozhraní Ethernet 100 Mbps. V pravé části zadního panelu nacházíme výměnný šuplík pro vložení 2,5“ pevného disku.


obrázek

▲ Obr č. 8 - AB PULSe 4K, přehled programů

Součástí balení je také průvodce nastavením přijímače, HDMI kabel, externí IR čidlo, napájecí adaptér 12V/3A a šroubky pro přichycení pevného disku do výměnného šuplíku.

Příjem programů a chování přijímače

V přijímači je k dispozici alternativní image Open ATV 6.4. Provedl jsem jeho aktualizaci na poslední verzi. Pozor, to lze udělat pouze v případě, že původní verze image není příliš stará. Protože se jedná o novinku, tak jsem si to mohl dovolit s tím, že jsem věděl jaká verze image, je v přijímači. Jinak doporučuji vždy instalaci čistou image staženou z oficiálního webu Open ATV.


obrázek

▲ Obr č. 9 - AB PULSe 4K, podrobné informace o pořadu

Open ATV 6.4 je poslední stabilní verze. Pro tento přijímač je již k dispozici i beta verze unstable Open ATV 7.0 a existuje pro něho i verze image konkurenčního týmu Open PLi. Rozhodně doporučuji zůstat u osvědčeného Open ATV 6.4.

Přijímač umožňuje uložit do paměti neomezené množství televizních a radiových programů. Vyhledávání kanálů je rychlé a i přepínání mezi programy je velmi svižné a to do 2 - 3 sec.

Nejprve jsem se podíval na možnosti satelitního tuneru. Vestavěný satelitní tuner typ Si2166D již není pro nás žádnou novinkou. Běžně se dává do linuxových přijímačů, tedy vše je otázka jenom driverů a použitého hardwaru.


obrázek

▲ Obr č. 10 - AB PULSe 4K, Cool Single EPG

Tuner dokázal naladit programy v plném rozsahu symbolových rychlostí SR 1-45 Msym/s a to v obou normách DVB-S i DVB-S2 (QPSK/8PSK). Také citlivost/selektivita použitého satelitního tuneru je výborná. Kvalitu signálu S/N lze zobrazit v procentech nebo v decibelech.

Vyhledávání programů s velmi vysokými přenosovými rychlostmi SR nečinilo tuneru žádné potíže. Typickým příkladem jsou multiplexy slovenské placené televize Fotelka na družici Belintersat 1 na pozici 51,5° východně, kde se používá SR 45 Msym/s a FEC 8/9. Jedna věc je něco naladit a druhá pak dekódovat kódované programy, ale k tomu se také dostaneme.

Také ladění programů s nízkými symbolovými rychlostmi proběhlo zcela bez potíží, tuner naladil vše. Přijímač umožňuje naladit i programy vysílané v nové normě DVB-S2X.


obrázek

▲ Obr č. 11 - AB PULSe 4K, Cool Multi EPG

V této normě je k dispozici stále jen jeden jediný transpondér s pravidelným vysíláním a to na družici Eutelsat 33E na pozici 33° východně. Zde se vysílá multiplex složený z nekódovaných HD francouzských kanálů TF1, TFX a TMC, které jsou na jiných družicích kódované.

Obrazový výstup z přijímače je vynikající. GPU ARM Mali 450 penta-core dělá svoji práci dobře. Jen se zde projevuje charakteristická vlastnost procesoru Hisilicon, tedy že při přepínání programů je třeba počkat malý okamžik na synchronizaci obrazu se zvukem.

Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu a samozřejmě lze uložit levý nebo pravý audio kanál. Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České a slovenské znaky se zobrazují v pořádku.


obrázek

▲ Obr č. 12 - AB PULSe 4K, konfigurace tunerů

U dálkového ovládání se setkáváme s doposud nepoužitým typem. IR kód se s ničím nehádá. Tlačítka jsou dobře rozmístěná, ale přeci jen směrovost dálkového ovládání by mohla být širší. Nicméně to lze snadno podstatně vylepšit a to zapojením IR čidla, které je součástí balení.

Přijímač umožňuje příjem také programů v režimu multistream (MIS). Programy v režimu MIS jsou aktuálně k dispozici na satelitních pozicích 33°E, 21,5°E, 10°E, 9°E, 5°W a 30°W. MIS využívají satelitní operátoři, jako distribuční linky pro kabelové rozvody nebo pro pozemní vysílače.

Stále nejatraktivnější pozicí zůstává 5° západně, kde se vysílá volně řada italských a francouzských programů v HD kvalitě, které jsou běžně dostupné jen kódovaně. Zde sice došlo v poslední době k odlivu některých italských multiplexů na pozici 9° východně (kde některé transpondéry jsou zarušeny), ale zůstávají zde francouzské multiplexy. Přijímač nemá podporu vysílací technologie T2-MI.

Funkčnost HbbTV jsem otestoval nejen na programech ČT, ale také na programech Primy a Novy. S HbbTV na Nově a Primě mají některé přijímače problémy. To zde však neplatí, vše jede, protože při instalaci použijeme plugin „hbbtv-webkit“.


obrázek

▲ Obr č. 13 - AB PULSe 4K, hledání signálu

A protože je přijímač velmi výkonný, tak zde nejsou žádné větší prodlevy při provozu HbbTV našich komerčních programů.

Dále jsem si nainstaloval přehrávač videí Youtube, opět vše v pořádku. Samozřejmostí je možnost nainstalovat multimediální prostředí KODI 18.9 Leia. V Open ATV 7.0 je již použito KODI 20.0. KODI používá svůj vlastní originální player, což je více než chvályhodné.

K dispozici je také funkce PIP (obraz v obraze). Přijímač umožňuje tuto funkci s libovanými programy bez ohledu na to, v jaké kvalitě jsou vysílány, tedy i dva UHD programy zobrazíte v režimu PIP.

Přijímač je opravdu kvalitně provedený, na předním panelu je k dispozici čtyřmístný displej, samozřejmě jas displeje lze regulovat. Také LED dioda lze vypnout jak při provozu, tak i v pohotovostním stavu.

Samozřejmě, že by přijímači více slušel alfanumerický displej, který by uměl zobrazovat i názvy programů, ale to už bychom se cenově dostali do jiné kategorie.


obrázek

▲ Obr č. 14 - AB PULSe 4K, plugin FastScan

Plugin pro zprovoznění funkce FastScan pro rychlé vyhledávání programů satelitního operátora Skylink je dnes již samozřejmostí, opět ho snadno nainstalujeme z menu pluginů. Nicméně výrobce již na žádost dovozce pracuje i na verzi fastscanu pro freeSAT.

Elektronický programový průvodce je v Enigmě 2 výborný, tady se stále opakuji. Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou nijak oříznuty. Vše je otázku skinu, který se rozhodnete používat.

Přijímač umí zobrazit EPG na několik dní dopředu, pokud je provider vysílá. Načítání informací je bleskové, EPG data se ukládají automaticky do flash paměti přijímače.

České a slovenské znaky se na programech Skylink a freeSAT zobrazovaly v pořádku. Pouze je třeba mít aktuální soubor „encoding.conf“, který musí být doplněn o nové transpondéry. Azbuka na kanálech paketů NTV plus, Trikolor TV a MTS se zobrazovala korektně.


obrázek

▲ Obr č. 15 - AB PULSe 4K, prohlížeč pluginů

Webový prohlížeč není k dispozici, ale je zde funkce hardwarového dual transcodingu, kterou obsahují jen opravdu výkonné přijímače. Transkódování lze nastavit na video rozlišení 480p, 576p a 720p, dále lze přepnout mezi kodekem MPEG-4 a HEVC, vše plně funkční.

Live streamování programů po síti v originální kvalitě pracovalo také bez problémů. K dispozici je Ethernet pouze 100 Mbps, zde bychom již očekávali 1 Gbps, ale nutno poznamenat, že i pro streamování 4K obsahu tato rychlost dostačuje.

Takže výsledkem je, že na jeden program se můžeme dívat v TV, současně druhý program streamovat po síti třeba do PC a další dva programy transkódované posílat třeba do mobilu a tabletu.

Zde se samozřejmě s výhodou použijí dva tunery, abyste měli k dispozici dva různé multiplexy. Pokud náhodou nemáte z konvertoru dva výstupy, tak výměnný satelitní DVB-S2X tuner obsahuje výstup, který zapojíte do vstupu vestavěného satelitního tuneru. V menu pak nadefinujete, že první tuner je zapojen do smyčky.


obrázek

▲ Obr č. 16 - AB PULSe 4K, YouTube prohlížeč

Budete tak moci současně využívat dva transpondéry se stejnou polarizací a ve stejném kmitočtovém pásmu. Samozřejmě pro plnohodnotné využití přijímače je vhodné mít konvertor s dvěma výstupy.

Přijímač podporuje tzv. multiboot a umožňuje nainstalovat do paměti až čtyři image. Ale to je opravdu pro náruživé testery, myslím, že s Open ATV 6.4 bohatě vystačíte.

Zálohování image celého přijímače pracuje v Open ATV zcela bez potíží. Výsledkem je záloha v podobě jednoho jediného zip souboru. Zálohy vřele doporučuji čas od času udělat, zejména pokud s přijímačem často experimentujete a instalujete různé pluginy.

Obnova přijímače ze zálohy se může provádět jak z menu přijímače, tak i z tzv. bootovacího menu do kterého se můžete dostat po startu přijímače, tak že po zapnutí přijímače kolébkovým vypínačem na zadním panelu budete držet tlačítko „power“ na dálkovém ovladači.


obrázek

▲ Obr č. 17 - AB PULSe 4K, nastavení korekce obrazu

Obnova systému z bootovacího menu se zde dá také provést online čistým imagem. Na síti je k dispozici Open ATV 6.4, Open ATV 7.0 a Open PLi. Nebo použijeme pro obnovu vlastní zálohu.

Doba startu přijímače (bootování) je cca 22 sekund. Na editaci programů v PC lze použít program Dreamset nebo DremboxEdit. Pro komunikaci přes FTP s linuxovými přijímači lze použít libovolného FTP klienta.

Na displeji se při přepnutí zobrazí číslo programu a poté „hodiny“. Podle vyjádření týmu Open ATV to tak žádá většina uživatelů. Dovozce těchto přijímačů se na to přímo dotazoval výrobce.

Osobně mi tento způsob zobrazení nevyhovuje a mám radši, aby na přijímači stále svítilo číslo předvolby a „hodiny“ se zobrazovaly v pohotovostním stavu. Drobnou úpravou jednoho konfiguračního souboru toho lze snadno docílit, pro zdatného prodejce by to neměl být vůbec žádný problém. Pozor, při jakékoliv aktualizaci je tento soubor opětovně přepsán původním souborem od týmu Open ATV.

Ventilačních otvorů je po všech stranách přijímače dostatek. Zahřívání přijímače je minimální. Napájení přijímače je externí pomocí dodaného napájecího adaptéru 12V/3A.


obrázek

▲ Obr č. 18 - AB PULSe 4K, menu multitranscoding

Multimédia

Přístroj umí zobrazit fotografie ve formátu JPEG nebo BMP a přehrát hudbu ve formátu MP3 nebo WAV. Poradí si i zvukem DTS. Přehrávač mediaplayer z enigmy 2 přehraje AV soubory typů avi, mov, mkv, m2ts, ts, mpeg-4 a flv. Není možné přehrát soubory DivX a WMV.

Protože přijímač podporuje kodek HEVC/H.265, tak lze přehrát videa s tímto kodekem do rozlišení 2160p. Vyzkoušel jsem řadu testovacích videí v HEVC s různým video rozlišením, všechny videa přijímač přehrál.

Použitý procesor dovoluje přehrávat videa s opravdu extrémně vysokým datovým tokem. Pozitivně jsem vyzkoušel testovací MKV soubory jako např. „jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv“.

Samozřejmě záleží na jakém video a audio kodeku je soubor vytvořen. Tedy ne všechny soubory přehrajete úspěšně.

Zpracování AAC audio stop bylo bez potíží. Audio HE-AAC bylo bez problémů (zkoušeno na rádio kanálech Českého rozhlasu). Také audio Dolby Digital+ (E-AC3) zvládnul přijímač bez potíží zpracovat (testováno na francouzských programech na pozici 5° západně v režimu MIS).


obrázek

▲ Obr č. 19 - AB PULSe 4K, CI rozhraní

Přijímač samozřejmě umožňuje příjem IPTV programů. Tyto programy zatím nelze nahrávat. Dovozce nahlásil výrobci tento problém k řešení. Na tomto místě bych chtěl vyzdvihnout vynikající spolupráci mezi dovozcem a výrobcem při odlaďování firmwaru a jednotlivých pluginů.

Přijímač je horkou novinkou na trhu, přesto je díky aktivitě dovozce již odladěn velmi slušně a na dalších novinkách a vylepšeních výrobce pracuje. Tohle je obrovská výhoda tohoto přijímače.

Spolupráce s vloženým pevným diskem (micro SD kartou)


K dispozici jsem měl verzi přijímače s dodávanou micro SD kartou 64 GB. Je to rychlé a elegantní. Oproti běžnému pevnému točivému disku HDD nic neslyšíte (pokud nepoužijete moderní SSD). Omezeni jste jen kapacitou micro SD karty.


obrázek

▲ Obr č. 20 - AB PULSe 4K, menu modulu TivúSat

Dle údajů dovozce:

- na 32 GB microSD kartu uložíte cca 13 hodin záznamu

- na 64 GB microSD kartu uložíte cca 25 hodin záznamu

- na 128 GB microSD kartu uložíte cca 50 hodin záznamu

Údaje jsou orientační v závislosti od bitrate (bitové rychlosti) programu, ze kterého jste nahrávali, protože každý program má jiný bitrate. Bez problémů jsem nahrával dva programy v HD kvalitě.

Na zadním panelu přijímače je k dispozici výměnný šuplík, kam můžete vložit 2,5“ pevný disk SATA. Takže odpadá rozdělávání přijímače a připojování kabelů. Šroubky pro připevnění pevného disku do šuplíku jsou součástí balení přijímače. Výměnný šuplík s diskem se vkládá do vypnutého přijímače.

Pro účely testování jsem zvolil SATA SSD pevný disk Western Digital s kapacitou 500 GB. Spolupráce s diskem byla zcela bez problémů. Nahrávání i přehrávání SD, HD i UHD programů bylo také v pořádku.

Podporovány jsou formáty EXT4, EXT3, EXT2, NTFS a FAT32. Přijímač umožňuje současně nahrávat maximálně 10 kódovaných programů z obou tunerů (z jednoho transpondéru je omezení na 5 kódovaných programů). To je jistě velmi slušný výsledek.

Samozřejmě přijímač umí interně sdílet dekódovací kartu, takže si nemusíte dělat starosti se současným záznamem více kódovaných programů. Všechny nahrávky máte vždy dekódované.


obrázek

▲ Obr č. 21 - AB PULSe 4K, HbbTV ČT

Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x, 32x a 64x a 128x. Zpomalené přehrávání je v rychlostech 1/2x, 1/4x a 1/8x. Tyto rychlosti lze změnit přes menu. Navíc je možné si v záznamu vytvářet záložky a pohybovat se mezi nimi.

Převíjení SD, HD a UHD záznamů je v pořádku. Pro rychlý přesun lze použít i numerická tlačítka na dálkovém ovládání, vhodné pro přeskakování reklamy. Názvy záznamů lze přejmenovat dodatečným pluginem, záznam lze také stříhat a poté přenášet po síti kam potřebujete.

K dispozici je také funkce časového posunu - Timeshift. Programování záznamů je možné buď ručně přes časovač nebo přímo pomocí EPG.

Spolupráce s vestavěným univerzálním dekodérem a CI sloty

V přijímači je vestavěna jedna čtečka dekódovacích karet univerzálního dekodéru a dva CI sloty pro vložení dekódovacích modulů. Dekodér je třeba softwarově oživit, používá se ARM architektura. Bez problému funguje softcam OScam, který je však třeba řádně nakonfigurovat.

Pod vhodnou verzí OScamu fungují bez problémů naše dekódovací karty ICE Irdeto Skylink (na kterých ještě nebylo aplikované zvýšené zabezpečení), karty ICE Irdeto freeSAT, karty Irdeto slovenské veřejnoprávní televize RTVS a Conax karty Antik Sat.

Karty M7 Irdeto Skylink nelze použít v interním dekodéru z důvodu aplikovaného vyššího zabezpečení na kartě! Pro takovéto karty operátor Skylink doporučuje používat dekódovací moduly s certifikací Skylink Ready. Ten pak vložíte do jednoho z CI slotů tohoto přijímače


obrázek

▲ Obr č. 22 - AB PULSe 4K, příjem programu v režimu multistream - 6ter, pozice 5°W

Moduly se vkládají a vyjímají bez problémů, totéž dekódovací karta do čtečky vestavěného dekodéru.

Z dekódovacích modulů pro příjem satelitní televize Skylink jsem vyzkoušel dekódovací moduly SMIT Technisat Irdeto CI+ (stejný jako Mascom Irdeto CI+, ale navíc s podporou funkce dualdecrypt) a modul Skylink Viaccess CAM701 (opět podpora funkce dualdecrypt).

Moduly pracovaly bez potíží. Funkce dualdecrypt (tedy nahrávání dvou kódovaných programů současně z jedné frekvence) pracovala úplně v pořádku u obou modulů (pouze v režimu PIP některé kombinace programů nebylo možné současně zobrazit).

Vyzkoušel jsem také dekódovací modul DIGI Nagra s vloženou kartou pro satelitní platformu Nová DIGI SK provozovanou společností DIGI Slovakia. Modul pracoval bez problémů, bohužel nebylo možné zadat PIN kód, tudíž programy vyžadující PIN nefungovaly (programy se sledovat dají, ale musí se použít taková malá finta).

Opět tento problém byl nahlášen dovozcem výrobci přijímače k dořešení. Většina linuxových přijímačů tento problém má, výjimkou jsou třeba přijímače VU+ 4K.


obrázek

▲ Obr č. 23 - AB PULSe 4K, záznamy na HDD

Stejný modul používá i náš satelitní operátor Telly. Zde se PIN kód na žádném programu nepoužívá. Modul DIGI Nagra umožňoval nahrávat až čtyři programy současně z jednoho transpondéru.

Nahrávky u všech modulů jsou samozřejmě nešifrované. Současně se tak dá nahrávat z různých satelitních pay tv platforem pro které máte k dispozici dekódovací karty a moduly.

Přijímač bez problémů dekódoval programy slovenské placené televize Fotelka TV pomocí modulu PanAccess SMIT, tohle většina linuxových přijímačů nezvládne (kromě např. VU+) z důvodu použité velmi vysoké šířky pásma transpondérů.

Samozřejmě lze použít i kartu Irdeto Fotelka ve vestavěném univerzálním dekodéru (ta pracuje v libovolném přijímači s univerzálním dekodérem, podmínkou je pouze to, aby přijímač zvládnul kanály naladit).

Vyzkoušel jsem celou řadu zahraničních dekódovacích modulů, některé kombinace modulů se snášely bez problémů, jiné nikoliv. Konkrétní kombinaci modulů je třeba vždy vyzkoušet. A vždy doporučuji přiřadit konkrétního providera nebo jednotlivé programy k příslušnému modulu, aby věděl, co má dekódovat. To se provádí v menu přijímače u daného modulu.


obrázek

▲ Obr č. 24 - AB PULSe 4K, info o paměti

Nejprve jsem vyzkoušel dekódovací modul CI+ 1.4 Nagra TivuSat Black s dekódovací kartou pro příjem italské televize TivuSat. Příjem kódovaných programů včetně programů ve 4K rozlišení byl bezproblémový. Modul pracuje výhradně v rozhraní CI+.

Příslušný plugin pro podporu CI+ odladěný pro tento přijímač je možné nainstalovat přímo online z prohlížeče pluginů.

Zajímavá byla situace u bezkartového modulu SMIT Irdeto CI+ pro příjem rakouských programů ORF, ten sice programy ORF dekódoval, ale jakýkoliv jiný modul v kombinaci s ním, už znamenal výpadek dekódování jednoho z modulů. Pokud byl používán modul samostatně, vše pracovalo bez potíží.

Příjem ruské satelitní pay tv MTS (družice ABS 2A, 75° východně) s modulem Irdeto a vloženou dekódovací kartou MTS nečinil přijímači žádné potíže. Zde CI+ podpora není třeba.

Taktéž modul DRE-Crypt CI+ s vloženou dekódovací kartou pro příjem ruské pay tv Trikolor TV přijímač bez problémů akceptoval a dekódoval předplacenou nabídku. Naopak tento modul pracuje pouze v CI+ rozhraní.


obrázek

▲ Obr č. 25 - AB PULSe 4K, o přijímači

Závěr

AB PULSe 4K je rychlý high endový UHD satelitní přijímač, který se dodává v několika verzích. Přijímač má jeden vestavěný tuner pro příjem satelitních programů v normách DVB-S/S2 a také v normě DVB-S2X. Druhý slot pro tuner je volný.

Do tohoto slotu lze vložit buď satelitní DVB-S2X tuner nebo hybridní DVB-C/T2 tuner, který umožňuje příjem pozemního digitálního vysílání DVB-T/T2 a digitálního kabelového vysílání DVB-C.

Přijímač umožňuje také příjem programů vysílaných v režimu multistream. Pro potřeby nahrávání lze do přijímače vložit 2,5“ pevný SATA disk bez rozdělávání přijímače a také micro SD kartu. Pokud použijete verzi přijímače s vloženým druhým tunerem, můžete nahrávat současně několik programů ze dvou různých frekvencí.

Přijímač má kromě vestavěného universálního dekodéru k dispozici dva CI/CI+ sloty pro vložení dekódovacích modulů. Díky použitému procesoru Hisilicon si přijímač hravě poradí s přehráváním multimediálním souborů s extrémně vysokým datovým tokem.

Za zapůjčení přijímače děkuji společnosti AB-COM, s.r.o.

Tento satelitní přijímač je možné zakoupit na e-shopu distributora v různých variantách zde:

* AB PULSe 4K (1x tuner DVB-S2X)

* AB PULSe 4K (2x tuner DVB-S2X)* AB PULSe 4K (1x tuner DVB-S2X + 1x tuner DVB-T2/C)

* AB PULSe 4K (1x tuner DVB-S2X + 1TB HDD)

* AB PULSe 4K (1x tuner DVB-S2X + 64GB MicroSD card)

Doporučená maloobchodní cena základní verze (1x tuner DVB-S2X) : 4900,- CZK s DPH nebo 189 € s DPH.

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články