Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Technika

Slabý signál + LTE + DVB-T2

Zdravím, na chatě, která je obklopena kopci a stromy máme problémy s příjmem TV signálu. Pro příjem signálu DVB-T používám něco podobného, nejsem si však jistý, jestli to má filtr LTE - https://www.alza.cz/emos-asp-30-lte-levne-d5111961.htm?kampan=adw2_televize_pla_all_vendor_126772-Alza_c_1o9_EMO001h_openbox_&gclid=Cj0KCQjwivbsBRDsARIsADyISJ_ynTq7zDTAKLNE62nyabrumnoHVr-eyVbw4NoKvJE1kTI03CMYSnEaAnDgEALw_wcB&layoutAutoChange=1

V zimě když ze stromů opadá listí vše funguje celkem slušně, jak se objeví listí, je to mnohem horší ale dá se. Nedávno nám však nainstalovali od T-mobile venkovní jednotku, pro příjem LTE signálu pro internet, která je cca metr a půl vedle antény na televizi. Jakmile je zapnutá jednotka na LTE, TV signál je naprosto v háji.

Moje otázky:
1) Pomůže když pořídím set-top box pro příjem DVB-T2 signálu?
2) Doporučíte tento STB - https://www.czc.cz/strong-srt8211-t2-cerny/213228/produkt ?
3) Potřebuji anténu, která umí příjem také DVB-T2 signálu?
4) Jakou anténu mi doporučíte, jedná se pravděpodobně o příjem odrazů a nejspíše s LTE filtrem, nevím jestli vůbec pomůže, zkoušel jsem také směrovou anténu a mířil ji přesně na vysílač ale nechytil jsem ani kanál

Moc si vážím doporučení a rad. Předem Díky
uživatel
Dzon
Registrace: 10/2019
Odpověď v diskusním vlákně

RE: Slabý signál + LTE + DVB-T2

Moja lte antena je tesne pod antenou na tv a nic zle to nerobi.
uživatel
satan
Registrace: 1/2006

Zjevně nemáš na vyřešení složitější příjmové situace DVB_T2 u Tebe na chatě potřebné znalosti, radami po internetu s největší pravděpodobností jen ztratíš čas a peníze, zavolej si odborníka na antény...
uživatel
lance
Registrace: 10/2008

Ano.

Řešení problému je v povolání šikovného anténáře s návrhem řešení.

Časy analogu jsou nenávratně pryč.

meduzka.sat at džýmajl.com. Skylink + CS pack, HD Suisse, MTV unlimited. Visio Big Bisat, 8xALPS Quad, Vantage HD8000, CAM PHILIPS CW + CAM VIACCESS, HD Seagate Pipeline 5OOGB internal .
uživatel
meduzka

@meduzka

Zkušenosti z dob analogu jsou k nezaplacení. Tam hned bylo vidět, co udělá dobrý zesilovač, nebo když je zesilovač přebuzený, nebo chybná filtrace v napájecím zdroji, kolísání dálkového příjmu, interference, atd.
uživatel
krupino

@Dzon

Pokud chceš jen zajistit příjem, povolej dobrého profesionála a další mé řádky nečti.
Pokud by jsi se chtěl v tomto oboru něco přiučit, tak si důkladně prostuduj doporučenou literaturu: Milan Český - Antény pro příjem rozhlasu a televize. Pak se seznam s někým, kdo to už delší dobu dělá. Plať mu útratu v hospodě a saj z něj informace a zkušenosti.
Pořadí důležitosti při zajištění příjmu: 1) výběr místa, kde je co nejlepší signál, 2) výběr vhodné antény podle homogenity pole, 3) výběr vhodného zesilovače a ostatních částí rozvodů (filtry, kabely, atd.)
V dnešní době si bez měřáku v těžkých příjmových podmínkách ani neškrtneš.
Vhodná anténa přijímá zároveň i DVB-T2. Jde především o zisk antény v požadovaném kmitočtovém pásmu. Označení DVB-T2 ready jsou jen reklamním trikem výrobců a prodejců.
Studiu a pokusům zdar! Je to běh na dlouhou trať, ale krásný.
uživatel
krupino

Deklarovat u této "antény", že obsahuje LTE filtr, hraničí s podvodem na zákazníka. Zcela opatrně totiž líže pásmo, kde funguje download od Vodafone, ale naprosto bezchybně ignoruje frekvence LTE od O2. Vzhledem k tomu, že O2 a Tmobil sdílí bts, je asi nasnadě, že máš poblíž vysílač, který ti zesilovač překmitává. Řešení je pasivní anténa, filtrace a následné zesílení. Samozřejmě důkladné měření a instalace na místo, kde nějaký signál vůbec je.

koaxial & utp
uživatel
Diaboltp
Registrace: 3/2006

Tak ta anténa je děs - 40dB. Nejméně drahé řešení, než někoho zavoláš, je vykuchat ten zesilovač a dát místo něho symetrizační člen. Na koaxu u TV bude pouze konektor IEC do TV. Žádná vyhýbka se zdrojem.
LTE filtry integrované v anténách jsou celkem nanic.
Když napíšeš lokalitu příjmu, možná ti odpoví někdo znalý místních příjmových podmínek a také se bude vědět z jakého vysílače (ů) je možný příjem.
uživatel
radek1

V místě kde mi všechny antény se zesilovačem nešly, nebo bylo vidět, že
se zesilovač rozkmitává (mám 1500m od baráku velký vysílač LTE)
Pomohlo zajít do blízké elektry a poptat se, doporučili mně tuhle anténu:
https://www.hityshop.cz/antena-gosat-minilog-2-lte_d253951.html
Ta chodí úplně bez problému.
uživatel
jona
Registrace: 10/2007

@Dzon

Hlavně to chce člověka, co se v dané oblasti pohybuje dlouhodobě. Pokud je situace v místě příjmu ,,opravdu,, problematická (v průběhu ročních období se situace výrazně mění i na opravdové anténě) může být řešení obtížné. Od stolu je člověk schopen lecos odvodit, ale v podstatě je třeba mít na takovémto místě pohromadě tři měření (zima, léto, inverze). Přesně takhle to mám doma. Taky je dobré podívat se na budoucí sadu kanálů (přechod na T2), do jaké míry se shodují se stávajícími. Uvědomit si vliv SFN a tak dále ...

Nehřeš slovem; neber si nic osobně; nevytvářej si domněnky; dělej vše, jak nejlépe dovedeš. (Don Miguel Ruiz)
uživatel
mirasat
Registrace: 10/2006

Díky moc za reakce, já se tam snažil povolat už 2 lidi přes antény z okolí dávno, oba dva mě odbyli, jeden mi prodal směrovou anténu která nechytila vůbec nic, druhý mi řekl, že neví co by tam měřil, tak jsem si musel nějak poradit sám.. Po okolí moc lidí přes antény není do 20km, je to taková (nevhodné slovo)ka.. tak zkusím pátrat dál..

Každopádně s tím STB doufám nic nezkazím že? Jiný STB mi v příjmu nijak nepomůže, je to o anténě a filtru že ano? Už mi přišel do CZC tak ho tam dnes budu vyzvedávat, takže máte poslední možnost mi to vymluvit :D

Díky
uživatel
Dzon

Co se týká LTE filtrů, tak se dávají 1. před zesilovač, pokud docházelo k ovlivňování jeho činnosti (downlink) 2. Před televizor, aby nedocházelo k pronikání signálů, pocházejících z telefonů (uplink). Dnes už máme dobu, že koaxiální kabel musí být v provedení s ,,trojitým,, stíněním.
Při navrhování řešení:
1. Místo příjmu a chování signálů během roku (opakovaná měření) + požadavky ze strany uživatele.
2. Řešení: Terestrika, satelit, internet, kabelovka....
3. Provedení

Pokud jde o terestriku. Pokud už první měření ukáže velký problém a neřešitelnost v té chvíli, jaký má smysl dělat druhé měření. Ledaže by nevadil sezóní příjem.

Nehřeš slovem; neber si nic osobně; nevytvářej si domněnky; dělej vše, jak nejlépe dovedeš. (Don Miguel Ruiz)
uživatel
mirasat

To co popisuje Dzon s prijmem anten, jasne naznacuje ze v miste prijimu je nehomogeni pole vzhledem k okolnimu kopcovitému terenu. Zkusil bych prijem na anténu sito velke UHF 21-60 od Vaten nebo provizorne na polaka co to bude delat.
uživatel
HYPER
Registrace: 11/2010

@HYPER

Tak třaba u mě doma (podobná situace) mi bylo Husté pasivní síto Vaten k ničemu....Dodnes používám satelit.

uživatel
mirasat

U me v okoli u známých taky podobny problém s terenem, zkusil jsem to odrazem od kopce se sitem a predzesikem přes 22dB, kde se odrazi signal z nedalekého vysilace Jedlak par kilometru od mista prijmu a tak nejak to maka na dva muxi v DVB-T a DVB-T2. Az se spusti finalni site DVB-T2, tak to bude zase o trochu lepsi po strance prijmu a taky programove nabídky. Jinak je to idealni spis na satelitni prijem. Je to tam dost utopeny. Souhlas, každý misto je jiny a signal nemusi byt idealni, pak se musí zvolit jina alternativa.
uživatel
HYPER
Registrace: 11/2010

@HYPER

U mě doma bohužel ještě zapeklitější situace, kde odrazy nejsou použitelné a opravdu pouze škodí. Frekvenčně rozházené signály a každy se chová jinak....

uživatel
mirasat

Doporučuji zkusit tu anténu o které výše píšu, na stejném místě jsem vyzkoušel několik antén a tohle je o tolik lepší, že tomu stále ani nemohu věřit.
Hlavně ty antény a zesílovače která mají až 40dB nebrat ty jsou nejhorší.
uživatel
jona
Registrace: 10/2007

Dát satelitní TV a je klid
uživatel
lglb
Registrace: 9/2017

@lglb

to je jasné řešení,pokud v lese vidí na družici
uživatel
pierrepetr
Registrace: 5/2006

jona: podobnou směrovou anténu jsem zkoušel ale nechytil jsem vůbec nic a mířil jsem správně, prostě není výhled jsou tam jen odrazy, to se hodí tak proti tomu LTE.

HYPER: víceméně stejnou anténu tam mám, akorát aktivní, viz foto: https://photos.app.goo.gl/J61as1g5jiyiaGch6

Je to chata, pořizovat tam satelit a platit měsíčně poplatky se mi vážne nechce..
uživatel
Dzon

DVB-T2 v údolí

Přidám svoji zkušenost. Na mé chatě, nacházející se v hlubokém údolí (všichni okolo zde svorně používají satelit) používám cca od března podobnou anténu (síto se zesilovačem) a mám zde také pevný internet z LTE od T-mobile. Antény ovšem nejsou bezprostředně vedle sebe a použitelný TV signál mám přesně odrazem od protějšího kopce (kolmo na údolí). Výsledek je takový, že DVB-T je prakticky nepoužitelné (omezeně maximálně mux1 na nejnižším kmitočtu, vše z Pradědu), ale kupodivu DVB-T2 jde výrazně lépe a oba přechodové muxy PS11 a PS12 z Pradědu chodí zatím velmi použitelně. Mimochodem mám ověřeno, že jde o Praděd (při zahajování vysílání + pravidelné odstávky vysílačů). Znatelně hůř mi chodí i přechodová síť PS13 (Andrlův chlum), přičemž o muxu4 z téhož stanoviště si zde mohu nechat jenom zdát.Tento multiplex však nepotřebuji a o programy v něm vysílající v podstatě ani nestojím.
uživatel
PeVy
Registrace: 2/2006

Doplňte učebnice, pořídili jsme Settop-box na DVB-T2 a jede 23 kanálů naprosto čistě.. každopádně díky všem za rady :)
uživatel
Dzon

Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra