Prima MAX uvede dokument Hanin kufřík
| redakce | tiskPrima MAX uvede v neděli 6. listopadu ve 22. 15 hraný dokument Hanin kufřík, který je založený na příběhu sestry Jiřího Bradyho, který ve filmu i sám účinkuje.
Dokumentární film založený na silném příběhu dvou dětí, které vyrostly v předválečném Československu, vznikl na základě stejnojmenné knihy, podle které byla uvedena i divadelní inscenace. Za objevením tohoto neobyčejného příběhu stála japonská učitelka a zakladatelka muzea holocaustu Fumiko Išioka.
Ze všech sil se vynasnažila získat nejen co nejpodrobnější informace o osudu evropských Židů za druhé světové války, ale také nějakou hmotnou památku, kterou by mohla vystavit ve svém skromném muzeu holocaustu, a učit tak děti názorněji o toleranci. A tak jednoho dne v roce 2000 přišel z Evropy, konkrétně z depozitáře v Osvětimi, ohmataný kufřík, na jehož vrchní straně byla bíle napsána tato slova: Hanna Brady, *16. 5. 1931, sirotek.
Pro paní učitelku a její žáky začalo období horečného pátrání napříč kontinenty po příběhu tohoto kufříku, které je zaneslo o 70 let zpátky. Postupně všichni odkrývali tajemství podivných slov, která na své pouti do historie potkávali: Terezín, Osvětim, plynové komory... Odměnou jim bylo setkání s Haniným bratrem, Jiřím Brady, který hrůzy války přežil a nyní žije v Kanadě.
Na začátku byl kufřík. Na konci kniha z pera kanadské publicistky Karen Levinové, a od roku 2009 i dokumentární film o životě a smrti židovské dívky Hany Bradyové a o neúnavném hledání minulosti v přítomnosti. Hanin kufřík je skutečný příběh židovské dívky pocházející z Nového Města na Moravě, kde se svým, o tři roky starším bratrem žili šťastně do doby, než zem obsadilo nacistické Německo. Jako jediným židovským dětem ve vesnici se jejich život radikálně změnil. Mluví o všem, co se takovýmto dětem mohlo stát jen proto, že se narodily jako Židé. Staly se svědectvím hrůzné minulosti. Hana zahynula v pouhých třinácti letech v plynové komoře nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi v den svého příjezdu.
zdroj: Prima