Quantcast

DAB+: 110 milionů prodaných zařízení po celém světě

| redakce | tisk

Celosvětový prodej digitálních rádií DAB/DAB+ přesáhne v roce 2021 celkem 110 milionů kusů. To zahrnuje spotřebitelské a automobilové přijímače prodané v letech 2008-2021. Nejnovější údaje zveřejněné oborovou organizací WorldDAB ukazují, že prodeje i přes dopad pandemie nadále rostou.

Za posledních 12 měsíců počet přijímačů DAB/DAB+ dostupných na trhu s automobily poprvé překročil 10 milionů kusů a prodej přijímačů pro spotřebitele překročil 5 milionů kusů.

Automobilový trh s DAB/DAB+ prošel v posledních dvou letech proměnou a DAB/DAB+ je nyní standardní výbavou více než 89% nových automobilů na klíčových evropských trzích. Tento nárůst odráží dopad Evropského kodexu elektronických komunikací (EECC) zavedeného v prosinci 2020, který vyžaduje, aby všechna nová autorádia v EU byla schopna přijímat digitální pozemní rozhlasového vysílání DAB/DAB+.

Pokrytí DAB+ ve vybraných evropských zemích (foto: WorldDAB)
▲ Pokrytí DAB+ ve vybraných evropských zemích (foto: WorldDAB)

Také na trhu spotřebitelských přijímačů prudce vzrostl podíl zařízení vybavených DAB/DAB+, a to z 28% před dvěma lety na 42% ve druhém čtvrtletí roku 2021. Prodej DAB/DAB+ těží ze silného marketingu v Německu a Nizozemsku, z regulace v Německu, Francii a Itálii a ze vzniku nových trhů DAB/DAB+, včetně Belgie, Rakouska a České republiky.

Podle zprávy je v Česku rozhlasovým signálem ve standardu DAB+ pokryto 95% obyvatelstva.

Hlavní zjištění zprávy WorldDAB:
• Pokrytí digitálním rozhlasem dosáhlo rekordní úrovně na několika trzích, včetně Velké Británie, Dánska, Nizozemska, Belgie a Austrálie.
• Prodej spotřebitelských přijímačů DAB/DAB+ se v posledních 12 měsících vyvíjel velmi dobře: v Itálii a České republice se roční prodej více než zdvojnásobil, ve Francii vzrostl o 45% a v Německu, Nizozemsku, Belgii a Rakousku o 20%.
• Na všech hlavních evropských trzích je nejméně 89% nových vozů standardně vybaveno autorádiem s podporou DAB/DAB+.

zdroj: satkurier.pl + WorldDAB

Reklama
Vybrané články