Multifocus - řešení příjmu z více družic, začínáme
| Tisk
Základem je, jako u každého satelitního příjmu, parabola. V našem případě je nejvíce vhodná mělká parabola. Při multifocusovém řešení přijímáme totiž pouze jednu pozici napřímo, ostatní konvertory snímají pouze stranově odražené signály. Čím je parabola hlubší, tím hůře se odražené signály potkávají, nejhorší varianta pro multifocus jsou paraboly středové, které mají sice vynikající soustřednost, pro šilhání ovšem nevhodnou. Samotná velikost paraboly se potom odvíjí od síly signálu přijímaných pozic a samozřejmě platí "čím větší, tím lepší". Nicméně i 80cm parabola dokáže spolehlivě součastně přijímat tři u nás nejfrektovanější satelitní pozice Astra1, Hotbird a Astra2 / Eurobird1 (19.2°E + 13°E + 28.2 / 28.5°E). - viz. obrázek č.1
Před samotným nákupem satelitních komponent pro multifocusový příjem je vhodné se alespoň krátce zamyslet, zda nám bude stačit pouze jedna další satelitní pozice, nebo zdali bychom v budoucnu stáli i o další. Důvod tohoto zamyšlení spočívá zejména v přepínači jednotlivých pozic. Dnes se využívá DiSEqCových přepínačů, které nám v základním provedení umožňují příjem dvou nebo čtyř satelitních pozic. Cenový rozdíl mezi těmito dvěma variantami nečiní ani 200,-Kč, přičemž pouze dvouvstupový přepínač (DiSEqC 2/1) je v případě potřeby nutné kompletně vyměnit za přepínač čtyřvstupový (DiSEqC 4/1). Podobně jsou na tom i multifocusové držáky, které jsou nejčastěji k dostání v provedení pro dva nebo tři LNB (konvertory). Pokud se ovšem nejedná o pevné či v menší míře nastavitelné bifokální držáky, nýbrž o klasické multifocusy, jde s trochou zručnosti takovýto držák rozšířit i do budoucna (viz. obrázek č.1). Samozřejmě pokud ihned obětujeme cca. 100,-Kč navíc za multifocus pro tři LNB, nemusíme později improvizovat.

Příklad samotné montáže si můžeme popsat na dnes nejčastější variantě multifocusového příjmu, kterou je příjem 19°E (Astra1) a 28°E (Astra2+Eurobird1) na jednu parabolu.Před samotnou montáží je ale dobré si promyslet, která satelitní pozice bude napřímo. Pro toto rozhodnutí nám mohou posloužit dvě malé pomůcky. Napřímo by měla být satelitní pozice pro nás důležitější, nebo satelitní pozice se slabším příjmovým signálem. Pokud tedy chceme přijímat pouze 19°E a 28°E, předpokládejme, že české programy budou pro nás důležitější a navíc vysílají slaběji, takže napřímo nasměrujeme 28°E a poměrně silná Astra1 na 19°E bude přijímána šilháním.


Samotné zapojení do přepínače je pak již celkem jednoduchou záležitostí. Jeden LNB (např. 28°E) zapojíme do vstupu č.1 DiSEqC přepínače, druhý (v našem případě 19°E) do vstupu č.2. V menu receiveru pak nastavíme v "Nastavení antény" pro jednotlivé pozice v řádku pro přepínač buď písmeno A nebo B podle použitého vstupu přepínače. V našem případě tedy pro pozici s názvem Astra1 dáme písmeno B (vstup č.2 přepínače), pro pozici s názvem Astra2 dáme písmeno A (vstup č.1 přepínače).


gespa