Univerzální modul DiabloCam Wireless v praxi
| Tisk
Hlavní využití této sestavy je sdílení karty v domácnosti prostřednictvím WIFI. Základna je napájena pomocí síťového adaptéru 12V nebo prostřednictvím PC přes USB kabel. Dodané dva moduly je nutné nejprve „spárovat“, tedy aby každý modul mohl komunikovat se základnou prostřednictvím WIFI spojení. Tato operace je velmi jednoduchá a spočívá v postupném vložení těchto modulů do základny a stisknutí tlačítka na základně.
Až 6 modulů může být synchronizováno (spárováno) s jednou základnou. Modul je rovněž možné „rozdělit“ se základnou a „spárovat“ s jinou základnou. Aby komunikace s více moduly byla bezproblémová, má modul funkci, která umožňuje zpožďovat video streaming až o 2,6 sec. To je možné nastavit v menu každého modulu v položce „Delayer“.

Italský výrobce Duolabs udává, že dosah základny je 100 až 150 m ve volném prostoru. Dosah klesá pokud je v prostoru nějaká překážka. V mém případě jsem zkoušel dosah přes zeď se šířkou 35 cm a komunikace ještě fungovala, další překážka již znamenala přerušení komunikace mezi základnou a modulem. Silnější obvodová zeď domu (70 cm) znamenala nepřekonatelnou překážku. Jako testované přístroje jsem měl k dispozici Topfield TF5510 PVR, Vantage X111SCI a Humax 5400. DibloCam nemá s těmito přijímači žádné problémy v komunikaci.
Ale vraťme se ještě k dodaným dvěma Diablo Wireless modulům, které vypadají obdobně jako „light“ verze. Modul má jednu čtečku na SIM karty a na místě otvoru pro běžné karty (ty se dávají do základny) je zde komunikační panel s LED diodami a vestavěnou anténou.
Samozřejmě jako „light“ verze modul umí emulovat systémy Cryptoworks, Irdeto 1, Viaccess 1 a 2.3, TPSCrypt, Seca 1/2, Nagravision 1/2, BISS a Constant Control Word. Na tomto místě je třeba připomenout, že sledování placené televize bez řádného placení poplatků je protiprávní.

Dobře vybavené přijímače mají k dispozici dva CI sloty, pokud bychom měli ještě jednu základnu s dvěma jinými kartami a opět i jinou SIM kartu v druhém modulu, tak máme již k dispozici 6 karet bez přepínaní. Navíc vybavené přijímače mají i vestavěný dekodér s jednou nebo dvěma čtečkami. Takovéto možnosti jsou díky nové revoluční technologii DibloCam Wireles nyní možné.
Samozřejmě mě zajímala spolupráce s různými kartami. Měl jsem k dispozici Cryptoworks karty Czech Link, Slovak Link a ORF. V případě karet Czech Link (T&T) a Slovak Link spolupráce nebyla ideální (měl jsem vypnuté emu, aby bylo co testovat). Bohužel jsem neměl k dispozici kartu fy Gital.
Karta byla vložená do jednoho ze slotů na základně. A každý modul byl zasunutý v jiném přijímači. Občas docházelo k výpadkům dekódování. Vyzkoušel jsem i různé volby v menu, ale situace se nezměnila. V případě karty ORF jsem nezaznamenal žádné problémy !
Dále jsem testoval spolupráci karet Viaccess. Karta na švýcarský balík SRG SSR vložená v základně bez problémů komunikovala s oběma moduly bez jakýchkoliv výpadků. Pak jsem ještě do základny do druhého slotu vložil kartu na porno programy balíku MCT.
Pokud byly vloženy obě karty zaráz, tak jen výjimečně při přepnutí bylo nutno o trochu déle počkat na dekódovaný obraz. Jinak bylo přepínání standardně rychlé. Obě karty pracovaly bez výpadků.

Základní informace o systému ve kterém karta běží a ATR (Ansfer to reset) vidíte v modulu vždy a to v obou slotech základny, samozřejmě je v menu zvláštní položka o vložené SIM kartě.
Moduly jsem naprogramoval poslední dostupnou verzí firmwaru Stealth 161. Na programování se dá použít právě základna (TwinBase) nebo programátor CAS 3. V tom vidím velkou výhodu, že si nemusíte kupovat žádný programátor a stačí vám základna. Při programování přes základnu jsem měl na PC nainstalovány software TwinBase Manager. V PC musíte mít nainstalován Windows .NET Framework 2.0. Základna je spojená s PC přes USB port. Navíc můžete upgradovat i samotný řídící firmware základny.
Firmware je shodný s „light“ verzí, neustále se vyvíjí a není ještě na úrovni T-REXu, zejména co se týká kompatibility s různými satelitními přijímači. Se stabilitou jsem problém neměl, až na občasné tuhnutí při vstupu do menu. Stealth tým do modulu implementoval možnost pirátského příjmů německé Premiere, což konkurenční T-REX nemá. Je to ale jen dočasná výhoda, zhledem k ohlášené výměně karet v Německu.
Závěrem bych rád velmi poděkoval firmě OLMI servis, Mikuláškovo náměstí 15, Brno ( www.olmi.cz ) za laskavé zapůjčení tohoto modulu.
Ing. Martin Švehlík