Quantcast
TereBox T2

Nové kanály v DVB-T bez novelizace zákonů až v roce 2009?

| Tisk

logo V současné době se zdá proces českého DVB-T téměř neřešitelný. Nových televizních kanálů se brzy nedočkáme. Reálný termín rozjezdu se jeví až na konec roku 2008.

Proces DVB-T není zastaven. Už digitálně se vysílá v Praze, Brně a Ostravě. Ale také na Domažlicku a v první polovině roku 2007 i v Ústeckém kraji. Ne všude však diváci uvidí stejný počet programů.

V Praze například je k dispozici 11 digitálních kanálů. I v roce 2007 v hlavním městě budou v provozu dva multiplexy. Diváci mohou tak přijímat všechny programy České televize, Novu či Primu, ale i Óčko nebo TV Noe. Naopak na Domažlicku DVB-T nabízí jen programy ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport a TV Nova.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vydala TV Nova úřední dokument, ve kterém televizi dává souhlas vysílat digitálně na celém území Česka, pokud to bude technicky možné. O totéž se aktuálně pokouší síť regionálních televizí pod značkou RTA.

Digitálně v experimentálním multiplexu B společnosti Czech Digital Group (CDG) se snaží udržet i Óčko. Tato hudební televize, stejně jako RTA, patří mezi šestku nových digitálních televizí, které získaly v dubnu 2006 digitální licence. Ovšem v září o ně rozhodnutím soudu přišly.

Lze proces digitalizace odblokovat? V celém řetězci stačí jen jeden subjekt, aby celý proces pozdržel či dokonce zastavil. Na jedné straně stojí „úspěšní“ uchazeči o digitální licenci. Na straně druhé stojí stávající „hráči“ velkých komerčních televizí. Na třetí neúspěšní žadatelé, kteří podali žalobu k soudu. A na čtvrté ti, kteří žalobu nepodali, ale zákulisně lobbují o zcela nové uspořádání digitálního hřiště. Hraje se nefér a vše je dovoleno. Pravidla hry neexistují.

A po pravidlech hry volají regulační orgány. Jak RRTV, tak Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chtějí novou legislativu. Požadují novelizace mediálních zákonů. Konkrétně to chce předseda RRTV Václav Žák a předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Trio zodpovědných doplňuje i sekční ředitel z ministerstva informatiky David Stádník.

Shoda panuje v tom, že je nutné hledat nějakou dohodu všech zainteresovaných subjektů, státních úřadů i soukromých provozovatelů. Nikoliv řešit dílčí kroky. Naopak proces DVB-T vyřešit komplexně.

Proč? Jde totiž o celý mix právních i technických problémů, kde rozmotání jednoho uzlu je podmíněno rozmotáním jiného. Chybí však koordinátor, moderátor diskuse. Aktivity se rozhodlo chopit ministerstvo informatiky, konkrétně Stádník. Ten říká, že má představu, jak věc řešit. „Teprve až zjistím, zda existuje vůle po dohodě, mohu zahájit nějaká oficiální jednání a své názory veřejně prezentovat,“ řekl týdeníku Euro.

Proces DVB-T je zablokován na dvou frontách – z hlediska obsahu vysílání (RRTV) i přenosu signálu (ČTÚ). Už se objevují názory, zda by nebylo vhodné oba dva státní regulační orgány sloučit...

S požadavkem na novelizaci zákonů se začátkem listopadu 2006 obrátil na ministerstvo informatiky předseda Rady ČTÚ Dvořák. V dopise ministerstvu napsal, že pokud by nedošlo ke změně právních předpisů, ČTÚ nebude moci Technický plán přechodu (TPP) z analogu na digitální vysílání v předložené podobě vydat, neboť by tím překročil zákonné zmocnění. Upozornil i na to, že současné zákony neukládají provozovatelům TV Nova a Prima TV ve vztahu k digitalizaci vůbec žádné povinnosti.Po nové legislativě volá i předseda RRTV Žák. Ta současná totiž umožňuje neustále opakovat stejné procesy: licenční řízení, odůvodnění, žaloby, kasační stížnosti, nové licence a zase žaloby... “Ano, je tam možný nekonečný regres. Aby to bylo soudně nenapadnutelné, musí být tato dohoda kodifikována, včleněna do zákona.

A v čem je konkrétně ještě další problém? Když se stávající komerční televize (Nova, Prima) rozhodnou si své analogové licence ponechat až do roku 2017, resp. 2018, kdy mají vypršet, a nekývnou na případnou novou nabídku tzv. bonusových licencí, zřejmě s nimi nikdo nehne. Jde o fatální pochybení Poslanecké sněmovny, která před lety schválila prodloužení licencí, ačkoliv se vědělo, že je tu proces digitalizace.

Došlo však k jinému zajímavému kroku. Dvořák z ČTÚ se od ministerstva informatiky dočkal kritiky. Ta se měla týkat faktu, že ČTÚ nikde předtím požadavek na změnu zákona nevznesl, ač je k tomu zmocněn.

Z postojů RRTV i ČTÚ je patrné, že se snaží celou věc přehrát na Vládu ČR a Parlament. Jde o alibismus či jen pud sebezáchovy? Kdo si přizná osobní odpovědnost za krach projektu DVB-T?

Radek Pešout

Reklama
Vybrané články