Quantcast
Konference Radiokomunikace

STA a přechod na digitální televizi na severu Čech

| Tisk

logo Samostatnou kapitolou jsou společné televizní antény (STA). Na toto téma se pro vlastníky bytových jednotek a družstevníky nedělá žádná osvěta a ukazuje se, že je to chyba.

Pokud má Ústecko být experimentálním příkladem, jakým způsobem postupovat při zavádění pozemní digitální televize (DVB-T) v dalších regionech Česka, měl by tento článek posloužit jako „odstrašující příklad“ a ukázka toho, jak by se to dělat nemělo.

Nejhorší je, když vlastníci bytových jednotek či představenstvo družstva rozhodne bez patřičných znalostí a když se domluví s anténní firmou, která si neuvědomuje důsledek svého chování a nabídne varianty naprosto pro digitální televizi i koncového diváka smrtelnou.

Opět rozhoduje ta pověstná „neviditelná ruka trhu“. Což v reálu je „bratříčkování“ nekompetentních osob anténních firem s majiteli či zástupci objektů, ve kterých se má připravit digitální příjem.

Přestože nejde o nějak složité montážní práce, většinou se realizace v jednotlivých objektech posouvá až do doby těsně před vypnutím analogového signálu. Z toho vyplývá, že celý přechod na digitální televizi se záměrně prodlužuje a to už ze strany samotných diváků.

Poučení: nemá smysl dělat souběžný přechod z analogové na digitální televizi co nejdelší, stejně všichni všechno nechávají na poslední chvíli…

Velmi palčivým problémem je to, že neexistuje závazné řešení přechodu z analogu na digitál v STA, kterým by se povinně měly řídit úplně všechny subjekty na trhu, pokud se chtějí zabývat anténními pracemi.

Přestože existují zhruba tři modely jak STA upravit pro digitální signál, dvě z nich jsou nevyhovující a celý proces degradují. Konečný divák je zděšen a získává k digitální televizi odpor.

Jedná se hlavně o variantu Konverze DVB-T do VHF, resp. S kanálů. Kanály jsou v hlavní stanici konvertovány do PAL, což je zcela nejhorší kvalita signálu pro koncového uživatele. Dále existuje nemožnost rozšiřování o další multiplexy (kanály), nemožnost využívání žádných výhod digitální televize. Navíc do budoucna nevýhodné a k tomu ještě drahé řešení. Má to asi jednu jedinou výhodu pro diváka: nemusí si koupit set-top-box.Tak přesně toto řešení využilo jedno bytové družstvo na jednom z velkých sídlišť v Ústí nad Labem – Neštěmice. Už v květnu 2007, dva měsíce před spuštěním digitálu z Bukové hory, sdělení pro obyvatele znělo: nekupujte set-top-boxy, není důvod. A cena? Firma realizující zakázku vyinkasovala přes 200 tisíc Kč a tisíce nájemníků dodnes neví, co je to digitální televize…

Pak je tu pro diváka o něco přívětivější varianta, i když rovněž šoková. Jedná se o konvertování (úpravu) kanálů do nižších kmitočtů VHF nebo S kanálů, což zapříčiní horší kvalitu oproti přímému rozvodu. Divák si musí koupit set-top-box, ale s možností příjmu VHF, resp. S kanálů s přepínatelnou šířkou pásma 7 a 8 MHz.

Tato varianta byla využita v jednom výškovém panelovém domě na sídlišti v Benešově nad Ploučnicí. Pracovník MediaShow Digital musel kupujícímu přeinstalovat set-top-box z 58. kanálu na 22. kanál VHF pásma. A jaká je kvalita? Katastrofální. Ukázalo se, že „digitální“ signál je horší než původní analogový. Jedinou výhodou bylo pro uživatele, že získal nové programy navíc, v tomto případě ČT4 sport a ČT24.

Nejlepší variantou je Přímý rozvod DVB-T v původní plné frekvenci. Zajišťuje nejvyšší kvalitu, do budoucna je připravena na všechny výhody digitálního vysílání, zajišťuje plný příjem všech i budoucích multiplexů. Koncový uživatel si musí koupit set-top-box.

Ing. Radek Pešout
MediaShow Digital

Reklama
Vybrané články