Quantcast

Družicový pozicionér SuperJack V-BOX II

| Tisk

obrázek Mnoho fanoušků satelitního příjmu řeší často problém, jak rozpohybovat jejich velkou parabolu. S malými parabolami do cca 120 cm si poradí DiseqC motory jako Digipower SG2100 apod. U větších průměru je již zapotřebí používat klasické táhlové motory, které se v době kdy neexistovaly DiseqC motory používaly i u malých průměrů parabol.

Pro ovládání táhlových motorů se v minulosti používaly pozicionéry buď vestavěné v analogovém satelitním přijímači nebo tvořící samostatnou jednotku. Vzpomeňme alespoň na pozicionér Nokia ACU 5152, který byl řízen po zvláštním kabelu z analogového přijímače Nokia 8003. Výkon tohoto pozicionéru byl však limitován. Na mou parabolu PASAT 210 cm stačil jen tak tak. Pohyb motoru byl pomalý (dodával napětí pouze 24V) a ve východním segmentu polární dráhy měl již velké problémy z důvodu velkého zatížení.

Na našem trhu jsem objevil zajímavý pozicionér od firmy Jeager nesoucí označení SuperJack V-BOX II. V zahraničí se můžete také setkat s označením EZ-6000. Tento pozicionér je vlastně „3 in 1 model“, který v sobě skrývá funkci DiseqC 1.0 pozicionéru, funkci DiseqC 1.2 pozicionéru a samostatného pozicionéru.

obrázek Po vybalení z úhledné krabice se před Vámi objeví stříbrný pozicionér s velkým displejem. Na předním panelu najdeme ještě tři tlačítka: zapnutí/vypnutí a manuální posuv motoru na východ a západ. Ventilační otvory jsou na horním i spodním krytu zařízení.

Na zadním panelu nalezneme F konektor pro spojení s přijímačem a F konektor pro spojení s konvertorem na parabole. Pro připojení táhlového motoru zde najdeme čtyři svorky: dvě jsou pro připojení rotoru a dvě pro připojení senzoru.

Pozicionér dodává napětí 36V s maximálním proudovým odběrem 3A, což je velmi solidní hodnota. Nejprve si popíšeme využití pozicionéru jako samostatné jednotky. To je zrovna můj případ, protože mám více receiverů. Součástí balení je také dálkové ovládání, které se používá zejména v tomto případě (je ale funkční, i když jsou řídící DiseqC povely vydávané z přijímače).

Pozicionér umožňuje uložit do paměti 99 pozic. Ukládání do paměti pomocí dálkového ovládání je velmi jednoduché. Samozřejmě, že lze provést pozdější korekce těchto uložených pozic. Pozicionér umožňuje uložit do paměti softwarové limity natáčení. Tedy v jakém rozsahu směrem na východ a na západ má probíhat natáčení. I když na táhlovém motoru máte nastaveny hardwarové limity, doporučuje se z bezpečnostních důvodů nastavit i tyto softwarové limity v pozicionéru. Máme tak dvojité jištění.

obrázek Tyto limity lze vymazat, aniž by jsme museli vymazávat všechny pozice družic. Vyvolání příslušné pozice v paměti je jednoduché: stačí zadat číslo na dálkovém ovládání a potvrdit tlačítkem OK. V tomto okamžiku dojde k natočení paraboly na příslušnou pozici. Přerušit natáčení lze stisknutím libovolného tlačítka na dálkovém ovládání.

Velkou výhodou tohoto pozicionéru je možnost krokového pohybu. Tím můžeme přesně nastavit i paraboly velkých průměru, kde šířka vyzařovacího diagramu při poklese zisku o 3 dB je menší než 1°. Např. moje parabola PASAT 210 cm má tuto hodnotu 0,85°. Pozicionér umožňuje i re-synchronizaci všech uložených pozic. Může se stát z nějakých příčin, že se celý polarmount mírně rozhodí a všechny pozice se posunou např. o jeden krok. A na to se používá právě funkce re-synchronizace, která nám umožní změnit (posunout) všechny pozice naráz např. právě o ten jeden krok.Další využití tohoto zařízení je jako DiseqC 1.2 pozicionér. Pozicionér je spojen koaxiálním kabelem s přijímačem, který vysílá příslušné DiseqC 1.2 povely. Veškeré nastavení pozicionéru probíhá tedy přes menu satelitního přijímače. Výsledkem bude, že po zadání příslušné předvolby na Vašem satelitním přijímači dojde k automatickému natáčení paraboly. Lze uložit až 99 pozic, zde samozřejmě závisí na limitech ze strany některých satelitních přijímačů.

Poslední minoritní využití tohoto zařízení je jako DiseqC 1.0 pozicionér. V tomto režimu můžeme uložit max. 4 pozice, více protokol DiseqC 1.0 neumožňuje. V dnešní době je ale protokol DiseqC 1.2 standardním vybavením většiny satelitních přijímačů, takže tohle zařízení v režimu DiseqC 1.0 stejně nikdy nevyužijete.

Nakonec musím vyjádřit maximální spojenost s tímto pozicionérem. S parabolu PASAT 210 cm a táhlovým motorem SuperJack 24“ běhá pozicionér jako víno a přesně dojíždí na pozice, což u takového průměru paraboly vyžaduje velkou přesnost. Není ani problém s rozjezdem motoru v krajních limitech polární dráhy, kde je již velké zatížení.

Závěrem bych rád velmi poděkoval firmě OLMI servis, Vltavská 2A, Brno (www.olmi.cz ) za laskavé zapůjčení tohoto družicového pozicionéru. Firma má rovněž ve svém bohatém sortimentu také táhlové motory prakticky všech velikostí.

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články