TereBox T2

V létě 2010 začne přeladění parabol UPC Direct na satelity Thor

| Tisk

logo Provozovatel satelitní platformy UPC Direct si vybral pro budoucí šíření satelitní systém Thor 5 a Thor 6 norského satelitního operátora Telenor Satellite Broadcasting (TSB). V příštím roce dojde k velkému přesunu parabol u zákazníků placené televize na novou orbitální pozici 0,8°W/1°W, která umožní další růst pay-tv v regionu střední a východní Evropy. Server parabola.cz přináší známé odpovědi na některé otázky, které se významné změny v šíření nejstarší digitální satelitní placené služby týkají.

Co smlouva UPC s Telenorem obsahuje?
Pro provoz satelitní služby pro individuální příjem si Liberty Global, vlastník UPC, vybral nabídku Telenoru. Dlouhodobá smlouva počítá s počátečním využitím sedmi transpondérů na orbitální pozici 1°W. Kontrakt dále provozovateli garantuje další transpondéry pro UPC, pokud je bude potřebovat.

Co kontrakt společnosti UPC přinese?
Jde o velkou konsolidaci. UPC provozuje v Rumunsku satelitní placenou službu FocusSat, obdobu UPC Direct, která je již šířena na pozici 0,8°W/1°W. Spojením středoevropské služby UPC Direct (Česko, Slovensko a Maďarsko) s východoevropskou FocusSat (Rumunsko) umožní firmě zefektivnit hospodaření a otevírá další možnosti spolupráce s vysílateli, kteří jsou již na stejné pozici.

Proč se UPC nedohodla se společností SES Astra na dalším šíření?
Kontrakt UPC se společností SES Astra ohledně šíření nabídky programů UPC Direct na satelitech Astra (19,2°E) vyprší v prosinci 2010. Telenor přišel s výhodným řešením pro pokračování a expanzi placené televize.

Z jakého důvodu se UPC Direct přesouvá ze satelitů SES Astra?
Jedná se o více strategických důvodů. Jedním z nich je šíření nabídky z jedné orbitální pozice pro všechny čtyři země. Na pozici 0,8°W/1°W je již šířena nabídka rumunské FocusSat.Jaké jsou finanční detaily kontraktu?
Vlastník UPC nemůže sdělit bližší podrobnosti kontraktu a ani finanční detaily. Smlouva byla uzavřena na mnoho let.

Proč se UPC Direct přesune na satelity Telenoru až v roce 2010?
Společnost UPC potřebuje se na celý proces náležitě připravit, otestovat postup a zahájit proces reinstalace parabol u svých zákazníků. Celý složitý a náročný proces bude odstartován na konci jara 2010 a samotné přeladění parabol u zákazníků bude provedeno během léta 2010.

Jak se celý proces dotkne zákazníků UPC Direct? Budou platit za přeladění paraboly na novou pozici?
Přeladění satelitních parabol u zákazníků proběhne bezplatně. Abonent nebude muset platit žádné poplatky za přeladění. Vše bude v režii provozovatele služby.

Martin Vyleťal

Vybrané články