Quantcast

Profesionální měřící přístroj DIGICUBE STC (1.)

| Tisk

V tomto článku Vás chci seznámit s profesionálním měřícím přístrojem DIGICUBE STC od italské firmy ROVER. Začátkem dubna jsem si tento měřící přístroj zakoupil a tak se Vám ho pokusím v této recenzi představit.


obrázek
Jedná se o COMBO přístroj, který umožňuje měřit jak pozemní, kabelový, tak i satelitní digitální signál v normě DVB. S DIGICUBE lze měřit i základní parametry analogové televize, rovněž i rozhlasu v pásmu VKV.
K měřícímu přístroji lze získat editační program S.M.A.R.T., se kterým lze rozšířit již tak široké možností funkcí tohoto přístroje.

Pro všechny signály je k dispozici kvalitní spektrální analýza, včetně měření digitálních a analogových hodnot signálu. Pro všechny varianty normy DVB je k dispozici zobrazení konstelačního diagramu, u DVB-T lze zobrazit i impulsní odezvu na kanálu /měření pre-echa/. V satelitní části lze měřit jak DVB-S normu, tak i DVB-S2 s modulacemi QPSK a 8PSK. V terestrické části je podpora pouze pro DVB-T, podporu DVB-T2 lze dodatečně získat úpravou vnitřní části měřícího přístroje a úpravou SW.


obrázek
Bok s měřícím vstupem, CI rozhranním a minireproduktorem


obrázek
DC konektor, ventilátor, SCART, vypínač DC napětí na RF vstupu, USB 2.0

Přístroj je napájen z Ni-MH akumulátoru, který je doporučováno dobíjet klidně každou noc, bez ohledu na stav jeho vybití. Přístroj je funkční i s připojeným DC adapterem, ale baterie se v tomto stavu nedobíjí. DIGICUBE je vybaven CI rozhraním pro vložení modulu a dekódovací karty. Ve výbavě nechybí USB port 2.0 v provedení „domeček“. Měřák má aktivní chlazení s poměrně hlučným větráčkem, který je pouze spínán teplotním čidlem uvnitř přístroje. Regulace otáček větráčku se nekoná.


obrázek
Měřící přístroj je dodáván v praktickém textilním obalu, na všech třech používaných stranách má odklopná dvířka ze stejného materiálu. Na čelním panelu jdou dvířka nastavit do jakéhosi stínítka a tak na přímém slunci lze zajistit potřebný stín pro lepší čitelnost z již tak dobře čitelného displeje. Upevňovací popruh je kvalitní, nastavitelný a uchycení k měřáku je robustní.


obrázek
Šikovná odnímatelná kapsička /suchý zip/ na redukce, šroubovák, útlumáky atd.


obrázek
Na čelním panelu je kapacitní volič s dotekovým tlačítkem „Enter“ uprostřed. Dále je zde čtveřice tlačítek, kde tři jsou opět kapacitní na dotek, čtvrté tlačítko je obyčejný mikrospínač pod pružnou folií, toto tlačítko slouží pro zapnutí, vypnutí a reset přístroje. Přední panel je ještě vybaven čtyřmi kontrolními LED diodami. První indikuje kontakt s obrazovku, druhá signalizuje připojení DC adapteru, třetí signalizuje stav dobíjení akumulátoru a poslední LED dioda nás upozorňuje na přítomnost DC napětí na RF vstupu měřícího přístroje.

A to nejdůležitější na konec. Čím se tento měřící přístroj odlišuje od konkurence, čím vyniká. Tím je 6,5 palcová /16cm/ TFT dotyková obrazovka s poměrem stran 16:9.


obrázek
V MENU lze nastavit základní obrazové parametry, obrazovka je vysoce kontrastní, je dobře čitelná i na ostrém slunci. Není na škodu, pořídit si kontaktní hůlčičku pro operace na obrazovce. Doporučuji dávat přes displej ochranou dečku, jelikož víko bagu je celkem hrubé a mohlo by zbytečně obrazovku poškrábat. Ideální je antistatická dečka, kterou můžete obrazovku i udržovat před nečistotami. Na zmíněném víku přístroje nalezneme doporučené hodnoty digitálních parametrů pro měřené normy a modulace.

Touchscreenová obrazovka má jistě hodně oblíbenců a možná ještě více odpůrců, já jsem si ji celkem oblíbil a nečiní mi žádné významnější problémy. Mám s těmito obrazovkami dlouholeté praktické zkušenosti z rozhlasové praxe, jinak bych asi patřil do druhé skupiny…

Nyní trochu podrobněji k jednotlivým prostředím DIGICUBE STC, nebudu rozepisovat technické parametry, ty si může zájemce prohlédnout na dole uvedené adrese, zaměřím se na praktický pohled ze strany montéra. Ještě dodávám, že DIBICUBE umožňuje provádět SW otisk obrazovky a jeho export do BMP souboru, takže budu v článku využívat i tuto možnost, vedle klasických fotografických snímků.


obrázek
Po zapnutí se objeví základní obrazovka, kdy si může montér zvolit druh měřeného signálu, či funkci, ve které chce signál měřit. Další okno se věnuje kmitočtovému plánu.


obrázek
Jedná se v podstatě o seznam kanálů a transpondérů, které bude chtít montér v onom prostředí měřit.

Plán můžeme sestavit ručně v měřáku, v editoru SMART, nebo ho nechat sestavit automaticky měřákem samotným.


obrázek
Takto sestavený seznam lze dodatečně upravit v měřáku, nebo v PC. U satelitní části lze ke každému transpondéru přiřadit i číslo portu DiseqC/podobně jako u STB/, pak je práce v případném plánu „Monoblok“ úplná parádička.

Však už to tak mám vytvořené…


obrázek
V přístroji byli přednastaveny plány na jednotlivé družice, což mi osobně vůbec nevyhovuje, jelikož dělám často multifeedy a skákat kvůli každé družici do jiného plánu by bylo dost zdlouhavé. Osobně dávám přednost plánům, které jsou sestaveny pro práci s konkrétním osazením antény. Např. T-90, E-85, Multi-4, nebo Monoblok. Možnost přiřazení čísla portu DiseqC relátka k jednotlivému TP do plánu, umožňuje pohodlnou a rychlou manipulaci a měření.


obrázek

obrázek
U DVB-T je šikovné sestavit si kompletního plán se všemi kmitočty K21-K69 a z něho si dělat konkrétní plány pro dané lokality. Např Kleť + Včelná, Kleť + Jauerling, Kleť + Linec, Jihlava + Jauerling, Votice + Linec atd. V opačném případě je pak zdlouhavé se protloukat celým UHF pásmem, když nám jde třeba jen o čtyři UHF kanály. Ale tohle je spíš na vkusu každého soudruha…


Spektrální analýza

Spektrální analyzer je ve srovnání s Prodigem 5 o něco pomalejší, ale plně dostačuje pro práci se signálem. Vynikající je přítomnost paměťové linky, která vyznačuje maximální úroveň signálu v nastavovacím procesu. Ideální pro utahování držáku paraboly ke stožáru či konzole, však montéři ví o čem mluvím…


obrázek
Rozlišení na dílek lze nastavit na 10, 5, 2 až 1dB. SPAN i rozsah měřící úrovně resp. výkonu/až 130dB/ je v běžných hodnotách a tedy dostatečný.


obrázek
Rozlišení 2dB na dílek – vrchol COFDM MUXu s mírným propadem

Kmitočet lze měnit v přednastavených plánech, nebo přímou volbou frekvence z obrazovky.


obrázek
V doplňkovém MENU má analyzer možnost změnit strukturu zobrazení spektra. Buď plné, nebo jen křivka.


obrázek

obrázek
Rozdílný vzhled grafiky spektra

Rovněž je k dispozici dodatečná měřící značka/kursor, pro přímé úrovňové / výkonové porovnání dvou užitečných signálů, nebo užitečného signálu a pozadí – velmi šikovné.


obrázek
Rozdíl 6,7dB mezi oběma MUXy



V satelitní sekci lze v prostředí analyzeru přímo měnit všechny čtyři části sat. pásma /VL,VH, HL, HH/.


obrázek
V satelitní sekci je k dispozici přepínání 4 portů DiseqC 1.0.

Lze vyvolat i tzv. rychlejší spektrum, ale osobně mi to připadá jen jako funkce na oko, při zvolení rychlejšího zobrazení, je spektrum akorát více trhané a postrádá jemnější rozlišení. Podle mě je to k ničemu. Průběh spektrální analýzy lze uložit do deseti volných předvoleb, které lze zpětně vyvolat na obrazovku měřáku,nebo dodatečně zpracovat v editoru SMART, vytisknout, či vyexportovat do exelovském grafu.


obrázek

pokračování příště

Saxon





Reklama




Vybrané články