ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
TereBox T2

Medialink Black Panther - Černá šelma se nedrží konvencí

| Tisk


obrázek

Každý nový model se snaží zaujmout zájemce o koupi a přijímači Black Panther se to daří nadmíru dobře. Celokovový vzhled s jednolitou přední a horní deskou se zaoblením je jistě úplně něco jiného, než plastové krabičky jiných výrobců. Druhý pohled padne na pravý bok přijímače, ve kterém zeje větší otvor pro zasunutí dvou CAM modulů, v horní části štěrbina pro zasunutí přístupové karty a mírně vpředu dole i USB konektor pro připojení flash disků při aktualizaci firmwaru. Tohle řešení je zajímavé, estetické hledisko však může vzít hodně za své, zvláště pokud je přijímač umístěn samostatně v horních patrech sestav domácí elektroniky. Karta i moduly totiž po zasunutí z přijímače vyčnívají (aby se daly opět pohodlně vyjmout – dokonce CAM moduly je nutno vysouvat uchopením za boky, sloty nemají vysunovací tlačítka) a mohou působit rušivě. Velmi dobré programové vybavení dovoluje v některých případech použití přijímače bez karty a tak tento rušivý pohled vůbec nemusí nastat.

Balení drží linii názvu přijímače, leskle černá krabice je elegantní, popisky na krabici spíše jen napoví o vybavení a funkcích, takže se dá spíše předpokládat, že nákup provádí již osoba znalá, která jde přesně za svým cílem.


obrázek
obrázek

Balení obsahuje přijímač, dálkový ovladač s bateriemi (2x AAA), externí napájecí zdroj s přívodním síťovým kabelem, HDMI kabel a manuál a doplňkem. Tištěná podoba hlavního manuálu je v angličtině, distributor zajišťuje elektronický manuál v českém jazyce. Doplněk tištěného návodu je již ve slovenském jazyce a popisuje jen rozšiřující síťové možnosti, které přichází až s novými verzemi programového vybavení (firmware) přijímače.


obrázek

Na předním panelu se nachází velký VFD displej, na kterém se zobrazují textové informace o zvoleném kanálu popř. hodiny ve spánkovém módu. Na zadní straně pak nejdeme všechna potřebná připojení k ostatní elektronice. Tuner poskytuje i průchozí výstup na další přijímač, konektory Y/Pb/Pr umožňují připojení starších TV s vysokým rozlišením bez HDMI vstupů a digitální výstup zvuku je prezentován konektorem pro optický kabel.


obrázek

Oproti jiným recenzím zde uveřejním i fotku pravého boku přístroje, neboť se na něm nachází šachty pro dva CAMy, přístupovou kartu a USB zařízení. Toto řešení je zajímavé, naprosto nestandardní a může vyvolat rozporuplné reakce, zvláště v momentech, kdy jsou v přijímači CAM moduly nebo přístupová karta zasunuty. USB se používá pro aktualizaci firmwaru a tak se tu flash disk většinou moc neohřeje. Pro připojení USB pevných disků se tak dá plnohodnotně použít zadní panel a to pak neruší pohled na celý stroj.


obrázek

Po otevření horního/předního krytu se nám naskytne zajímavý a jistě neotřelý pohled na celý přijímač. Chybí zde zdroj, čímž se razantně uvolní prostor uvnitř přijímače a navíc usnadní případné opravy či výměny napájení (prostou výměnou za jiný externí zdroj). Navíc napájecí parametry nejsou nikterak rozdílné od běžných napáječů tak pokud jsou splněny (12V/2,5A), nemusí uživatel používat ani originální napáječ. Navíc díky externímu napájení se tento přijímač dá bez jakýchkoliv úprav používat v automobilech, což výrazně ocení zejména majitele karavanů, kteří nemusí shánět různé měniče či jiné doplňky, aby mohli tuto elektroniku ve vozech používat.


obrázek

Všechny části přijímač jsou řešeny modulárně a jsou připojené pomocí konektorů. Aby bylo možné se lépe dostat k základní desce, je dobré odpojit přední panel. Zobrazovací část s předními tlačítky je připojena k základní desce odděleně od bočního USB konektoru.


obrázek
obrázek

Další lehce oddělitelnou částí je interní čtečka přístupových karet.


obrázek
obrázek

Ostatní části přijímače jsem již nerozebíral, i když jsou také na samostatných modulech a jejich montáž a demontáž by byla také snadná. Jedná se o SCART konektor a CAM sloty, která jsou zasunuty do základní desky pomocí 4-řadého konektoru. Všechna tato konektorová řešení trochu směřují k obavám o kvalitu a hlavně trvanlivosti přechodů signálů – problém, který netřeba řešit, pokud je vše pevně přiletováno k základní desce (i když ji tím možná značně zvětší).


obrázek

Na druhé straně základní desky se na malé části nachází srdce přijímače – procesor opět schovaný pod malých chladičem, zakrytovaný tuner Sharp, optické zvukové rozhraní, připojení k síti i TV. Neosazený konektor zřejmě plní funkci JTAGu. Paměti jsou nalevo od procesoru, řídící krystaly napravo.


obrázek

Vepředu pak zůstává pohled na konektory předního panelu a čtečky přístupových karet, flash paměť a podpůrný procesor pro rozhraní. Poblíž je na nákladní desce natištěna i informace o jejím typu, HW revizi a datumu revize.


obrázek

Připojení HDMI a Ethernet řídí samostatné obvody, což velmi ulehčí zátěži hlavního procesoru a usnadní i urychlí komunikaci příslušného rozhraní.


obrázek

Složení přístroje dohromady bylo stejně snadné, jako jeho rozebrání. Po připojení jsem očekával základní rozhraní, které se ukázalo stejně zajímavě odlišné, jako samotná konstrukce přijímače.


obrázek

Přednastavenou angličtinu jsem ihned přepnul na české prostředí, abych viděl, jak si přijímač s naší mateřštinou poradí.


obrázek

Všechny části nabídky jsou přehledně vertikálně řazeny do logických skupin, jejichž popis jednoznačně určuje jejich funkcionalitu.


obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek

Systémové informace ukážou nejdůležitější údaje o verzích vybavení přijímače. Zároveň je možné přes červené tlačítko vyvolat proces aktualizace firmwaru.


obrázek

Nastavení antény je základní částí zajištění funkcionality celého přijímače, je přehledné a umožní ovládat všechny prvky výbavy pro satelitní příjem, včetně DiSEqC přepínačů a USALS motorů. Stejně tak i vyhledávání je úplné díky aktuálnímu seznamu transpondérů, navíc je možné volbou Blind Scan (Vyhledávání naslepo) vyhledávat i neuložené TP. Nechybí ani zadávání různých PIDů pro specifické kanály.


obrázek
obrázek
obrázek

Seznam kanálů je jednoduchý, lze v něm vyhledávat a třídit kanály podle abecedy, satelitů, poskytovatelů a oblíbených kanálů.


obrázek

Také elektronický programový průvodce EPG nabízí informace o vysílaných programech na zvoleném kanálu (pokud jsou vysílány).


obrázek

Zobrazení všech druhů SD i HD kanálů je bezproblémové, informační pruh nabízí základní informace. Velmi mně chyběla informace o době, která uplynula od začátku aktuálního pořadu nebo doba do zbytku aktuálního programu. Rychleji se pak může uživatel orientovat v tom, jestli je program na začátku, nebo už se chýlí ke konci.


obrázek

S diakritikou v rozšířené informaci o programu si přijímač také lehce poradí.


obrázek

Za velmi zdařilé mně přišly ikony v informačním pruhu nad měřiči síly a kvality signálu, které napovídají téměř vše o sledovaném kanálu. Zvláště pak jsem ocenil okamžitou informaci o rozlišení vysílaného obrazu (576i, 720p, 1080i), formátu (MPEG, H.264) i kvalitě (SD, HD).


obrázek

Pokud je na aktuálním kanálu vysílán teletext, pak jej přístroj zobrazí včetně české diakritiky.


obrázek

Po připojení pevného disku se automaticky aktivují funkce nabídky USB, které umožňují nahrávat pořady na pevný disk, přehrávat je i využít funkce časového posunu, které zajistí zastavení živého vysílání a opětovné pokračování jeho sledování bez ztráty jakýchkoliv částí programu. V informaci o médiu pak vidíme kapacitu i aktuální využití připojeného média.


obrázek

Po stisknutí nahrávacího tlačítka na dálkovém ovladači se v obraze sledovaného kanálu zobrazí informace o průběhu nahrávání a doba, po jakou je kanál nahráván.
obrázek

Jiným tlačítkem DO si pak lze vyvolat seznam uložených programů, ze kterého si lze zvolit pořad a přehrát si jej. Grafika nabídky nám pak i napoví, která tlačítka DO můžeme k ovládání používat.


obrázek

Hodnocený přístroj přes poněkud zajímavý zevnějšek splnil všechna má očekávání a navíc mě mile překvapil v nadstandardních síťových funkcích. Obraz byl čistý, zvláště pak ve vysokém rozlišení. Zahřívání přijímače bylo snesitelné i díky rozložení tepelných ztrát na vnější zdroj. Vynikající byla reakce na povely z DO a velmi rychlé bylo přepínání mezi kanály bez ohledu na rozlišení nebo kódování (1 – 2 sekundy). Přepnutí na jiný kanál přes Seznam kanálů trochu zdržuje nutnost dvojího stisknutí tlačítka OK, ale je to jen o zvyku. Modrý přední displej může ve tmavém prostoru působit trochu rušivěji, stejně jako i hodiny při vypnutém přijímači. Celkový dojem je dobrý a všechny funkce odpovídají dnešním potřebám a odpovídají cenové hladině přijímače.

Za zapůjčení přístroje děkuji firmě AB-COM ( www.abcomcz.cz ).

Exklusivně pro server Parabola.cz
K. S. Ječný ( www.jecny.cz )

Vybrané články


Pracovní nabídky Profesia.cz

• 30.09.2022 - Montážní pracovník - (38 - 40.000 Kč) (Hodonín, Česko, Okres Hodonín)
• 30.09.2022 - Hledáme montéry, mzda až 70 000 Kč! (Praha, Česko)
• 30.09.2022 - Remote Frontend developer Svelte - Green field project (HPP/IČO) ()
• 30.09.2022 - Full-remote DevOps - Cyber Security - up to 160k (Praha, Česko)
• 30.09.2022 - Montážník, mzda 38.000 Kč, dotované stravování (Ref. č.: A199) (Olomouc, Česká republika)
• 30.09.2022 - Obsluha výrobní linky, mzda 23.000 Kč, 5 týdnů dovolené (Ref. č.: A304) (Kolín, Česká republika)
• 30.09.2022 - Seřizovač výrobní linky, mzda 33.000 Kč, 5 týdnů dovolené (Ref. č.: A311) (Kolín, Česká republika)
• 30.09.2022 - Dělník zakázkové výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A81) (Jihlava, Česká republika)
• 30.09.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A357) (Jihlava, Česká republika)
• 30.09.2022 - Dělnice ve výrobě, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A356) (Jihlava, Česká republika)
• 30.09.2022 - ???????? ?? ??????????? ?????????? ??????? (Ref. č.: A364) (???????, Jihlava, Česká republika)
• 30.09.2022 - Dělník výroby, mzda 29.000 Kč, příspěvek na dopravu (Ref. č.: A82) (Havlíčkův Brod, Okres Jihlava, Česká republika)
• 30.09.2022 - Pracovník s ŘP skupiny B, mzda 32.000 Kč, ranní směna (Ref. č.: A371) (Jihlava, Česko)
• 30.09.2022 - Gumař - operátor výroby, mzda 32.000 Kč, ubytování zdarma (Ref. č.: A343) (Zlín, Česko)
• 30.09.2022 - Programátor měřících zařízení (Ref. č.: A7156) (Okres Tachov, Česká republika)