Raketa Proton vynesla satelit Ka Sat společnosti Eutelsat

| Tisk

V neděli 26.12.2010 ve 21:51 hodin GMT (22:51 středoevropského času) byl nosnou raketou Proton Breeze M z kosmodromu Bajkonur (Kazachstán) vynesen nový satelit Ka Sat francouzského satelitního operátora Eutelsat. Po devíti hodinách a 12ti minutách letu došlo k navedení satelitu na geo-transfer orbitální dráhu a jeho oddělení od posledního stupně.

Ka Sat pro společnost Eutelsat zhotovila a dodala společnost Astrium na bázi platformy E3000. Družice patří do nové generace. Poskytne mnoho svazků a jedná se o revoluční koncept založený na 82 úzkých spot beamů připojených k deseti pozemním stanicím. Konfigurace umožňuje efektivně využívat kmitočty - jedna frekvence může být použita 20 krát a celková propustnost bude 70 Gbit/s. Pozemní sítě budou využívat technologii Viasat Surfbeam, podobně jako řešení využívané pro širokopásmové připojení pro téměř 450 tisíc domácností v Severní Americe. Kombinace možností Ka Sat a technologie Viasat SurfBeam umožní poskytnout připojení k internetu pro více než 1 milion domácností v rychlostech srovnatelnými v ADSL.

Ka Sat umožní zvýšit rychlost obousměrného širokopásmového internetu Tooway na rychlost až 10 Mbit/s. Službu od roku 2008 poskytuje dceřiná firma Skylogic. Satelit Ka Sat bude určen výhradně pro přenos dat a bude pracovat z orbitální pozice 9 stupňů východně.

Každý spotbeam přináší celkovou kapacitu 900 Mbit/s sdílená mezi uploadem a downloadem. Poskytne nové zdroje pro služby vyžadující vysokou propustnost a kvalitu, zahrnuje regionální televize, zpravodajské příspěvky a další.

Satelit Ka Sat projde třemi klíčovými fázemi testů před vstupem do plného komerčního provozu. Zahájení komerčních služeb je naplánováno na konec května 2011.
logo
▲ Mapa č. 1 - Spotbeamy Eutelsat Ka Sat

"Jsme rádi že náš satelit Ka Sat je nyní na cestě na orbitální pozici 9°E a děkuji ILS a Khrunichev za úspěšný start. Ka Sat bude základním kamenem průlomové infrastruktury vyvíjené Eutelsatem pro uživatele napříč Evropou a Středomořím. Kombinace více než 80 spotbeamů a sítě pozemních stanic umožní satelit poskytnout větší kapacitu než kterýkoliv jiným satelitní program na celém světě. Z nových prostředků budou těžit zejména poskytovatelé internetových služeb, což jim umožní rozšířit širokopásmový internet pro spotřebitele a podniky v oblastech, kde není pozemní infrastruktura. Ka Sat upevňuje pozici Eutelsatu v profesionálních datových sítích, která vytváří 15 procent našich příjmů, řešení pro podniky a orgány veřejné správy, snižuje náklady na terminály a šířku pásma. Start Ka Sat je dalším důkazem trvalých investic a inovací ve kterých Eutelsat pokračuje s cílem zvýšit podíl satelitů na rostoucí digitální ekonomice," řekl Michel de Rosen, CEO společnosti Eutelsat.

redakce