LUNA HD 300 IRCI - další přijímač Skylink READY
| Tisk
V dnešní době, kdy změny v kódování oblíbených satelitních poskytovatelů jsou jak na běžícím pásu, se zákazníci často při koupi ptají: A pojede mně karta Skylink v tomto přijímači? Proto společnost Skylink přistoupila na certifikaci přijímačů, u kterých je zaručená plná kompatibilita nových karet ICE a Irdeto s hardwarem vestavěné čtečky satelitního přijímače. Seznam všech certifikovaných přijímačů najdete přímo na stránkách společnosti Skylink ZDE.
Mezi takové přijímače patří i další novinka, zákaznický přijímač slovenské společnosti Systém ABC – LUNA HD 300 IRCI. Dnes je již téměř samozřejmostí příjem kanálů s vysokým rozlišením, nízká spotřeba ve spánkovém módu, moderní digitální výstupy i nahrávací a přehrávací funkce na externí záznamová média. Tohle všechno a ještě mnohem více nám slibuje už krabice toho přístroje. Pojďme se tedy přesvědčit, jaké jsou jeho vlastnosti ve skutečnosti.
Po vybalení máme před sebou samotný přístroj, dálkový ovladač s bateriemi a tištěný návod ve slovenském a českém jazyce. Trochu mně tu chybí HDMI kabel, proto s touto skutečností musí počítat zákazník a pořídit si kabel samostatně, pokud chce přijímač připojit k televizoru s vysokým rozlišením.
Dálkový ovladač je příjemný, lehký, tlačítka jsou dobře uspořádána a popsána. Chod tlačítek je tichý, což nasvědčuje o provedení s vodivou vrstvou přímo na gumových tlačítkách, které dosedají na tištěný spoj ovladače.
Přední panel obsahuje velké tlačítko zapínání a vypínání, okolo kterého jsou decentní tlačítka pro změnu kanálu a hlasitosti. Displej zobrazuje číslo kanálu, ve spánkovém režimu pak může být volitelně vypnutý nebo zobrazovat čas.
V pravé části jsou pak dvířka, která zakrývají 3 štěrbiny (1x satelitní karta pro systém Irdeto, 2x CI slot pro CAM modul) a USB port pro připojení záznamového zařízení (flash disk nebo pevný disk), na které lze nahrávat pořady, přehrávat tyto nahrané pořady popř. si přehrávat hudbu ve formátu MP3 nebo prohlížet fotky formátu JPEG – tomuto přehrávání se budu věnovat později. Mám k dispozici originální kartu Irdeto Skylink, takže jsem ji vložil do čtečky karet (kontakty dolů) a všechny testy příjmů jsem prováděl s touto kartou, abych zároveň prověřil certifikovanou kompatibilitu.
Zadní panel je osazen základními konektory pro připojení satelitní antény, zvukového a obrazového systému se vstupy jak analogovými, tak digitálními. Vypínač pak umožňuje úplné odpojení přístroje od napájení, zejména při dlouhodobém nepoužívání. Velmi mně tu chyběl další USB konektor, který by zajišťoval trvalejší připojení USB záznamového zařízení bez snížení estetického vzhledu (nyní z předního panelu trčí konektor, vedoucí k HDD nebo dokonce flash disk, u kterého hrozí ulomení při neopatrném průchodu v okolí přijímače atd…).
Po odkrytování vidíme základní desku přijímače, samostatnou desku se zdrojem a moduly předního panelu, USB konektoru a čtečky přístupových karet. Vše je přehledně uspořádáno a modulární. Procesor STx7101 má na sobě přilepený velký chladič, který zajistí dobrý odvod tepla, v přijímači nejsou žádné pohyblivé součástky.
Samostatný zdroj je dobře provedený, je větších rozměrů, což umožnilo dobré volné rozmístění jeho součástek a tím se snížila rizika přehřívání nebo zkratů. Výrobce zajišťuje, že přijímač má ve spánkovém módu spotřebu menší než 1 Watt, čímž je přijímač také velmi šetrný k životnímu prostředí i zákazníkově kapse.
Základní deska je také dobře a přehledně navržena, v okolí procesoru se nachází DRAM o velikosti 198MB, flash s daty a firmwarem má pak velikost 8MB. Ovládací čip CAM modulů je uprostřed jejich konektoru, čip certifikovaného Irdeto rozhraní je pak u konektoru čtečky karet. Všechny externí moduly jsou připojeny přes konektory, všechna rozhraní zadního panelu, kromě COM portu, jsou připojena přímo k základní desce.
Na základní desce jsou i dva další neosazené konektory, o jejichž významu se můžeme jen dohadovat
Po složení a zakrytování přijímače jsem jej připojil k anténě, televizoru a zapnul. Vlastní zapnutí, ať již do sítě nebo i ze spánkového módu, je rozděleno na několik částí, z nichž ta první, kdy se zdánlivě neděje nic (ani na předním panelu), trvá asi 8 sekund, takže divák musí být trochu trpělivý a nepropadat panice, že je přístroj nefunkční nebo vadný. Poté se již na displeji začnou objevovat různá písmena a znaky a po dalších asi 28 sekundách naskočí obraz. Celkový proces probuzení trvá tedy okolo 40 sekund a to je poněkud více, než na co jsem zvyklý. Naopak přechod do spánkového módu je téměř okamžitý (cca 2s) a v něm zůstane svítit jen červená LED dioda. V menu pak lze nastavit, aby se zobrazovaly také hodiny.
Po prvním zapnutí se spustí průvodce nastavením, který zajistí správnou řeč popř. i naladění. Pokud je připojena pouze pevná anténa s jedním LNB, nasměrovaná na Astru 3A, pak je možno zvolit Rychlé vyhledávání Skylink. Pokud je však přístroj připojen k jinému anténnímu systému, pak je potřeba zvolit Manuální vyhledávání.
V manuálním vyhledávání se zobrazí seznam družic a možnost volby jejich připojení – zde je možno nastavit všechny možné varianty připojení antény, jaké se dnes v satelitní technice vyskytují.
Nechybí ani možnosti nastavení motorizovaného systému.
Po nastavení antén a LNB spustíme vyhledávání, jeho průběh, počty nalezených TV i Rádio kanálů a dobu hledání nám zobrazuje přehledná obrazovka.
Po naladění jsem jako první vyzkoušel volné HD kanály. S jejich zobrazením neměl přijímač sebemenší problémy. Rozlišení pouze 1080i (prokládané) se občas projeví na řádkování v rychlých scénách, já ale analyzuji obraz z blízké vzdálenosti a citlivým zrakem. Oku běžného diváka mohou podobné detaily uniknout.
Po stisku OK se zobrazí nabídka uložených kanálů, kterou můžeme třídit a filtrovat. Tyto dva postupy je potřeba kombinovat, abychom došli k požadovanému zobrazení – zobrazit všechny kanály je dnes při velkém množství kanálů už spíše nepraktické.
Pokud nezabere tento systém zobrazení, pak je možno kanály vytřídit a rozdělit do oblíbených (favoritních) seznamů, které se pak vyvolávají tlačítkem se srdíčkem.
Menu je jednoduché a přehledné, při přechodech do některých podnabídek je vyžadováno zadání hesla.
Nabídka Instalace je shodná s možností vyhledávání kanálů, které jsme si představili dříve. Ostatní nabídky jsou zde:
Začnu od konce, protože mě zaujaly možnosti sledovat stav přístupové karty Irdeto, vložené do interní čtečky. Nejsou to jen běžné údaje, ale zase jsem v nich nenašel, co je na kartě předplaceno.
Ale teď už se budu věnovat samotnému sledování satelitních kanálů. Informační pruh, který se objeví při přepnutí kanálu nebo po vyvolání tlačítkem Info, je přehledný, poskytuje dostatek informací o zobrazovaném kanálu, jediné, co mně tam chybí, je informace o následujícím programu.
Dalším stiskem tlačítka Info si vyvoláme detailní informace o sledovaném programu. Kromě popisu pořadu vidíme i obsazenost slotů přijímače a vlastnosti sledovaného kanálu. Malé problémy má přijímač s českou diakritikou u písmena „ř“, ale jinak je text čitelný. Stiskem tlačítek vlevo-vpravo se lze pohybovat mezi popisy aktuálního a následujícího pořadu.
Na nových Skylink kartách se objevují i programy, které nelze přijímat na starších kartách v normě Cryptoworks. Právě test zobrazení těchto nových kanálů prověří správnou funkčnost interního modulu Irdeto přijímače s novými kartami.
Se znakovou sadou teletextu ani s jeho správným zobrazením přijímač žádné problémy nemá.
Po stisku tlačítka EPG pak můžeme vyvolat plného programového průvodce, který zobrazí pořady na zvolených kanálech včetně podrobných popisů. Jedním stiskem červeného tlačítka je možno zajistit nahrávání zvoleného pořadu.
Seznam rezervovaných programů pak najdeme také ve volbě Nastavení systému – Časovač. Rezervované pořady se zobrazují v EPG jako červeně pojmenované pořady.
Výrobce spojil do výběru jazyku vysílání i možnost nastavit paramenty obrazu pro každý kanál zvlášť. Je to velice zajímavá a mnohdy užitečná možnost, která lépe odráží různorodost vysílání jednotlivých poskytovatelů. Zvláště pak možnost měnit formát obrazu pro každý kanál bych uvítal u více přijímačů. Některé kanály ještě stále vysílají v rozměru 4:3 širokoúhlé filmy a dochází tak ke zbytečnému zmenšení obrazu a nevyužívání celé plochy dnešních velkých širokoúhlých televizorů.
Další zajímavostí je možnost si nastavit vlastní funkci pro barevná a funkční tlačítka. Pokud tedy nějakou funkci využíváte častěji než jiné nebo vám vyhovuje lepší umístění, pak je snadné význam tlačítek změnit. Jen ten název „Horké tlačítka“ může významově (i pravopisně) vyvolávat rozpaky.
Při připojení záznamového zařízení k portu USB se pak aktivují možnosti nahrávání a přehrávání. Pokud použijeme nový disk, pak je vhodné je disk nejprve zformátovat.
Jedním stiskem tlačítka dálkového ovladače s červenou tečkou pak zahájíme nahrávání sledovaného programu. O této skutečnosti jsme krátce informování na obrazovce značkou . Při ukončování se pak objeví dialog.
Přehrávání má celkem 4 módy:
- Sledování živého satelitního vysílání
- Přehrávání nahraných programů (bez nutnosti vložní přístupové karty, pořady se ukládají už dekódované)
- Přehrávání MP3 hudby z USB zařízení
- Prohlížení JPEG fotek z USB zařízení
V těchto módech chybí možnost přehrávání video souborů různých formátů – tohle přijímač neumí a beru to jako jediné větší mínus v jeho funkcionalitě. Další drobnost pak je formát uložení pořadů – jedná se o soubor s příponou TRP, ale žádný ze známých přehrávačů na počítači mně tento soubor nedokázal přehrát. Prostě to beru jako vlastnost přijímače – co si na něm nahraji, to si na něm přehraji. Fotky jsou při zobrazování mírně deformované, firmware zřejmě nepřesně přepočítává poměry stran a při snaze vyplnit celou plochu televizoru snímky roztahuje. Stává se to i u snímků focených na výšku. Přehrávání MP3 je naprosto bezproblémové a zvuk je věrný a čistý. Vždy při stisknutí tlačítka Info se zobrazí informace o přehrávaném souboru.
Přijímač má další dvě funkce – možnost zobrazení světového času a kalendáře.
Přijímač má i mnoho dalších pomocných funkcí, bylo by velmi rozvleklé je tu všechny popisovat. Některé jsou občas obvyklé, jiné nutné a běžné a jiné zase nečekané u přijímače této cenové kategorie. Celkový dojem je příjemný a díky certifikaci má kupující zákazník jistotu, že bude přijímač přesně a spolehlivě spolupracovat s novými kartami společnosti Skylink a tudíž bude možné přijímat i nejnovější HD kanály v nabídce této společnosti. Během mého testování nedošlo k žádným problémům při běhu a ovládání tohoto přístroje a příjem všech kódovaných kanálů z karty Skylink byl také v pořádku.
Doporučená maloobchodní cena na Slovensku je 120,- EUR s DPH.
Doporučená maloobchodní cena v České republice 2990,- CZK s DPH.
- Odkaz na produkt .
Za zapůjčení přijímače děkuji firmě Systém ABC (http://www.systemabc.sk
Exklusivně pro server Parabola.cz
K.S. Ječný (www.jecny.cz
Mezi takové přijímače patří i další novinka, zákaznický přijímač slovenské společnosti Systém ABC – LUNA HD 300 IRCI. Dnes je již téměř samozřejmostí příjem kanálů s vysokým rozlišením, nízká spotřeba ve spánkovém módu, moderní digitální výstupy i nahrávací a přehrávací funkce na externí záznamová média. Tohle všechno a ještě mnohem více nám slibuje už krabice toho přístroje. Pojďme se tedy přesvědčit, jaké jsou jeho vlastnosti ve skutečnosti.

Po vybalení máme před sebou samotný přístroj, dálkový ovladač s bateriemi a tištěný návod ve slovenském a českém jazyce. Trochu mně tu chybí HDMI kabel, proto s touto skutečností musí počítat zákazník a pořídit si kabel samostatně, pokud chce přijímač připojit k televizoru s vysokým rozlišením.

Dálkový ovladač je příjemný, lehký, tlačítka jsou dobře uspořádána a popsána. Chod tlačítek je tichý, což nasvědčuje o provedení s vodivou vrstvou přímo na gumových tlačítkách, které dosedají na tištěný spoj ovladače.

Přední panel obsahuje velké tlačítko zapínání a vypínání, okolo kterého jsou decentní tlačítka pro změnu kanálu a hlasitosti. Displej zobrazuje číslo kanálu, ve spánkovém režimu pak může být volitelně vypnutý nebo zobrazovat čas.

V pravé části jsou pak dvířka, která zakrývají 3 štěrbiny (1x satelitní karta pro systém Irdeto, 2x CI slot pro CAM modul) a USB port pro připojení záznamového zařízení (flash disk nebo pevný disk), na které lze nahrávat pořady, přehrávat tyto nahrané pořady popř. si přehrávat hudbu ve formátu MP3 nebo prohlížet fotky formátu JPEG – tomuto přehrávání se budu věnovat později. Mám k dispozici originální kartu Irdeto Skylink, takže jsem ji vložil do čtečky karet (kontakty dolů) a všechny testy příjmů jsem prováděl s touto kartou, abych zároveň prověřil certifikovanou kompatibilitu.

Zadní panel je osazen základními konektory pro připojení satelitní antény, zvukového a obrazového systému se vstupy jak analogovými, tak digitálními. Vypínač pak umožňuje úplné odpojení přístroje od napájení, zejména při dlouhodobém nepoužívání. Velmi mně tu chyběl další USB konektor, který by zajišťoval trvalejší připojení USB záznamového zařízení bez snížení estetického vzhledu (nyní z předního panelu trčí konektor, vedoucí k HDD nebo dokonce flash disk, u kterého hrozí ulomení při neopatrném průchodu v okolí přijímače atd…).

Po odkrytování vidíme základní desku přijímače, samostatnou desku se zdrojem a moduly předního panelu, USB konektoru a čtečky přístupových karet. Vše je přehledně uspořádáno a modulární. Procesor STx7101 má na sobě přilepený velký chladič, který zajistí dobrý odvod tepla, v přijímači nejsou žádné pohyblivé součástky.

Samostatný zdroj je dobře provedený, je větších rozměrů, což umožnilo dobré volné rozmístění jeho součástek a tím se snížila rizika přehřívání nebo zkratů. Výrobce zajišťuje, že přijímač má ve spánkovém módu spotřebu menší než 1 Watt, čímž je přijímač také velmi šetrný k životnímu prostředí i zákazníkově kapse.

Základní deska je také dobře a přehledně navržena, v okolí procesoru se nachází DRAM o velikosti 198MB, flash s daty a firmwarem má pak velikost 8MB. Ovládací čip CAM modulů je uprostřed jejich konektoru, čip certifikovaného Irdeto rozhraní je pak u konektoru čtečky karet. Všechny externí moduly jsou připojeny přes konektory, všechna rozhraní zadního panelu, kromě COM portu, jsou připojena přímo k základní desce.

Na základní desce jsou i dva další neosazené konektory, o jejichž významu se můžeme jen dohadovat

Po složení a zakrytování přijímače jsem jej připojil k anténě, televizoru a zapnul. Vlastní zapnutí, ať již do sítě nebo i ze spánkového módu, je rozděleno na několik částí, z nichž ta první, kdy se zdánlivě neděje nic (ani na předním panelu), trvá asi 8 sekund, takže divák musí být trochu trpělivý a nepropadat panice, že je přístroj nefunkční nebo vadný. Poté se již na displeji začnou objevovat různá písmena a znaky a po dalších asi 28 sekundách naskočí obraz. Celkový proces probuzení trvá tedy okolo 40 sekund a to je poněkud více, než na co jsem zvyklý. Naopak přechod do spánkového módu je téměř okamžitý (cca 2s) a v něm zůstane svítit jen červená LED dioda. V menu pak lze nastavit, aby se zobrazovaly také hodiny.
Po prvním zapnutí se spustí průvodce nastavením, který zajistí správnou řeč popř. i naladění. Pokud je připojena pouze pevná anténa s jedním LNB, nasměrovaná na Astru 3A, pak je možno zvolit Rychlé vyhledávání Skylink. Pokud je však přístroj připojen k jinému anténnímu systému, pak je potřeba zvolit Manuální vyhledávání.

V manuálním vyhledávání se zobrazí seznam družic a možnost volby jejich připojení – zde je možno nastavit všechny možné varianty připojení antény, jaké se dnes v satelitní technice vyskytují.

Nechybí ani možnosti nastavení motorizovaného systému.

Po nastavení antén a LNB spustíme vyhledávání, jeho průběh, počty nalezených TV i Rádio kanálů a dobu hledání nám zobrazuje přehledná obrazovka.

Po naladění jsem jako první vyzkoušel volné HD kanály. S jejich zobrazením neměl přijímač sebemenší problémy. Rozlišení pouze 1080i (prokládané) se občas projeví na řádkování v rychlých scénách, já ale analyzuji obraz z blízké vzdálenosti a citlivým zrakem. Oku běžného diváka mohou podobné detaily uniknout.


Po stisku OK se zobrazí nabídka uložených kanálů, kterou můžeme třídit a filtrovat. Tyto dva postupy je potřeba kombinovat, abychom došli k požadovanému zobrazení – zobrazit všechny kanály je dnes při velkém množství kanálů už spíše nepraktické.

Pokud nezabere tento systém zobrazení, pak je možno kanály vytřídit a rozdělit do oblíbených (favoritních) seznamů, které se pak vyvolávají tlačítkem se srdíčkem.

Menu je jednoduché a přehledné, při přechodech do některých podnabídek je vyžadováno zadání hesla.

Nabídka Instalace je shodná s možností vyhledávání kanálů, které jsme si představili dříve. Ostatní nabídky jsou zde:

Začnu od konce, protože mě zaujaly možnosti sledovat stav přístupové karty Irdeto, vložené do interní čtečky. Nejsou to jen běžné údaje, ale zase jsem v nich nenašel, co je na kartě předplaceno.

Ale teď už se budu věnovat samotnému sledování satelitních kanálů. Informační pruh, který se objeví při přepnutí kanálu nebo po vyvolání tlačítkem Info, je přehledný, poskytuje dostatek informací o zobrazovaném kanálu, jediné, co mně tam chybí, je informace o následujícím programu.

Dalším stiskem tlačítka Info si vyvoláme detailní informace o sledovaném programu. Kromě popisu pořadu vidíme i obsazenost slotů přijímače a vlastnosti sledovaného kanálu. Malé problémy má přijímač s českou diakritikou u písmena „ř“, ale jinak je text čitelný. Stiskem tlačítek vlevo-vpravo se lze pohybovat mezi popisy aktuálního a následujícího pořadu.

Na nových Skylink kartách se objevují i programy, které nelze přijímat na starších kartách v normě Cryptoworks. Právě test zobrazení těchto nových kanálů prověří správnou funkčnost interního modulu Irdeto přijímače s novými kartami.

Se znakovou sadou teletextu ani s jeho správným zobrazením přijímač žádné problémy nemá.

Po stisku tlačítka EPG pak můžeme vyvolat plného programového průvodce, který zobrazí pořady na zvolených kanálech včetně podrobných popisů. Jedním stiskem červeného tlačítka je možno zajistit nahrávání zvoleného pořadu.

Seznam rezervovaných programů pak najdeme také ve volbě Nastavení systému – Časovač. Rezervované pořady se zobrazují v EPG jako červeně pojmenované pořady.

Výrobce spojil do výběru jazyku vysílání i možnost nastavit paramenty obrazu pro každý kanál zvlášť. Je to velice zajímavá a mnohdy užitečná možnost, která lépe odráží různorodost vysílání jednotlivých poskytovatelů. Zvláště pak možnost měnit formát obrazu pro každý kanál bych uvítal u více přijímačů. Některé kanály ještě stále vysílají v rozměru 4:3 širokoúhlé filmy a dochází tak ke zbytečnému zmenšení obrazu a nevyužívání celé plochy dnešních velkých širokoúhlých televizorů.

Další zajímavostí je možnost si nastavit vlastní funkci pro barevná a funkční tlačítka. Pokud tedy nějakou funkci využíváte častěji než jiné nebo vám vyhovuje lepší umístění, pak je snadné význam tlačítek změnit. Jen ten název „Horké tlačítka“ může významově (i pravopisně) vyvolávat rozpaky.

Při připojení záznamového zařízení k portu USB se pak aktivují možnosti nahrávání a přehrávání. Pokud použijeme nový disk, pak je vhodné je disk nejprve zformátovat.

Jedním stiskem tlačítka dálkového ovladače s červenou tečkou pak zahájíme nahrávání sledovaného programu. O této skutečnosti jsme krátce informování na obrazovce značkou . Při ukončování se pak objeví dialog.

Přehrávání má celkem 4 módy:
- Sledování živého satelitního vysílání
- Přehrávání nahraných programů (bez nutnosti vložní přístupové karty, pořady se ukládají už dekódované)
- Přehrávání MP3 hudby z USB zařízení
- Prohlížení JPEG fotek z USB zařízení
V těchto módech chybí možnost přehrávání video souborů různých formátů – tohle přijímač neumí a beru to jako jediné větší mínus v jeho funkcionalitě. Další drobnost pak je formát uložení pořadů – jedná se o soubor s příponou TRP, ale žádný ze známých přehrávačů na počítači mně tento soubor nedokázal přehrát. Prostě to beru jako vlastnost přijímače – co si na něm nahraji, to si na něm přehraji. Fotky jsou při zobrazování mírně deformované, firmware zřejmě nepřesně přepočítává poměry stran a při snaze vyplnit celou plochu televizoru snímky roztahuje. Stává se to i u snímků focených na výšku. Přehrávání MP3 je naprosto bezproblémové a zvuk je věrný a čistý. Vždy při stisknutí tlačítka Info se zobrazí informace o přehrávaném souboru.


Přijímač má další dvě funkce – možnost zobrazení světového času a kalendáře.

Přijímač má i mnoho dalších pomocných funkcí, bylo by velmi rozvleklé je tu všechny popisovat. Některé jsou občas obvyklé, jiné nutné a běžné a jiné zase nečekané u přijímače této cenové kategorie. Celkový dojem je příjemný a díky certifikaci má kupující zákazník jistotu, že bude přijímač přesně a spolehlivě spolupracovat s novými kartami společnosti Skylink a tudíž bude možné přijímat i nejnovější HD kanály v nabídce této společnosti. Během mého testování nedošlo k žádným problémům při běhu a ovládání tohoto přístroje a příjem všech kódovaných kanálů z karty Skylink byl také v pořádku.
Doporučená maloobchodní cena na Slovensku je 120,- EUR s DPH.
Doporučená maloobchodní cena v České republice 2990,- CZK s DPH.
- Odkaz na produkt .
Za zapůjčení přijímače děkuji firmě Systém ABC (http://www.systemabc.sk
Exklusivně pro server Parabola.cz
K.S. Ječný (www.jecny.cz