Quantcast

DVB-T i v příštím roce experimentálně

| Tisk

Digitální terestrické vysílání (DVB-T) probíhá postupným rozvojem. Velká Británie byla první zemí západní Evropy, ve které bylo v listopadu roce 1998 zahájeno pozemní digitální vysílání, v dubnu 1999 ve Švédsku, předloni ve Španělsku a Nizozemí a v loňském roce v Německu a ve Finsku. Na pravidelné vysílání DVB-T se v České republice doposud čeká.

Zkušební provoz DVB-T byl v ČR zahájen v květnu 2000, kdy spustily svůj multiplex České radiokomunikace na 25. kanále v Praze. Na konci srpna téhož roku odstartovala zkušební digitální terestrické vysílání v Praze na 46.kanále společnost Czech Digital Group.

Licence ke zkušebnímu vysílání DVB-T vyprší 31.12.2002 a v souladu se žádostmi obou jejich provozovatelů by měly být prodlouženy o jeden rok - tedy do konce roku 2003 poběží v ČR experimentální vysílání DVB-T, které může být rozšířeno do dalších regionů.

V současné době chybí ČR zákon, který by určoval 'pravidla hry' - tedy mj. kdo bude udílet licenci k provozování multiplexu (Rada pro Rozhlasové a televizní vysílání či ČTÚ), zda provozovateli postačí telekomunikační licence či zda bude potřeba licence vysílací. Nové zákony o elektronických komunikacích a zákon o rozhlasovém a televizním vysílání by měly být předloženy vládě ve druhé polovině příštího roku.



Digitální multiplex DVB-T bude obsahovat 4-6 televizních programů v digitální kvalitě. Divák bude mít časem např. možnost volbu kamery při sportovním přenosu (podobně jako dnes v DVB-S např. v paketu Premiere, při přenosech F1).

Současného zkušební vysílání DVB-T, které obsahuje programy ČT1, ČT2, Nova a Prima a několik rozhlasových stanic, mohou přijímat diváci v Praze a ve Středních Čechách digitálními boxy, které již dnes lze pořídit u řady prodejců satelitní a anténní techniky. Mezi nejznámější přijímače DVB-T patří Humax CI-5100T, se který jsme testovali koncem února letošního roku.

Parabola.cz





Přečtěte si také

Reklama




Vybrané články