Quantcast

TechniSat TechniStar K2 ISIO - kabelový HD PVR box s HbbTV

| Tisk

TechniSat TechniStar K2 ISIO je nástupcem set-top boxu TechniStar K1. Jde o jednotunerový set-top box pro příjem programů digitální kabelové televize, včetně těch ve vysokém rozlišení.

Po připojení externího disku USB umožňuje nahrávání. Pořízené záznamy lze upravit pomocí zabudovaných střihových funkcí, zálohovat a případně i dál zpracovávat v PC. Zde popisovaný model K2 přináší navíc podporu HbbTV, DLNA a přístup k internetu.


obrázek


Obrázek 1: TechniSat TechniStar K2 ISIO černý (dostupná je i stříbrná varianta)

TechniSat

Pod značkou TechniSat se vybaví většině z nás především kvalitní přijímače pro satelitní příjem. Německý výrobce však dodává i varianty pro příjem kabelového a pozemního digitálního vysílání.
Zde popisovaný přijímač TechniStar K2 ISIO je kabelovým bratříčkem satelitních přijímačů TechniStar S2 a S3. Recenzi TechniStar S3 ISIO najdete na serveru parabola.cz zde.

TechniStar K2 ISIO

Já zde volně naváži na svou recenzi předchozího modelu TechniStar K1 a budu se věnovat především rozdílům.

Detailní specifikaci modelu TechniStar K2 ISIO najdete na konci tohoto článku.

Předem prozradím, že model K2 ISIO mě nadchl. Mám možnost jej srovnávat jak s předchozím modelem K1, od kterého odskočil o celou třídu, tak i s dvoutunerovým modelem Digit ISIO C z vyšší řady PremiumLine. Na rozdíl od K1, kde bylo rozdílů oproti vyšší řadě mnoho, model K2 ISIO od ní odlišuje prakticky jen displej a absence druhého tuneru.

Vzhled

Přední strana přístroje je tentokrát jednolitá. Vpravo již nenajdete krytku, která u předchozího modelu skrývala CI-slot a čtečku přístupových karet. Ty jsou nyní volně přístupné na levém boku přístroje.

Stejně jako předchůdce, i nový model disponuje pouze číslicovým displejem. Ten působí poněkud „retro“ dojmem (viz foto v úvodu). Nemohu se zbavit dojmu, že by si kvalitní „vnitřnosti“ K2 zasloužily modernější displej, ale pokud chtěl výrobce něčím odlišit řadu TechniStar od vyšší modelové řady, tak nechť je to raději displej než jiná z komponent.

Dálkový ovladač

Je dobře, že výrobce opustil dálkový ovladač, který dodával s modelem K1. Působil trochu jako dětská gumová hračka. Ovladač dodávaný s modelem K2 ISIO najdeme i v balení přístrojů vyšší modelové řady. S tímto ovladačem mám mnoholetou zkušenost a je to zkušenost veskrze pozitivní. Tlačítka se ani po dlouhém a intenzivním používání „nevychodila“, symboly na tlačítkách se nestírají, ovladač se dobře drží, směrovost je příjemně široká.


obrázek

Obrázek 2: Dálkový ovladač TechniStar K2 ISIO

Kvalita obrazu

Starší model K1 zvládl přepočítávat obraz maximálně do režimu 720p nebo 1080i. TechniStar K2 ISIO již umí i 1080p. I bez toho, při shodném nastavení režimu výstupu 720p, je obraz z K2 ISIO zjevně kvalitnější oproti modelu K1. Je ostřejší a barvy jsou líbivější. Kvůli objektivitě jsem zapojil i členy rodiny do „slepého“ testu a přepínal jsem na stejném televizoru zdroj mezi modely TechniStar K1, TechniStar K2 ISIO a DIGIT ISIO C. Výsledek: TechniStar K2 ISIO produkuje obraz kvalitou srovnatelný s DIGIT ISIO C. Ten přitom nastavuje laťku opravdu vysoko. Ne nadarmo Digit ISIO C patří do vyšší modelové řady TechniSat PremiumLine.

Software

Testování jsem prováděl při nainstalované verzi software 2.57.0.2-2577c. Tato verze 2.57.0.2 netrpí žádnými zjevnými chybami. To však neplatí o verzi 2.57.0.3, která se objevila na stránkách výrobce. Nepřináší z pohledu uživatele žádná viditelná vylepšení, ale naopak přinesla problémy se zobrazováním českých znaků s diakritikou v textu rozšířeného popisu pořadu („extended event descriptor“) v EPG. Na vyšší verzi software tedy zatím nedoporučuji aktualizovat.

Programový deník - EPG

Model TechniStar K2 ISIO již převzal modernější vzhled programového deníku, menu i navigaci z vyšší modelové řady přístrojů PremiumLine - DigiCorder / DIGIT ISIO.

Programový deník zobrazíte stisknutím tlačítka SFI (SiehFern INFO) na dálkovém ovladači.


obrázek

Obrázek 3: EPG - Přehled


obrázek

Obrázek 4: EPG - Program zvoleného kanálu (po stisknutí zeleného tlačítka na dálkovém ovladači)


obrázek

Obrázek 5: EPG - Informace k aktuálnímu pořadu

Informace k pořadům si set-top box automaticky aktualizuje. Čas automatické aktualizace programového deníku lze zvolit v menu Nastavení/Programový deník. Ve výchozím nastavení se provádí aktualizace v noci (2:00). V daný čas se set-top box automaticky probudí ze spánku, naladí postupně všechny multiplexy odpovídající programům zvoleným v „Nastavení“ / „Programový deník“, informace zaktualizuje a pak opět usne. Jde o standardní funkci všech přijímačů TechniSat, která však, kupodivu, u set-top boxů jiných výrobců není samozřejmá. Osobně si vůbec nedovedu představit, že bych v přehledu programů a jejich pořadů viděl prázdné řádky nebo zastaralé informace jen proto, že jsem na daný program už několik dní nepřepnul.

Automatická aktualizace informací o pořadech (EPG) je nezbytná i pro správnou funkci nahrávání seriálů (viz stejnojmenná kapitola níže).

Nahrávání

Pro nahrávání musíte k jednomu ze dvou USB 2.0 portů set-top boxu připojit externí úložné zařízení – pevný disk nebo flashdisk. S ohledem na kompatibilitu, rychlost a poměr ceny ke kapacitě doporučuji pevný disk.

Pokud chcete použít pevný disk s napájením z USB portu set-top boxu, doporučuji zvolit disk USB 2.0 s kapacitou maximálně 750 GB. Set-top box nedokáže na svých USB 2.0 portech napájet USB disky s vysokým odběrem proudu a USB disky s vyšší kapacitou zpravidla limit odběru přesahují.

Pevné disky USB 3.0 s napájením z USB portu lze použít také, ale u nich je nalezení kompatibilního modelu tak trochu loterie, vzhledem k tomu, že jejich odběry proudu bývají vyšší a model od modelu se i významně liší.

Nalézt kompatibilní pevný disk Vám mohou pomoci i diskuzní fóra a uživatelské recenze k produktu. Stačí hledat témata věnovaná obecně modelům „TechniSat TechniStar“. Model TechniStar K2 ISIO má své vlastní téma např. na diskuzním portálu www.upczone.cz.

Sázkou na jistotu je volba externího pevného disku s vlastním zdrojem napájení. Doporučuji vybírat z modelů, které jsou určeny právě pro připojení k TV nebo set-top boxům. Například výrobce Western Digital takové disky označuje zkratkou „AV“ v modelovém označení.

Pevný disk doporučuji naformátovat příslušnou funkcí set-top boxu v menu „Správa záznamových médií“. Jako souborový systém zvolte FAT32. Budete tak mít dostupné střihové funkce pro úpravu pořízeného záznamu a zároveň můžete takto naformátovaný disk kdykoliv přenést a připojit k PC.

Zapnout nebo naplánovat nahrávání můžete buď prostým stisknutím červeného tlačítka na dálkovém ovladači při sledování pořadu, nebo stisknutím téhož tlačítka po výběru požadovaného pořadu v přehledu programového deníku (viz Obrázek 3 a Obrázek 4).

Pokud pro spuštění nahrávání použijete první způsob, můžete dobu běhu nahrávání omezit dalším stisknutím červeného tlačítka. TechniStar vám nabídne časy a záložky pořadů následujících po tom aktuálním a vy si jednoduše vyberete čas přelomu mezi pořady, kdy chcete nahrávání ukončit.

Pokud nahrávání naplánujete z programového deníku, set-top box převezme časy vybraného pořadu.

V globálním nastavení nahrávání lze specifikovat předstih a prodloužení nahrávání - minuty, které se při naplánování nahrávání prostřednictvím programového deníku automaticky přidají, jako rezerva, před čas začátku pořadu resp. za čas jeho konce.

TechniStar je pouze jednotunerový, přijímat tedy můžete vždy jen jediný televizní program. Nelze jeden program sledovat a jiný současně nahrávat. Toto nelze ani v případě, že jsou oba programy v jednom multiplexu (omezení Conax).

Můžete však nahrávaný program sledovat se zpožděním (funkce Timeshift) nebo současně s probíhajícím nahráváním přehrávat úplně jiný multimediální soubor z připojených USB médií.

Nahrávání seriálů

Na obrázku 3 a 4 si můžete všimnout nové funkce modelu K2 - „Nové vyhledávání“. Kromě prostého jednorázového vyhledání pořadu dle zadaných kritérií je možné tuto funkci využít i k plánování nahrávání seriálů. Kritéria, která zadáte, set-top box opakovaně, vždy po provedení automatické aktualizace dat EPG, použije k prohledání informací o pořadech a po případném nalezení shody daný pořad automaticky zařadí do plánu nahrávání. Jedná se o chytrý a velmi flexibilní způsob nastavení plánu nahrávání seriálů. O příští díly seriálu Vás takto nepřipraví ani změna vysílacího času.

Příjem placených programů

Pro příjem placených televizních programů má set-top box připravenu čtečku přístupových karet CONAX a také CI(+) slot pro vložení CA modulu. Záleží na konkrétním kabelovém operátorovi, jestli Vám postačí přístupová karta nebo zda budete nuceni si s kartou současně od operátora zakoupit nebo pronajmout i CA modul.

Osobně jsem klientem kabelového operátora UPC, který využívá ochranu CONAX CAS7 s párováním přístupové karty s konkrétním zařízením. K příjmu placených programů jsem si tedy musel od UPC s kartou zakoupit i CA modul.

S úspěchem jsem vyzkoušel kompatibilitu set-top boxu K2 ISIO jak se starším CA modulem UPC, dodávaným před rokem 2012, tak i s novějším „CI+“, které byl dodáván později.

Inicializace a autentizace konkrétně u modulů UPC CI+ probíhá po zapnutí set-top boxu ze „studeného“ standby i několik sekund. Doporučuji tedy v set-top boxu aktivovat nastavení „Rychlé uvedení do provozu“, kterým se sice zvýší spotřeba set-top boxu v režimu standby (viz specifikace na konci článku), ale start zařízení je pak mnohem svižnější. Zároveň se tím vyhnete obtěžujícím varováním o omezené možnosti přehrávání, která se mohou objevit v úvodu záznamů z placených programů, jejichž nahrávání začalo dříve, než modul dokončil autentizaci.

Tak jako tak, v uvedeném módu provozuje set-top box většina uživatelů. Jedině takto je totiž dostupný pro vzdálený přístup z mobilního zařízení i v módu standby (viz následující kapitola).

Ovládání a plánování nahrávání z mobilního zařízení

Set-top box můžete ovládat i přes síť. Stačí vám k tomu aplikace „MyTechniSat“, kterou si nainstalujete do mobilního telefonu nebo tabletu. Ta je zdarma ke stažení pro zařízení Apple s iOS (v obchodu AppStore) a také pro zařízení se systémem Android (v obchodu Google Play).

Po jednoduché registraci (email a heslo) poskytuje aplikace následující funkce:

1) Dálkové ovládání … lze použít pouze v domácí síti
2) EPG/plánovač nahrávání … lze použít i z internetu, mimo domácí síť.


obrázek


obrázek

Po provedení registrace v mobilní aplikaci je nutné ještě aktivovat vzdálený přístup i v set-top boxu v menu Nastavení / Speciální funkce / MyTechniSat / Vzdálený přístup. Zde zadejte stejné údaje (email a heslo) jaké jste zvolili při registraci v mobilní aplikaci.

Export nahraných pořadů a editace seznamu TV programů v PC

Nahrané pořady můžete ze set-top boxu exportovat. Existuje dokonce několik možností jak to provést.

Za předpokladu, že máte set-top box připojený v lokální síti (LAN) doporučuji pro export použít aplikaci „TechniPort Plus 0.9.5.4 beta“. Jde o aplikaci pro Windows PC. Po jejím nainstalování a prvním spuštění proveďte vyhledání set-top boxu v síti a jeho připojení. Set-top box musí být v danou chvíli zapnutý a současně nesmí probíhat nahrávání. Po připojení set-top boxu Vám aplikace zpřístupní obsah záznamového média. Vyberete pořady a pak je jednoduše zkopírujte do lokálních složek.

Aplikace TechniPort Plus kromě toho nabízí i možnost provádět třídění, editaci, zálohování a obnovení seznamu TV programů a internetových záložek.

Přístup k nahrávkám můžete také získat prostým přepojením externího disku ze set-top boxu k USB portu Vašeho PC. V tomto případě ale v PC uvidíte soubory na disku tak, jak set-top box pořady zaznamenal, tzn. u souborového systému FAT32 je záznam přesahující velikost 4GB rozdělen do více souborů. Je pak na Vás, jestli po zkopírování do PC spojíte jednotlivé části do jednoho souboru. Aplikace TechniPort (viz výše) je v tomto směru komfortnější. Aplikace zohledňuje cílový souborový systém a části pořadu při kopírování automaticky spojuje.

Export můžete provést také přímo v set-top boxu pokud připojíte další USB médium k druhému USB portu set-top boxu. Cílem pro export může být prakticky jakýkoliv flashdisk, protože při exportu již tolik nezáleží na rychlosti zápisu na cílové médium.

HbbTV

Z nových vlastností jsem se těšil na podporu HbbTV. Česká televize, která je u nás průkopníkem této technologie, nabízí touto cestou divákům kromě archivu pořadů (iVysílání) i další užitečné aplikace, pro dospělé i pro děti.

Předpokladem využití HbbTV je samozřejmě připojení set-top boxu k internetu.

Po přepnutí na některý z programů ČT se krátce zobrazí informace o dostupnosti HbbTV. Po stisknutí červeného tlačítka na dálkovém ovladači se objeví nabídka „ČT menu“.


obrázek

Obrázek 12: HbbTV České televize - menu

Ovládání HbbTV aplikací ČT je sice pomalé, ale použitelné. Obraz pořadu spuštěného z archivu iVysílání byl vynikající, téměř k nerozeznání od běžného živého TV vysílání.


obrázek

Obrázek 13: HbbTV České televize - aplikace iVysílání


obrázek

Obrázek 14: HbbTV České televize - aplikace iVysílání - pořad spuštěný z archivu (před zvětšením na plnou obrazovku)

uPnP/DLNA

S připojením k síti souvisí i další nová vlastnost modelu TechniStar K2 ISIO - podpora uPnP/DLNA.

Vyšší modely (ISIO C) dokáží média do domácí sítě i poskytovat (funkce „uPnP Server“). TechniStar K2 ISIO sice nabízí pouze funkci zobrazovače médií uPnP/DLNA (funkce „uPnP Renderer“), ale i ta v domácnosti najde uplatnění. Představuje snadný způsob jak odeslat hudbu, videa a fotografie z mobilu, tabletu či PC k zobrazení do TechniStar a tím i na velkou TV obrazovku a reproduktory.

Funkci uPnP lze zapnout v menu Nastavení/Speciální funkce. Pak se vám TechniStar K2 ISIO zobrazí jako cíl přehrávání (zobrazovač médií uPnP) například v Microsoft Windows nebo v mobilních zařízeních, pokud použijete aplikaci s podporou přehrávání na zařízeních uPnP/DLNA.

Skrze menu NAV lze volit média k přehrání i přímo v set-top boxu. V tomto případě navíc můžete vybírat nejen ze zdrojů uPnP, ale můžete procházet i síťové složky (CIFS/SMB), tj. složky síťového úložiště (NAS) nebo složky, u nichž jste v PC povolili sdílení v síti.


obrázek

Obrázek 15: NAV - Filmy / DVR - procházení a výběr médií ve sdílených síťových složkách CIFS/SMB a uPnP

Internet

TechniStar K2 ISIO nabízí i volné prohlížení webových stránek. Dle mého názoru však tato funkce velké uplatnění nenajde. Dotykový displej tabletu nebo mobilního telefonu nabízí mnohem komfortnější ovládání, než jaké může nabídnout sebelepší dálkový ovladač set-top boxu.

Případným dokoupením a připojením klávesnice s trackballem „Technisat ISIO Control“ sice komfort vzroste, ale ani pak se nevyrovná tabletu. Zčásti za to mohou i pomalé odezvy při načítání webových stránek, kde se projevuje preference energetické úspornosti zařízení před potřebou výkonu.
Funkce internetu jsou dostupné po stisknutí tlačítka „WWW“ na dálkovém ovladači nebo volbou „Internet“ v rozcestníku, který se Vám nabídne po stisknutí tlačítka NAV.


obrázek

Obrázek 16: NAV – Internet - záložky
Další snímky obrazovek vztahující se procházení internetu naleznete ve fotogalerii (níže).

Závěr

TechniSat TechniStar K2 ISIO nabízí výborný mix pokročilých vlastností za rozumnou cenu.

Pokud vlastníte televizor, který umožňuje příjem kabelové televize (DVB-C), nebude Vás nijak zvlášť limitovat ani fakt, že model TechniStar je pouze jednotunerový. V případě, že budete chtít sledovat jiný pořad, než který právě TechniStar K2 ISIO nahrává, využijete tuner televizoru.

Pokud by Vás však jeden tuner přece jen omezoval, TechniSat má v nabídce modely vyšší řady.

Aktuální vlajkovou lodí výrobce je nyní TechniSat TechniCorder ISIO STC, který disponuje v základu dvěma tunery satelitními (DVB-S2) a dvěma tunery hybridními - kabelovo-terestrickými (DVB-C/DVB-T). Dokoupením rozšiřujícího modulu však můžete navýšit počet tunerů o další dva. I rozšiřující modul je na výběr v obou variantách, satelitní (2 tunery DVB-S2) i hybridní (2 tunery DVB-C/DVB-T).

Aktualizováno 8.7.2015:
POZOR! Velmi zajímavá výprodejová akce starších modelů kabelových set-top boxů TechniSat! Dovozce a prodejce Omko Digital a.s. v rámci ní nabízí model „TechniSat Digit ISIO C“ se slevou 41%. Můžete tak získat výborný dvoutunerový model vyšší třídy za cenu srovnatelnou se zde recenzovaným jednotunerovým TechniStar K2 ISIO!

Přeji všem výborný obraz a zvuk.

TechniStar K2 ISIO můžete zakoupit u firmy Omko Digital a.s.

Specifikace
Rozměry (ŠxVxH)280,0 x 38,0 x 135,0 mm
Napájeníexterní zdroj 12V/1,5A
Spotřeba8W
Spotřeba v pohotovostním režimu „rychlý start“5,5W
Spotřeba v pohotovostním režimu0,23W
Spotřeba v pohotovostním režimu se zobrazením hodin0,26W

Podpora formátů
VideoMP4, MKV, MOV, TS, TS4, VOB, WMV, Xvid, M2TS, AVI, ASF
Video – kodekyMPEG-4, MPEG-2, MPEG-1, H.264, DivX, VC-1
AudioMP3, AAC, MP2, DDAC3
ObrázkyJPEG

Možnosti připojení
HDMI výstup1x
USB 2.02x
Rozhraní pro modulyCI+ 1x
Čtečka smartcardConax 1x
Audio výstup digitálníkoaxiální 1x
Audio výstup analogový1x (stereo)
Scart1x
Video výstup (cinch)1x
Ethernet (10/100)1x (RJ-45)
IEC (koax)1x vstup + 1x výstup (průchozí)
Vstup pro externí IR přijímač dálkového ovládání1x

Další informace vč. software najdete na webové stránce výrobce k produktu.


obrázek

Obrázek 17: NAV - Internet - portál „ISIO live“ - vyhledávání


obrázek

Obrázek 18: NAV - Internet - portál „ISIO live“ - Home


obrázek

Obrázek 19: NAV - Internet - portál „ISIO live“ - Video


obrázek

Obrázek 20: NAV - Internet - portál „ISIO live“ - Radio


obrázek

Obrázek 21: NAV - Internet - vložení vlastní URL po dalším stisknutí tlačítka WWW
obrázek

Obrázek 22: NAV - Internet - po vložení URL www.aktualne.cz


obrázek

Obrázek 23: NAV - Internet - zobrazení fotografií z www.aktualne.cz


obrázek

Obrázek 24: NAV - Internet - zobrazení videa z www.aktualne.cz

ing. Karel Novotný

Reklama
Vybrané články