TereBox T2

SES (Astra) dokončila testování Ultra HD v ČR a SR

| Tisk

logo Společnost SES (Astra) oznámila, že společné testy vysílání ve formátu Ultra HD ze satelitu ASTRA 3B ve střední Evropě ve spolupráci s Českou televizí, Rozhlasem a televizí Slovenska (RTVS) a Českými radiokomunikacemi (ČRa) byly úspěšně dokončeny.

Testovací vysílání bylo spuštěno 15. prosince 2014 a trvalo 3 měsíce, během kterých si v České republice a na Slovensku mohli naladit demo program "Test UHD Forum" ze satelitu Astra 3B na orbitální pozici 23,5°E.

Kanál přenášel Ultra HD obsah od české a slovenské veřejnoprávní televize a bylo jej možné sledovat na 4K (ultra HD) televizním přijímači s podporou kompresního formátu HEVC na DVB-S2 tuneru.

Televizní a high-tech nadšenci také mohli sledovat premiéru Ultra HD vysílání v partnerských obchodech na ukázkových Ultra HD televizích s označením Astra. Více informací o vysílání ve 4K bylo k dispozici na přiložených letácích nebo na webu onastra.cz.

Před deseti lety jsme vedli přechodu z SD na HD a dnes společnost SES se svými ASTRA satelity přenáší největší počet HD programů v Evropě. S vývojem TV usilujeme vždy o největší kvalitu vysílání a satelity SES jsou připraveny na první Ultra HD kanály a na vedoucí roli v přinesení Ultra HD jako budoucnosti televize do evropských domácností“, uvedl Martin Ornass-Kubacki, viceprezident a regionální ředitel společnosti SES Astra pro středovýchodní Evropu.

"Česká televize investuje do nových formátů a seriálů a vždy přináší obsah v té nejvyšší kvalitě, využívající nejmodernější na trhu dostupnou technologii. Ultra HD je dalším krokem na této cestě a jsme velmi rádi, že testy prokázaly, že Česká televize je připravena na vysílání v 4K formátu a věříme, že adopce Ultra HD bude mnohem rychlejší než v případě HD rozlišení. V rámci Ultra HD Fóra jsme připraveni se zasadit o jeho co možná nejbližší příchod do České republiky,“ řekl Ivo Ferkl, technický ředitel České televize.


obrázek

"Nyní produkujeme a vysíláme všechny naše programy v HD a jsme potěšeni, že v budoucnu poskytneme náš původní obsah na Astra satelitech ve formátu Ultra HD. Testy prokázaly, že jsme připraveni, a věříme, že diváci si Ultra HD televize osvojí co nejrychleji, abychom mohli Ultra HD vysílání spustit komerčně," uvedl Václav Mika, generální ředitel RTVS."Věříme, že Ultra HD je formátem budoucnosti a vítáme tak příležitost definovat standardy s našimi strategickými partnery. Také věříme, že čeští a slovenští diváci si budou moci vychutnat Ultra HD obsah co nejdříve," řekl Martin Gebauer, CEO Českých Radiokomunikací.

I když byly testy Ultra HD vysílání v České republice a na Slovensku ukončeny, další testy stále probíhají či jsou v plánu. V současnosti lze nekódované ( FTA) Ultra HD Astra demokanály sledovat z pozic 19,2°E and 28,2°E.

redakce

Vybrané články