Quantcast

SES (Astra) - přední satelitní operátor

SES (Astra) autor: redakce, parabola.cz

SES (Société Européenne des Satellites), dříve také SES Astra, je globální satelitní operátor založený v Berzdorfu (Lucembursko). Společnost byla založena v roce 1985 a jejím vůbec prvním telekomunikačním satelitem byla Astra 1A, která od roku 1988 pracovala na pozici 19,2°E a v Evropě se stala základem pro DTH příjem programů ze satelitu s parabolami malých rozměrů.

Již v roce 1990 sledovalo programy ze satelitu Astra 1A přes 14 milionů kabelových a DTH diváků. Popularita satelitu a pozice přinesla další rozvoj a vynesení dalších satelitů, které vytvořily na pozici 19,2°E flotilu Astra.

V roce 1998 satelitní operátor SES Astra otevřel druhou pozici 28,2°E pro potřeby britského a irského trhu (platformy Sky UK a Freesat UK). O rok později začala globální expanze firmy získáním 34,13 procentního podílu v operátorovi AsiaSat. V roce 2000 společnost SES Astra získala podíl ve skandinávském satelitním operátorovi NSAB (Nordic Satellite AB), kterého v roe 2010 zcela převzala.

V roce 2001 koupila 28,75 procent akcií v GE Americom a stala se dalším historickým milníkem v globální expanzi - vznikly dvě společnosti SES Astra a SES Americom. První funguje v Evropě, druhá v Severní Americe. O deset let později v roce 2011 dochází k fúzi a služby po celém světě poskytuje pod jedním brandem - SES.

V roce 2009 společnost SES a satelitní operátor Yahsat ze Středního Východu společně zakládají joint-venture společnost YahLive. Firma začala nabízet kapacitu na nové družic Yahsat 1A.