Quantcast
Konference Radiokomunikace

Dreamsky TSC-100 HEVC - zajímavý měřicí přístroj pro DVB-T2, S2, C

| Tisk

V dnešní recenzi vám představím poloprofesionální měřicí přístroj Dreamsky TSC-100 HEVC. Jedná se o novinku na trhu, která umožňuje měření kabelového DVB-C, satelitního DVB-S/S2 a pozemního DVB-T/T2 signálu.

Díky prodejci těchto přístrojů firmě IPON s.r.o. z Rokycan, která nabízí široký sortiment z oblasti satelitní techniky, máte nyní možnost se s tímto měřicím přístrojem podrobně seznámit.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Dreamsky TSC-100, měřící přístroj (foto autora)

Měřicí přístroj již podporuje nový kodek HEVC/H.265 a umožňuje tak zobrazit na svém velkém 5“ barevném displeji vysílání v tomto kodeku. V České republice je k dispozici první přechodová pozemní síť ČRa v normě DVB-T2/HEVC, která se postupně rozšíří na celé území. Další pozemní přechodové sítě budou následovat.

Na displeji samozřejmě máme zobrazeny všechny klíčové parametry digitálního vysílání. Přístroj měří hodnoty MER, SNR (C/N), úroveň signálu, chybovost BER před a po Viterbi korekci a k dispozici je také spektrální analýza signálu a zobrazení konstelačního diagramu.

Přístroj umožňuje zobrazit FTA obraz měřeného vysílání v kompresi MPEG-2, MPEG-4 a H.265/HEVC až do video rozlišení 1080p. K dispozici je i doprovodný zvuk, jehož úroveň se dá regulovat. Přístroj umožňuje také nahrávání programu na USB flash disk a má také některé multimediální funkce.

Popis přístroje

Dreamsky TSC-100 HEVC je vyráběn v umělohmotném provedení v šedé barvě v modrém rámu. Rozměry přístroje jsou 210 x 130 x 48 mm (V x Š x H) a hmotnost je cca 0,75 kg. Na předním panelu se nachází pěkný 5“ TFT LCD barevný displej a klávesnice pro ovládání přístroje. K dispozici je 10 indikačních LED diod a 26 tlačítek. V dolní části se nachází vestavěný reproduktor. Přístroj obsahuje tlačítka, která jsou při provozu podsvícená.

Na horní straně přístroje jsou dva vstupy tunerů (satelitní a kombinovaný terestrický + kabelový tuner) v provedení na F konektory. Jeden vstup slouží pro měření satelitního vysílání, druhý vstup je určen pro měření digitálního pozemního nebo kabelového vysílání. Dále je zde ještě AV vstup/výstup a HDMI výstup.

Z boku je k dispozici USB 2.0 port, 12V výstup (pro napájení kamer), konektor pro připojení nabíječky a ethernet port 10/100 Mbit/s.

Součástí balení je návod k obsluze v češtině v digitální podobě na CD, nabíječka 14V/3A, auto nabíječka, RCA audio/video kabel, kabel jack -mini USB, BNC konektor, obal, připevňovací řemen a dálkové ovládání.

Chování měřicího přístroje v praxi

V měřicím přístroji jsem měl poslední verzi řídícího softwaru 1.1-8004-17.6.13.14. Po zapnutí přístroje se objeví úvodní průvodce nastavením přístroje. Menu je k dispozici v několika jazycích včetně češtiny a slovenštiny.

V menu přístroje je možné zvolit video rozlišení až do 1080p a formát obrazu. Jas displeje je pevně daný a nelze ho upravit. Podsvícení tlačítek nelze vypnout, vypínání je automatické po nějaké době nepoužívání přístroje.


obrázek

▲ Obr č. 2 - Dreamsky TSC-100, menu přístroje

Hlavní menu (obrázek č. 2) má devět položek. První položka slouží pro měření satelitních signálů, druhá pro měření pozemního signálu a třetí pro měření kabelového signálu. Další položky jsou spektrum, konstelační diagram, CCTV (kamery), nastavení sítě, TV (editace programů, media player, upgrade přístroje atd.) a systém (základní nastavení přístroje).


obrázek

▲ Obr č. 3 - Dreamsky TSC-100, přehled programů

Přístroj umožňuje uložit do paměti 10000 televizních a radiových programů. Přehled uložených programů vidíte na obrázku č. 3.


obrázek

▲ Obr č. 4 - Dreamsky TSC-100, vyhledávání signálů v DVB-T/DVB-T2

Nejprve jsem vyzkoušel měření digitálního pozemního signálu v normách DVB-T a DVB-T2. Vyhledání signálu vidíte na obrázku č.4. Přístroj mi automaticky naladil všechny multiplexy dostupné v mé lokalitě příjmu. Samozřejmě je možné naladit jenom jediný konkrétní multiplex. Přístroj umožňuje nastavit napájení DVB-T/T2 zesilovače 5V,12V nebo 24V. Příslušný stav indikuje příslušná LED dioda.


obrázek

▲ Obr č. 5 - Dreamsky TSC-100, měření multiplexu - 28. kanál

Přístroj bez problémů nalezl signál v normě DVB-T2 rakouské televize ORF a také naši DVB-T2 přechodovou síť č.12 Českých Radiokomunikací (v mé lokalitě 28. Kanál - obrázek č.5), kde se používá kodek HEVC. Zde se vysílá 14 našich komerčních programů v kompresi HEVC/H.265. Jelikož tento měřicí přístroj již podporuje tento nový kodek, mohl jsem na displeji sledovat obraz přijímaného televizního vysílání.

Kromě optické signalizace zaměření signálu je zde k dispozici i zvuková signalizace, ta se dá rychle vypnout pomocí tlačítka na panelu měřicího přístroje.

Zvuk u naší přechodové sítě č.12 je vysílán v kompresi AAC-HE (kodek AAC-LC) a firmware měřicího přístroje měl s jeho zpracováním potíže. Nicméně to není u měřicího přístroje až tak podstatné, ani EPG nebylo zobrazeno v češtině v pořádku.

Důležité je, že jsou k dispozici všechny klíčové technické parametry pro měření digitálního televizního vysílání. Dovozce těchto měřících přístrojů přislíbil nápravu českého EPG v dalším firmwaru.


obrázek

▲ Obr č. 6 - Dreamsky TSC-100, spektrální analýza 24. kanálu

Příjemná je velikost displeje 5“ (úhlopříčka cca 12 cm), takže všechny zobrazené hodnoty jsou velmi dobře vidět. Přístroj měří hodnoty MER, SNR (C/N), úroveň signálu, chybovost BER před a po Viterbi korekci. K dispozici je také spektrální analýza, lze použít funkci „zoom“, která nám zobrazí detail frekvenčního pásma (obrázek č.6).

Moje oblast příjmu je charakteristická na značné rušení pozemního vysílání způsobené mobilním internetem využívající technologii CDMA U:Fon (422 MHz) a O2 (463 MHz). LTE pásmo je zde také aktivní (kanály č. 61 - 69). LTE je technologie určená pro vysokorychlostní Internet v mobilních sítích.


obrázek

▲ Obr č. 7 - Dreamsky TSC-100, spektrální analýza celého pásma

Na obrázku č. 7 vidíme zobrazení spektra v celé šířce pásma digitálního pozemního vysílání v mé lokalitě příjmu s použitím příslušných filtrů pro potlačení CDMA a LTE. Přístroj umí zobrazit konstelační diagram přijímaného multiplexu (obrázek č. 8).


obrázek

▲ Obr č. 8 - Dreamsky TSC-100, konstelační diagram, 28. kanál

Bez použití měřicího přístroje je odhalení rušivých signálů prakticky nemožné a i když použijete příslušné filtry, musíte mít opět měřicí přístroj, který vám zkontroluje jejich účinek ve vašem konkrétním rozvodu.

Měřicí přístroje v této cenové kategorii samozřejmě nedisponují měřením echa a pre-echa (impulsní odezva), což jsou funkce, které najdeme u profesionálních přístrojů za desítky tisíc korun.

Poté jsem vyzkoušel měřicí přístroj pro měření satelitního vysílání. Měřicí přístroj nedisponuje funkci auto diseqc, vše je nutno nastavit ručně. Je zde podpora protokolů DiseqC 1.0, 1.1, 1.2 a 1.3 (USALS) a také Unicable.

Přístroj dokáže naladit programy v rozsahu symbolových rychlostí SR cca 2-45 Msym/s v obou normách DVB-S a DVB-S2. Takže není problém naladit prakticky cokoliv. Pro ověření příjmu SR 45 Msym/s jsem s oblibou použil vysílání ruského paketu MTS na družici ABS-2 (75° východně).

Jen pro zajímavost, přístroj si hravě poradil s názvy programů v azbuce a dokonce správně zobrazil i ruské EPG.


obrázek

▲ Obr č. 9 - Dreamsky TSC-100, naměřené hodnoty transpondéru 12,344 GHz na družici Astra 3B

Jako příklad pro měření satelitního signálu jsem zvolil nejprve družici Astra 3B (23,5° východně), tp 12344 H, kde se vysílají programy České televize (obrázek č.9). Poté jsem zvolil družici Astra 2 (28,2° východně), tp 10772 V, kde jsou vysílány programy britské BBC (obrázek č.10).


obrázek

▲ Obr č. 10 - Dreamsky TSC-100, naměřené hodnoty transpondéru 10,773 GHz, na družici Astra 2


obrázek

▲ Obr č. 11 - Dreamsky TSC-100, signálové info okno na transpondéru 12,344 GHz

Přístroj navíc umí zobrazit parametry úroveň signálu v dBuV a C/N ve zvláštním velkém okně (obrázek č.11). Tato možnost je ale pouze při satelitním měření. U každé družici si můžeme při vyhledávání signálu zapnout funkci „Multi TP“, měřicí přístroj nám postupně prohledá jednotlivé transpondéry a výsledek napíše do tabulky (obrázek č.12).


obrázek

▲ Obr č. 12 - Dreamsky TSC-100, fukce multi TP měření na družici Astra 2 (28,2°E)

Citlivost satelitního tuneru měřicího přístroje je průměrná. Co mě překvapilo, byl poměrně aktualizovaný seznam družic v přístroji. Název družice lze editovat, družici lze úplně vymazat, nelze ji však přidat. Pozor, hodnota MER je zobrazována u satelitního příjmu pouze u konstelačního diagramu, nikoliv v menu pro běžné měření signálu.

Parametry transpondérů se dají editovat bez potíží, transpondéry lze mazat i přidávat. Přístroj má k dispozici rozsáhlý seznam družic a to včetně pozic pro C pásmo.


obrázek

▲ Obr č. 13 - Dreamsky TSC-100, naměřené parametry na transpondéru 3,675 GHz, satelit Express AM6

Kanály naladěné měřicím přístrojem můžete přesouvat a mazat. Vyzkoušel jsem příjem transpondéru v C pásmu, konkrétně na obrázku č. 13 vidíte příjem transpondéru 3675 R na družici Express AM6 na pozici 53° východně, kde se vysílají ruské programy pro časové pásmo Sibiř (+ 4 hod vůči MSK), C/N: 8,5 dB.


obrázek

▲ Obr č. 14 - Dreamsky TSC-100, naměřené parametry transpondéru 12,418 GHz paketu Trikolor TV na satelitu Express AMU1

Na dalším obrázku č. 14 vidíte situaci na jednom z nejslabších transpondérů ruského paketu Trikolor na družici Express-AMU1 (36° východně), jedna se o transpodér 12418 V, kde C/N je cca 10,9 dB při normě DVB-S2 a modulaci 8PSK, takže signálová rezerva je cca 2,9 dB.

HDMI výstup přístroje je možné připojit k TV nebo v mém případě ke grabovací kartě v PC. Do AV vstupu přístroje můžeme připojit externí zařízení, např. pro testování kamerových systémů, domácích AV hlídačů, DVD apod.

V přístroji je Li-Ion akumulátor s kapacitou 2000 mAh, nabíječka 14V/3A je součástí balení. Doba nabíjení je cca 5 hodin. K měřicímu přístroji je dodáváno i dálkové ovládání, což je trochu netradiční pro měřicí přístroj. Na zadním panelu měřicího přístroje je k dispozici LED svítilna. Tu jistě montážník využije, pokud si bude potřeba posvítit při montáži.

Zapnutí LED svítilny se provede krátkým stisknutím tlačítka pro zapnutí přístroje, vypnutí LED svítilny se provede stejným tlačítkem. Snad pro úplnost, měřicí přístroj se zapíná tak, že se musí na několik sekund stisknout tlačítko pro zapnutí přístroje, vypnutí přístroje se provede opět delším stisknutím tohoto tlačítka.

Nahrávání na USB disk, multimédia

Do USB portu jsem připojil rychlý flask disk Kingston DTR3.0 R2 32GB. Přístroj si disk naformátuje souborovým systémem FAT32. Jsou podporovány souborové systémy EXT 2, EXT 3, EXT 4, exFAT, FAT32 a NTFS. Na USB flash disk si můžete zálohovat seznam naladěných programů.

Přístroj umožňuje jeden FTA program nahrávat a druhý současně sledovat, omezeni jste jedním transpondérem. Nahrávky jsou ve formátu TRP a lze je přehrát na PC.


obrázek

▲ Obr č. 15 - Dreamsky TSC-100, spetrální analýza celého pásma satelitu Astra 3B

Přístroj umožňuje přehrávat video formáty AVI, DivX, MKV, MP4, TS, FLV, WMV apod. Zobrazuje obrázky ve formátu JPEG a BMP. Také přehraje zvukové soubory MP3. Tyto funkce berte jako doplňkové, jistě u měřicího přístroje se bez nich obejdeme.Výsledek z jakéhokoliv měření je možné uložit jako obrázek na flash disk. Na přístroji je pro tento účel vyhrazeno extra tlačítko, to je jistě chvályhodná funkce.

Závěr

Dreamsky TSC-100 HEVC je povedený měřicí přístroj pro měření satelitního, pozemního a kabelového digitálního vysílání s podporou kodeku HEVC. Určitě dobře poslouží pro běžné poloprofesionální měření. Přístroj je vybaven 5“ barevným displejem a měří všechny důležité parametry digitálního televizního vysílání, je zde k dispozici konstelační diagram a spektrální analyzátor.

Prodejce těchto měřících přístrojů firma IPON s.r.o nabízí tento přístroj svým obchodním partnerům i koncovým zákazníkům buď přímo v jejich kamenné prodejně nebo prostřednictvím e-shopu zde.

Maloobchodní cena: 9980,- CZK s DPH

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články