Quantcast

GigaBlue UHD IP 4K - výborný dvoutunerový set top box pro DVB-T2/HEVC

| Tisk

Na našem trhu se objevil další zajímavý linuxový UHD set top box pro příjem digitálního pozemního vysílání, který nese označení GigaBlue UHD IP 4K. Set top box má vestavěný dvojitý hybridní tuner, který umožňuje příjem pozemního digitálního vysílání nebo digitálního kabelového vysílání.

GigaBlue je určen pro náročnější zákazníky, kteří vyžadují i služby jako je HbbTV, KODI, transcoding, PIP, Youtube player a další funkce. To vše je možné díly linuxovému softwaru Enigma 2 a velmi silnému hardware set top boxu.


obrázek

▲ Obr č. 1 - GigaBlue UHD IP 4K, přední panel (foto výrobce)

Set top box umožňuje příjem SD, HD a také UHD programů v normě DVB-T/T2 a DVB-C s kompresí MPEG-2, MPEG-4/H.264 a HEVC/H.265. Přístroj pracuje ve video rozlišení až 2160p (tzv. 4K).

Srdcem přístroje je výkonný čtyřjádrový procesor Hisilicon ARM Cortex A53 64 bit od firmy Huawei s výkonem 15000 DMIPS a taktovací frekvencí 1,6 GHz. Přijímač obsahuje ohromnou paměť Flash 8 GB (eMMC) a RAM 1 GB (DDR3).


obrázek

▲ Obr č. 2 - GigaBlue UHD IP 4K, zadní panel (foto výrobce)

Gigablue UHD IP 4K má výměnný slot pro tuner (osazeno 1x dual DVB-T2/C).

Přístroj umožňují nahrávání na externí USB pevný disk, flash disk nebo na vzdálené datové úložiště (NAS). K dispozici je i velké množství multimediálních funkcí.


obrázek

▲ Obr č. 3 - GigaBlue UHD IP 4K, dálkové ovládání (foto výrobce)

Protože je zde procesor Hisilicon, tak se nemusíte obávat o přehrávání široké škály multimediálních AV souborů včetně videí s vysokým datovým tokem. Navíc je možné nainstalovat multimediální prostředí KODI, který nepoužívá přehrávač z Enigmy 2, ale originální přehrávač z KODI.

Set top box je napájen externím napájecím adaptérem 12V/2A.

Popis set top boxu

Přístroj se dodává v černém provedení s rozměry 185 x 39 x 120 mm (Š x V x H). Na předním panelu se nachází pouze tlačítko pro zapnutí/vypnutí přijímače a LED dioda je nahrazena osvětleným pásem, displej chybí.


obrázek

▲ Obr č. 4 - GigaBlue UHD IP 4K, info lišta

Na pravém boku se nachází čtečka vestavěného universálního dekodéru.

Na zadním panelu nacházíme dva IEC konektory (vstup a výstup dvojitého hybridního tuneru), optický audio S/PDIF konektor, HDMI 2.0a konektor, USB 2.0 konektor a USB 3.0 konektor, servisní RS232 konektor je v provedení jack, dále zde najdeme konektor pro připojení externího IR čidla (je součástí balení), vstup pro micro SD kartu, recovery tlačítko a kolébkový vypínač.


obrázek

▲ Obr č. 5 - GigaBlue UHD IP 4K, seznam programů

Samozřejmostí takto vybaveného přijímače je i síťové rozhraní ethernet 1Gbps.

Součástí balení je návod k obsluze, napájecí adaptér 12V/2A, HDMI kabel a externí IR čidlo.

Příjem programů a chování set top boxu

V přístroji, který dostane do rukou zákazník od prodejce těchto set top boxů firmy IPON s.r.o., je již nainstalovaný image Open ATV 6.4 a v něm nainstalovánu řadu užitečných doplňků, jako jsou picony, pluginy KODI, Youtube, CZ/SK archívy, Archív CZSK Premium, filmová databáze CSFD.cz a mnoho dalšího.


obrázek

▲ Obr č. 6 - GigaBlue UHD IP 4K, single EPG

Pro tento přijímač je k dispozici podpora vývojových týmu OpenATV, OpenPLI, OpenSPA, TeamBlue, OpenHDF, OpenVIX a OpenDroid. Nejprve jsem pomocí automatického vyhledávání programů naladil všechny pozemní multiplexy dostupné v mojí oblasti příjmu.

Naladil jsem tak všechny finální sítě v DVB-T2, tedy multiplexy 21, 22, 23 a 24. Rovněž jsem naladil rakouský multiplex A v DVB-T2, který je již v mé lokalitě na hranici příjmu. Rakouská televize ORF zde používá zvukovou stopu v normě Dolby Digital+, kterou přijímač zpracoval bez potíží.


obrázek

▲ Obr č. 7 - GigaBlue UHD IP 4K, multi EPG

Součástí multiplexu 23 je i vysílání 4K programu NASA UHD, který tento set top box dokáže zobrazit v perfektní kvalitě obrazu.


obrázek

▲ Obr č. 8 - GigaBlue UHD IP 4K, hlavní menu

Přepínání mezi programy je standardní (cca 2-3 sec). Dálkové ovládání je velké a dobře padne do ruky. Směrovost dálkového ovládání je dostatečně široká, tlačítka se dobře mačkají a ovládání je přehledné.

Kvalitu signálu S/N lze zobrazit také v decibelech. Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu a samozřejmě lze uložit levý nebo pravý audio kanál. Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České znaky se zobrazují v pořádku bez diakritiky na velkých písmenech.


obrázek

▲ Obr č. 9 - GigaBlue UHD IP 4K, nastavení tunerů

Elektronický programový průvodce je v Enigmě 2 výborný, tady se stále opakuji. Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následném pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou nijak oříznuty. Vše je otázku skinu, který se rozhodnete používat. České znaky se zobrazují v pořádku.

Přijímač umí zobrazit EPG na několik dní dopředu, pokud je provider vysílá. Načítání informací je bleskové, EPG data se ukládají automaticky do flash paměti přijímače.


obrázek

▲ Obr č. 10 - GigaBlue UHD IP 4K, hledání signálu

Přijímač podporuje tzv. multiboot a umožňuje nainstalovat do paměti až čtyři image (a dvě image na micro SD kartu). Nicméně pokud používáte jeden image, tak máte místa opravdu více než dost a můžete instalovat pluginů kolik jen chcete.

Doba startu přijímače (bootování) z hlubokého spánku je cca 50 sekund. Na editaci programů v PC lze použít program Dreamset nebo DremboxEdit. Pro komunikaci přes FTP s linuxovými přijímači lze použít libovolného FTP klienta.


obrázek

▲ Obr č. 11 - GigaBlue UHD IP 4K, ruční ladění programů

Signalizační světelná linka na předním panelu přijímače lze úplně v menu vypnout nebo lze nastavit různé barvy pro různé režimy set top boxu. Protože je součástí balení externí IR čidlo, můžete set top box schovat za televizor.

Ventilačních otvory je po bocích přijímače a na spodu přístroje. Zahřívání set top boxu je minimální. Napájení přijímače je externí pomocí dodaného napájecího adaptéru 12V/2A.


obrázek

▲ Obr č. 12 - GigaBlue UHD IP 4K, funkce PIP (obraz v obraze)

Multimédia

Přístroj umí zobrazit fotografie ve formátu JPEG nebo BMP a přehrát hudbu ve formátu MP3 nebo WAV. Přijímač přehraje AV soubory typů avi, divx, xvid, mov, mkv, m2ts, ts, mpg, mp4, flv a wmv. Bez problémů byla funkční i DTS audio stopa.

Protože přijímač podporuje kodek HEVC/H.265, tak lze přehrát videa s tímto kodekem do rozlišení 2160p. Vyzkoušel jsem řadu testovacích videí v HEVC s různým video rozlišením, všechny videa přijímač přehrál.


obrázek

▲ Obr č. 13 - GigaBlue UHD IP 4K, příjem 4K programu NASA UHD

Použitý procesor dovoluje přehrávat videa s opravdu extrémně vysokým datovým tokem. Pozitivně jsem vyzkoušel testovací MKV soubory jako např. „jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mk...
Samozřejmě záleží na jakém video a audio kodeku je soubor vytvořen. Tedy ne všechny soubory přehrajete úspěšně.


obrázek

▲ Obr č. 14 - GigaBlue UHD IP 4K, HbbTV ČT - iVysílání

V pluginech je k dispozici online k instalaci také multimediální prostředí KODI 18.9 Leia, které pracovalo bez problémů. KODI má u tohoto přijímače tu výhodu, že oproti většině linuxových přijímačů nepoužívá přehrávač z Enigmy 2, ale originální přehrávač z KODI.

Funkčnost HbbTV jsem otestoval na aplikaci iVysílání v HbbTV ČT, všechno pracovalo bezvadně. Dále jsem vyzkoušel HbbTV na soukromých programech Nova a Prima z důvodů používání vyšší verze HbbTV, což činí řadě přijímačů nyní problém. I zde bylo vše v pořádku.


obrázek

▲ Obr č. 15 - GigaBlue UHD IP 4K, Transcoding Setup

Dále jsem si vyzkoušel přehrávač videí Youtube, lze přehrávat libovolná videa až do rozlišení 4K.

Webový prohlížeč není k dispozici, ale máme zde funkci transcoding, kterou obsahují jen opravdu výkonné přijímače. Jak live streamování, tak i transkódované vysílání pracovalo v pořádku. Přístroj umožňuje transkódovat dokonce i UHD programy.


obrázek

▲ Obr č. 16 - GigaBlue UHD IP 4K, prohlížeč pluginů

Transkódování má mnoho možností nastavení, lze přepnout mezi kodekem MPEG-4 a HEVC, oba byly plně funkční. Samozřejmě je zde funkce klasického streamování v kvalitě 1:1 do jiného přijímače nebo do PC. Přístroj se také dá používat jako streamovací klient pro hlavní přijímač (položka v menu IPBOX client primárně určená pro přijímače GigaBlue), nebo jako IPTV přijímač.

K dispozici je také funkce PIP (obraz v obraze). Přijímač umožňuje tuto funkci s libovanými programy bez ohledu na to, v jaké kvalitě jsou vysílány, prostě výkonný procesor Hisilicon. Díky vestavěným dvěma tunerům si můžete vybrat jakoukoliv kombinaci programů z různých multiplexů.


obrázek

▲ Obr č. 17 - GigaBlue UHD IP 4K, plugin CSFD

Nahrávání

Do přijímače nelze vestavět pevný disk. GigaBlue má k dispozici jeden USB 2.0 port a jeden USB 3.0 port na zadním panelu přístroje. Pro účely nahrávání jsem použil USB pevný disk Western Digital My Passport s kapacitou 512 GB.

Spolupráce s diskem byla zcela bez problémů. Nahrávání i přehrávání SD, HD i UHD programů bylo také v pořádku.


obrázek

▲ Obr č. 18 - GigaBlue UHD IP 4K, Yutube player

Podporovány jsou formáty EXT4, EXT3, EXT2, NTFS a FAT32. Celkový počet současně nahrávaných programů závisí na celkovém datovém toku nahrávaných programů a na vlastnostech HW daného přijímače.

Samozřejmostí je nahrávání také na síťové úložiště NAS a navíc je zde čtečka pro micro SD kartu.


obrázek

▲ Obr č. 19 - GigaBlue UHD IP 4K, KODI 18.9Leia

Vyzkoušel jsem nahrávat současně kolem 10 programů ze dvou multiplexů. To je jistě velmi slušný výsledek, který asi v praxi nikdo nevyužije, máte tak alespoň představu o výkonu tohoto set top boxu.

Převíjení záznamů na pevném disku tam a zpět je v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x, 32x a 64x a 128x. Zpomalené přehrávání je v rychlostech 1/2x, 1/4x a 1/8x. Tyto rychlosti lze změnit přes menu. Navíc je možné si v záznamu vytvářet záložky a pohybovat se mezi nimi.


obrázek

▲ Obr č. 20 - GigaBlue UHD IP 4K, záznamy na HDD

Pro rychlý přesun lze použít i numerická tlačítka na dálkovém ovládání, vhodné pro přeskakování reklamy. Názvy záznamů lze přejmenovat dodatečným pluginem, záznam lze také stříhat a poté přenášet po síti kam potřebujete.

K dispozici je také funkce časového posunu - Timeshift. Programování záznamů je možné buď ručně přes časovač nebo přímo pomocí EPG.


obrázek

▲ Obr č. 21 - GigaBlue UHD IP 4K, info o přijímači

Závěr

GigaBlue UHD IP 4K je moderně vybavený UHD set top box určené pro náročnější zákazníky, kteří požadují nejenom bezproblémové sledování pozemního digitálního vysílání v novém standardu DVB-T2/HEVC, ale také další funkce.

Set top box umožňuje nahrávání mnoha programů současně na externí pevný disk ze dvou různých multiplexů. Díky použitému procesoru si přijímač hravě poradí s přehráváním multimediálním souborů s extrémně vysokým datovým tokem. Set top box je možné používat také jako streamovací klient nebo jako IPTV přijímač.

K dispozici je multimediální prostředí KODI 18.9 Leia, funkce PIP, HbbTV, HDMI CEC, Youtube player, transcoding programů a mnoho dalšího.

Za zapůjčení set top boxu GigaBlue UHD IP 4K děkuji prodejci těchto zařízení firmě IPON s.r.o..Tento set top box je možné zakoupit na e-shopu prodejce:

* Gigablue UHD IP 4K

Maloobchodní cena: 3590,- CZK s DPH

Firma IPON s.r.o. na základě požadavku zákazníka provádí konfiguraci linuxových přijímačů zcela zdarma. Samozřejmostí je tak softwarové oživení vestavěného dekodéru jako i instalace řady různých doplňků.

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články