Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DVB-T

Anténa Černá Hora

Zdravím, potřeboval bych prosím poradit. Přijímám DVBT2 z Černé Hory. Moje poloha cca 20km vzdušnou čarou. Nemám přímý výhled.
Překáží vršek kopce. Pro příjem používám asi 20 roků starou anténu z PL (síto) bez zesilovače. Příjem je hraniční. Při horším počasí výpadky. Rád bych koupil anténu novou s dostatečnou rezervou. Poradíte co nejlépe koupit? Díky všem.

Amper1
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 248
Stránka: 1 2 [ 3 ] 4
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 78
Odpověď v diskusním vlákně
 

Lance

Přesně tak to je. A to si počkej, až budou inverze, to budeš čubrnět. Nedávno jsem si dělal pokus, že jsem si pustil na stejný kanál reálnou T2 a do ní Tčko z modulátoru. T2 potřebovala být silnější o 20dB, aby začala být demodulovatelná. Například DAB signálu stačilo 7dB. U T2 jsou největším průserem některé typy tunerů, které nechodí na preecho. Nedávno jsoúem se potýkal s Emosem 190. Preecho Klet a směrované Votice. Preecho cca 65km/28dB a Emos si ani neškrtnul. Tak jsem do spektra pustil ještě šumový generátor a zašuměl jsem preechový signál z Kletě, takže odstup C/N Votic byl cca 24dB a co myslíš že se stalo?:)

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Anténa Černá Hora

no slovy klasika - "měl ho tam" = hrálo :)))

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 283
Odpověď v diskusním vlákně
 

@lance

Taky si myslím, že to hrálo! Jenže dávat šumový generátor ke každé instalaci je docela problém .....:-)

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 655
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Saxon

když jsme u toho... když jsi měl při inverzi doma na návštěvě Praděda k26 mimo GI, co bylo vidět na Planarovi?

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 283
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

ŠG žádný problém, starých PL zesilovačů na plošáku je všude plno, stačí přisloučit ve správném místě rozvodu, nebo výrobci těchto "EMOSů" by to mohli dodávat jako příslušenství v balení :)))

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 283
Odpověď v diskusním vlákně
 

@lance

Nemáš pravdu. Kmitající zesilovač není zdaleka totéž, co šumový generátor.

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 655
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Anténa Černá Hora

Dovolil bych si využít tohoto tématu s šumem i když to přímo nesouvisí s anténou na ČH.
Měl jsem doma vedené staré kabely, kde se mi indukovala kabelová televize do svodu na DAB. Pomocí zesilovače jsem to přerazil a všechno fungovalo. Nedávno jsem natáhl nové kabely s trojnásobnou izolací, které odstranily přeslechy. Jaké bylo moje zděšení, že příjem DAB je horší, než před tím na starých kabelech. Zejména rakouský 5D dost často vypadává úplně a brněnský 8A trpí něco jako úniky, jede kolem 70% a najednou na vteřinu vypadne. Úrovní to nebude, 11C s jde na 100% trvale.
5D-52dB
8A-41dB
11C-45dB
12C-44dB
12D-67dB
Moje teorie je, že vysoká úroveň šumu maskovala příjem z dalších vysilačů stejné SFN.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

Enik, Lance

Ano, Emos začal demodulovat:)

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@omar3

a kdyz to cely zamaskujes utlumovym prvkem ?

Dreambox DM520-OpenATV 6.2, Cloudibox3-MBMini-OpenATV 6.3 a 6.4, Vu+ Zero4K-OpenATV 6.4, T-90 5W-42E

bublajs
Registrace: 9/2006
Příspěvků: 8 807
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Anténa Černá Hora

Ano, útlumák funguje, ale jen částečně. Na 8A ano, na 5D ne.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

O kmitajícím zesilovači jako ŠG jsem nemluvil ;)
S Tebou není žádná sranda... ;) Já jako obyčejný pobíječ much (fly boy jak říkáme my na Moravě) jelikož nedisponuji šumovým generátorem, jsem si pro účely přeladění nějakých trimrových propustí a pod. zhotovil ŠG ze starého linkového zesilovače IVO ZL 10 (47dB 4stupňové zvěrstvo) který se mi doma válel - téměř bez úpravy funguje krásně jako regulovatelný ŠG od 30 do 45 dbuV pěkně vyrovnaně přes celé pásmo 50-900MHz, rozhodně nic nekmitá :-)). Teda přesněji (abys mě zas nevzal za slovo) nic nekmitá viditelně v pásmu 50-900MHz, ale pravděpodobně ani nikde jinde (nenasvědčuje o tom proudový odběr), takže snad jsem tím žádný satelit z oběžné dráhy nesundal.. Dalším kandidátem byl vykuchaný 3stupňový TEROZ 490 ale ten vykazoval výrazný náklon šumové charakteristiky, tak jsem s ním už neztrácel čas, i když hl. na spodku pásma ukazoval svůj šumový potenciál :) Podobně by mohl posloužit i nějaký ten polský 3stupeň na PCB a kmitat nemusí :)))

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 283
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Anténa Černá Hora

Zdravím, znovu děkuji všem za reakce. Nechal jsem to trošku uležet a zasílám přesnější informace. Třeba někoho, něco napadne a poradí. Moje poloha 50,567N a 15,565E. Anténa, staré PL síto umístěno na zdi na svislé konzole, téměř v identicé výšce vrcholu překážejícího kopce. Nemá to žádný zesilovač. Anténa je připojena starým (zeleným koaxem) přímo k TV LG. Namontovat na střechu je vzhledem k příkrému sklonu a špatnému přístupu problém. Přijímám následující kanály K26 síla 74% kvalita 100%, K28 síla 78% kvalita 100%, K45 síla 42% kvalita 71%, K50 síla 50% kvalita 100%, K60 síla 34% kvalita 73%. Vzhledem k tomu co jste psali mám dojem, zda se tu nepere Černá Hora s Ještědem. Problémy s příjmem se samozřejmě oběvují pouze na K45, K50, K60. Nyní v létě není problém, déšť na to nemá vliv. Krize nastává v zimě při inverzi a námrazách. Chci to pořešit nyní v létě, abych získal na tyto přírodní jevy větší rezervu. Předem díky všem.

Amper1
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 248
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Amper1

mapa vysilacu mi ukazuje ze tam musis videt
15km od vysilace i s takovym profilem to musi chodit na kus dratu. ja mam na takovou vzdalenost a profil logaro s 20dBzesikem a nechytam tim ten vysilac, ale vysilac cca 30 stupnu bokem stejne daleko, kterej ma 300W a vubec na nej nevidim. takze asi tak :)
zkontroluj ev vymen konektory, vymen kabel a zeptej se souseda dole u potoka, jestli chyta na sejto nebo na tu kolorku a jak mu to chodi.

Dreambox DM520-OpenATV 6.2, Cloudibox3-MBMini-OpenATV 6.3 a 6.4, Vu+ Zero4K-OpenATV 6.4, T-90 5W-42E

bublajs
Registrace: 9/2006
Příspěvků: 8 807
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Amper1

Píšeš starý zelený koax-vsdail bych se, že už má svoje za sebou a tedy útlum jako (nevhodné slovo), tomu odpovídá i zhoršený příjem na vyšších frekvencích.
Začni výměnou koaxu za kvalitní venkovní provedení.

decmen
Registrace: 2/2008
Příspěvků: 1 852
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Amper1

chvili jsem jeste cvakal na mape vysilacu a zjistil jsem, ze by si mel chytit i trutnov sibenicni vrch a polaky ze sneznejch jam.

Dreambox DM520-OpenATV 6.2, Cloudibox3-MBMini-OpenATV 6.3 a 6.4, Vu+ Zero4K-OpenATV 6.4, T-90 5W-42E

bublajs
Registrace: 9/2006
Příspěvků: 8 807
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Anténa Černá Hora

Tak jsem to vyřešil. Koupil jsem nějaké no name síto Solight CX-4 se zesilovačem 35dB. za necelé 3 stovky, vyměnil koax a koncovky a maká to jak z praku. Teploměry TV na všech kanálech ukazují 100% sílu i 100% kvalitu. Takže za mě vyřešeno. Díky všem za rady.

Amper1
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 248
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Anténa Černá Hora

Tak se pak nezapomeň ozvat, až ti to zase nepojede.

bretah
Registrace: 9/2012
Příspěvků: 5 136
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Amper1

zkus ty polaky a ten trutnov, spis prvni nez druhe. i pri otoceni tam ti musi jet i cerna. zkus to at vis na cem jsi.

Dreambox DM520-OpenATV 6.2, Cloudibox3-MBMini-OpenATV 6.3 a 6.4, Vu+ Zero4K-OpenATV 6.4, T-90 5W-42E

bublajs
Registrace: 9/2006
Příspěvků: 8 807
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Amper1

no to je super,vyměnit 3 věci najednou,možná byla chyba jen v konektorech

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 998
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Amper1

Tak ti si si zase kupil polske sito.Ved polske anteny su šmejd to nekupuj. :))) :)))

jopo166
Registrace: 1/2009
Příspěvků: 1 673
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Anténa Černá Hora

Presne tak, tohle sito co do kvality provedeni není dobry. Za par let se zacne odrazova stena rozpadat. Navíc ma ridsi provedeni odrazove steny, takze se tam muzou dostavat i signály ze zadniho smeru. A ten turbo zesik co zesiluje i pasmo VHF a vsadim se, ze i LTE pasmo pokud je to v provedeni jen z pertinax desticky bez stineni, muze prispet casem k opětovnému zhorseni prijmu na nekterych kanalech, zejména při zmene počasí.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 935
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Anténa Černá Hora

Skoda každého písmena temhle lidem něco radit....Jen ať si kupuji polská sita. Alespoň budeme mít práci(za peníze):)

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Saxon

tak tak,platěj 2x,ale dobře jim tak

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 998
Odpověď v diskusním vlákně
 

Saxon, pierrepetr

Zdravím, asi máte pravdu, že to není žádný Mercedes, ale pokud zase vydrží skoro 25 let jako to předešle PL provedení, tak už mi to bude jedno :)

Amper1
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 248
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Anténa Černá Hora

Pochybuji, první problémy budou zpět při změně počasí a spuštění 5G, či nějakého jiného LTE v blízkosti místa tvého příjmu.

bretah
Registrace: 9/2012
Příspěvků: 5 136
Stránka: 1 2 [ 3 ] 4
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 78
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra