Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DAB

Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem DAB ?

Má domovská lokalita je KLADNO, tedy kousek od Prahy. Veřejnoprávní mux mi jede na 100%, ale komerční muxy opravdu nic/moc. Pravda, jedu jen na drátovou vnitřní anténu, ale i saský mux mi jede stabilně cca. na 90% kvality.....ono se do toho asi nikomu zatím moc nechce.

DVB-S/S2 ( E-85 /28,5/23,5/19,2/13/ ), DVB-T/T2 ( Žižkov,Ládví,Cukrák,Černá hora,Buková hora, Ještěd, Jablonec,Sněžné jámy (PL),

pigfucker
Registrace: 5/2008
Příspěvků: 554
Stránka: [ 1 ] 2 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 59
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Čemu se divíš, není zájem!!! Škoda Milešovky.......

Mirko.
Registrace: 4/2003
Příspěvků: 437
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

dab fuj hnus plechovkovej zvuk v zavreny skrini

Dexerwave
Registrace: 10/2017
Příspěvků: 565
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

az cesko prijme euro

alien777
Registrace: 8/2020
Příspěvků: 383
Odpověď v diskusním vlákně
 

Zjevně ani po roce 2025 nebude plošné DAB+

K celoplošnému přechodu mělo dojít v roce 2025.
Prozatím však odloženo na neurčito "údajně" není zájem.
Jinak koncem března vyšel na tohle téma článek,
kde je vše dobře popsáno v magazínu Technet na iDNES :

https://www.idnes.cz/technet/audio-foto-video/digitalni-rozhlasova-vysilani-dab-konec-analogoveho-vkv-fm-vysilani.A210318_090238_audio-foto-video_nyv

Old Master
Registrace: 1/2005
Příspěvků: 687
Odpověď v diskusním vlákně
 

Old Master

Proč lžete?
Nikdy, nikde nebylo napsáno, že by mělo v roce dojít v roce 2025 k přechodu FM na DAB. Plete hrušky a jablka, rok 2025 byl skloňován s úplně jinou událostí, která se týká výhradně FM vysílání. Na idnes se toho opravdu dozvíte....:))

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

No, nehodlám se dohadovat nebo někoho rovnou pranýřovat.
Pokud někumu nejsou pochuti dostupná fakta ve kterých nedokáže číst mezi řádky.Může tedy sám klidně napsat a zprostředkovat
své poznatky fundovaně k danné problematice.
A následně publikovat zde v článku na parabole!:)

Old Master
Registrace: 1/2005
Příspěvků: 687
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Dokud v DAB nebudou celoplošně rádia co poslouchám, tak mě to nezajímá.

Warpik
Registrace: 9/2016
Příspěvků: 760
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Saxone, nelži ty.

HiFiOK
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 3 933
Odpověď v diskusním vlákně
 

já doufám

,že se toho hnusu nedožiju,zlatý FM i když už to taky není,jako za komančů,nemyslím obsah,ten je OK někde,ale kvalitu zvuku

pierrepetr
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 27 990
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Přesně tak to je.

HiFiOK
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 3 933
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Taky doufam ze pokud k prechodu na digitalni radio nakonec dojde, bude tu uz nejaka lepsi technologie nez DAB... v soucasnem stavu je to hnus ;P

Praha | 1m Gib 55W-58E | TBS6925 & TBS5926 | Spektrak + wideband SDR

r00t
Registrace: 11/2014
Příspěvků: 177
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Taky mě DAB vůbec nebere....u digitalizace TV, dostal člověk něco navíc.
Tady nedostanu na kvalitě navíc vůbec nic...
...a ještě budu muset všechny své přijímače vyhodit...
Ne , díky..nemám zájem !

0,8WFreesat+5E+13E+19E+16E+23ESkylink+28E+42E + UPC Kabel

palermo67
Registrace: 8/2011
Příspěvků: 1 006
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

K prechodu z analógového rozhlasového vysielania na digitálne vysielanie určite raz dôjde. Nepredpokladám, že sa takto stane v priebehu roka, či dvoch, ale isto k tomu dôjde!
Čo sa týka kvality, každý kto okúsil aspoň trochu túto problematiku DAB príjmu si možno nechce uvedomiť základný rozdiel medzi analógom a digitálnom. Analóg pri horšom príjme signálu šumí, počuješ skreslenie zvuku, niekedy praskanie (iné rušivé zdroje signálu). Pri digitáli sa toto nedeje! Pri digitálnom príjme buď tá rozhlas. stanica hrá, alebo nehrá. Čo sa týka zvukovej kvality DAB, neviem, prečo každý hneď očakáva kvalitu CD, alebo nebodaj flac??? Veď predsa ešte stále je to všetko v testovacej a skúšobnej prevádzke. A ďalšou vecou je fakt, že ani pri tých zariadeniach pre príjem DAB nieje bohvieaký výber. Stačí, ak si niekto porovná kvalitu zvuku niektorého z tých tisícok internetových rádií, musí prísť k záveru, že ani tu to s tou kvalitou nieje žiadna sláva (česť výnimkám).
Čo sa týka "zahadzovania" analógových rádií pri prechode na digitál. Aj tu existuje riešenie v podobe rôznych adaptérov, transmiterov atď, čiže myslím si, že netreba hneď všetko nové odsudzovať a dívať sa na danú problematiku cez klapky na očiach. ;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 598
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Nikde nebylo napsáno nic o přechodu FM na DAB, ani mezi řádky, chytrolíni. Rok 2025 byl zmiňován jako rok, kdy konci stávající licence rádii, které vysílají na FM. Jednak to neznamená, ze jim nebudou prodlouženy(100% budou) a i kdyby nebyly, tak to neznamená, ze musejí stanice přecházet na DAB. Jsou tady jiné standardy, dokonce modernější než DAB. Je toho plný internet. Takže kdo tady lze, mlži a plete hrušky s jablkama jste vy, pánové.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Manželce vadí, že některé stanice FM mají u nás slabší signál a šumí i v mono. Podlehla reklamě na rádia DAB. Tak jsem pořídil DAB rádio co toho umí víc takže mám DAB, FM, internet rádia, Spotify, nahrané mp3 na USB flash,podcasty,přehrává i CD a komunikuje v Bluetooth s mobilem i počítačem a jsem dost spokojený, abych nemusel 4 roky čekat na komerční rádia v DAB. S kvalitou zvuku jsem spokojený možná i tím, že už je mi více roků. Nechci dělat reklamu značce toho rádia, ale zájemci si ho na netu dohledají. Howgh.

amba
Registrace: 5/2006
Příspěvků: 70
Odpověď v diskusním vlákně
 

@amba

DAB radio som testoval asi mesiac a vratil som ho. Nechcem to. V porovnani s kvalitou zvuku mojho FM radio prijimaca, napojeneho na vonkajsiu prutovu antenu, mi DAB neprinieslo nic pozitivneho. Iba horsi zvuk - a to je dane aj technicky.
Mam aj Internetove radio. Tam zalezi na technickych parametroch - klasicke MP3 a 128 kbit/s, mnohokrat iba 96, co dokonca iba 60 kbit/s je nieco, co je slabe na kvalitnych posluch. To je tak pre pubertiakov a ich mobily. Kodovanie AAC, alebo FLAC a rychlost 256, ci 320 kbit/s, to je uz parada. To uz znie sakra dobre!
Na spici su satelitne radia s datovym tokom 320 kbit/s a viac.
Samozrejme, do hry vstupuju najma kompresia, zdvih a dalsie nastavenia pri zdroji signalu, este pred tym, ako sa zvuk vypusti do vysielaca. Ale uz to, co som uviedol, postaci na urobenie si obrazu o tom, ze digitalizacia nie je vzdy prinosom pre kvalitu a posluchaca a nemoze byt uprednostnovana len pre to, lebo je to "digital".

romanss
Registrace: 7/2018
Příspěvků: 1 346
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Je třeba pochopit, že z pozemního FM celoplošně, tak jak se to dneska provozuje - nikdy. Z prostého principu fyzikálních zákonů. A přesto se desetitisíce inženýrů po celém světě snaží o nemožné.

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 728
Odpověď v diskusním vlákně
 

@pigfucker

pigfucker (inak - nick na zamyslenie ;) ), kvalitne pokrytie signalom DAB, ako pise aj MMorous nebude nikdy.
Ja osobne by som vsak uprednostnil pokrytie kvalitnym signalom (zvukom) DAB. A to tiez nebude nikdy :((

romanss
Registrace: 7/2018
Příspěvků: 1 346
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Celý DABje akorát tak na dvě věci. Pokrytí nikdy nebude jako u FM a kvalita zvuku z něj je děs a hrůza. V tomto ohledu jednoznačně raději poslech přes net než z DABu. DAB jsem jen testoval na zapůjčeném zařízení a nechtěl jakýkoliv přijímač pro DAB ani zadarmo.

Moravia CS
Registrace: 2/2021
Příspěvků: 780
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

A v autě - při stávajícím způsobu distribuce signálu je nemožné, abys naladil stanici a hrála Ti třeba až do Chorvatska. Ale to Ti manamagoři, co to vyvíjejí neví nebo nechtějí vědět.
A když už jsme u těch rádií, tak např. Radiožurnál, kterej by měl být TOP, tak jeho pokrytí je totální katastrofa.

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 728
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Sám jsem si položil otázku: Co mi DAB+ (oproti FM) přineslo?
A sám si i odpovím:

1) Možnost zase si zablbnout s anténami, dokonce na nepřeplněném pásmu, prostě pozkoušet, potěšit se případným DX příjmem, pochodit po kopcích s rádiem a chytit zase něco nového.

2) Protože když už se příjem podaří, přibude vám z daného vysílače celý multiplex rozhlasových stanic najednou a všechno hraje dobře. A když to dobře nehraje, motivuje vás to, abyste na příjmu zapracovali. Ve VKV/FM je to vzhledem k jednomu vysílači jiné. Co frekvence, to unikátní podmínky, a pokaždé jiné výsledky a boje s odlaďováním nechtěného příjmu na blízkém či dokonce stejném kmitočtu.

3) Na poslechovou kvalitu DABu nehledím a případné zkreslení vzniklé nízkým datovým tokem nebo nevhodnou kombinací kodek/tok prostě neřeším. Dá se to poslouchat? Dá. Je to srozumitelné? Je.

4) A míra pokrytí? Jak kde. V Beskydech si nestěžuji, dají se tu vypiplat 3 CZ muxy, 4 PL muxy, 1 SK mux, 1 AT mux. V zimních měsících a za inverzí se dá blbnout doaleluja, objevují se tu např. německé a slovinské muxy. Zkrátka, příjmy v FM pásmu v dnešní době nerealizovatelné je možné v DABu uskutečnit. Bohužel, rušení a vysílání na stejných kanálech se objevuje už i v DABu (např. Teleko vs PR mux vs CityMuxWien II, to vše na kanále 11C).

Diskomfort je nositelem pokroku.

AlesHavel
Registrace: 5/2010
Příspěvků: 903
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Na DAB je třeba nekoukat skrz prsty, ale jko na standard, který byl vyvinut primárně pro mobilní příjem. V 1,7MHz širokém kanálu umožňuje přenášet cca 1000kbps dat(vzhledem k zabezpečení) v pásmu 170-230MHz. Jak se s takovou kapacitou a vlastnostmi naloží je výhradně na provozovateli. Párkrát jsem četl, že DAB přináší CD kvalitu. Formát CDDA má bitrate nějakých 360kbps. Takže to asi neklapne:) V multiplexu, kde bude 17 rozhlasových stanic se slušného zvuku nikdy nedočkáme, ať je tam kodek jaký chce. Pokud jich tam bude nějakých šest až devět, tak ve spojení s vhodným kodekem a především kvalitním zdrojovým signálem, se dobrého zvuku dočkat můžeme. Viz DAB v sousedním Německu.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

@AlesHavel

Konečně to DAB někdo věcně bez emocí a předsudků zhodnotil, zejména ten bod jedna podepisuji. Mě se líbí zejména adrenalin při přijmu v letadle, kdy během letu naskakují multiplexy z půlky Evropy. Ohledně kvality zvuku to také není jednoznačné, jsou stanice, které mají velmi dobrý zvuk. Netýká se to českých stanic, myslím Slovenské a Rakouské. Třeba takové Welle1.

DVB-T CZ,SK,AT DVB-S 120-západ, 95-jih, 120-východ, 85-libero DVB-C Itself, IPTV-Smartlabs, DAB-CZ,AT,SK, FM-CZ,SK,AT 5prvekH, 3prvekV

omar3
Registrace: 5/2015
Příspěvků: 1 660
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Kdy se dočkáme kvalitního pokrytí signálem...

Do lesů, luhů a hájů mi stačí mobil. Ale v autě bych rád, aby mi to hrálo

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 728
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Saxon

Napsal jste:Formát CDDA má bitrate nějakých 360kbps.To jste se pravděpodobně zmýlil.

DM920 S2X dual+triple 2xS2X/T2,Experimental image+GP4,T90,Gibertini 150+SuperJack 24"QARL 75E-43W,universal+circular+C band LNB,Octagon SF8008 Gold OpenATV 7.4,125 USALS,Qviart Lunix4k,Skylink,AntikSAT,Telly

lz405
Registrace: 7/2006
Příspěvků: 984
Stránka: [ 1 ] 2 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 59
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra