Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Zkušenosti

mimo mísu, repro

Omlouvám se předem, že jsem na jiném fóru. Můj dotaz se týká audiotechniky, konkrétně reprobeden. Míval jsem trojkombinaci THOMSON T3600. FM + AM tuner, 2x kazet. šachty, CD měnič na 5CD a celkem slušný nf zesilovač. Věžička vzala za své a zůstaly reprobedny, z mého pohledu snad ještě použitelné. Z beden je však samostatně vyveden basový reproduktor 6ohm/55W a druhý vývod je od středového 6ohm/15W výškového 6ohm/40W. Výškáč je od středového oddělen kondíkem 2,2M/50V. Poraďte, prosím, jak to propojit pro další využití, je mi líto je jen tak vyhodit. Díky za odpovědi, návrhy a nápady.

jiriks
Registrace: 12/2018
Příspěvků: 124
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: mimo mísu, repro

Niečo podobné mám u veži Panasonic, tam tiež idú do každej reprobedni 4 drôty. V praxi to znamená, že koncový zosilňovač pre každý kanál je urobený dvojmo, t.j. samostatné zosilnenie nízkych tónov a samostatné zosilnenie stredných a vysokých tónov.

Čo sa týka použitia takýchto reprobední - podľa mňa by bolo zrejme vhodné použiť do každej bedni 3-pásmovú repro výhybku. Samozrejme výhybka by mala byť kompatibilná jak impedančne, tak aj výkonovým zaťažením z použitými reproduktormi.
;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 638
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jiriks

Pokud neznáš přesné parametry reproduktorů - citlivost, kmitočtovou charakteristiku, tak výhybku bohužel nespočítáš.

croco
Registrace: 4/2007
Příspěvků: 57
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: mimo mísu, repro

Zkusil bych sehnat na inzerát něco z řady Thomson DPL, já mám v děcáku DPL 907VD, Středy/vejšky bych dal normálně L+R na stereo a basáky místo Subwoferu. Ten můj má impedance 4 Ohmy, to Tvoje má 6. Vyzkoušej středy/vejšky přímo jako stereo a ty basáky bych propojil přes odpor serioparalelně aby to mělo 4 ohmy a dal bych to taky vlevo - vpravo. Mám podobně zapojený 2 Subwofery a honím na to televizi, dá se to poslouchat.

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 748
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: mimo mísu, repro

na 4 ohmový zosik môžeš dať aj 6-8 ohmove reproduktory . naopak , nie .

vuplus 4k , oled 4k

Brumo
Registrace: 4/2019
Příspěvků: 1 514
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jiriks

Všechno má nějaké řešení. Vždy je to jen otázka peněz a dobré vůle. Takže i tohle je řešitelné. Tomuto řešení připojení reprosoustav se říká bi-amping. Tedy "dva zesilovače." V tuto chvíli je potřeba si stanovit priority. Úplně nejrozumější řešení je, vybavit ty bedny klasickými výhybkami. To poskytne nejlepší výsledek. Za dvě třípásmové výhybky dáš tak 5-6 stovek. Pokud to chceš mít co nejlevnější a na kvalitě Ti až tak moc nesejde, tak si kup 4 elektrolyty 50uF/63V, zapoj vždycky dva a dva do série plusy k sobě. Vzniknou Ti dva bipolární elektrolyty 25uF! Pak zapoj do každé bedny jeden takovýto dvojelyt mezi basový a středový reproduktor. Přívod od zesilovače připoj přímo na basák. Vyrobíš tak primitivní výhybku a bude Ti stačit klasický zesilovač. Hodně štěstí při bastlení!

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 655
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jiriks

Vykašli se na bastlení nějakých pseudovýhybek. Nejjednodušší je, jak píše MMorous. Kup si na ali něco takovýho "AIYIMA TPA3116 Subwoofer Amplifier Board", basáky spoj paralelně, dej před ně 1 Ohm/20W a bude to hrát.

croco
Registrace: 4/2007
Příspěvků: 57
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: mimo mísu, repro

Udělej to jak píše Enik. Hlavně nezapojuj žádné odpory do série před basák(to jsou mi rady). Zbytečně si zhoršuješ činitel tlumení. Jen si bastli, ale s rozumem...

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 530
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

Pánové všem moc dík za nápady a návrhy. V jednoduchosti je krása a začnu s návrhem od Enika a když to bude dobrý, zůstanu u toho. Když by se mi zdálo,že to má ještě rezervu, pokročím k dalšímu nápadu. Všem "zúčastněným" ještě jednou moc dík a hezký den. :)

jiriks
Registrace: 12/2018
Příspěvků: 124
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

Dneska už jsou svitkové kondenzátory do reprobeden 22uF (Monacor, Dexon.. .), ale jeden, v této kapacitě, stojí okolo 100 - 180Kč! Tvoje řešení si pamatuji z mládí, a na takovéhle bastl zkoušení opravdu levné elyty stačí.

konas
Registrace: 12/2014
Příspěvků: 3 913
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Varos107

Na tom odporu se ztratí 25% výkonu. S tím naprosto souhlasím. Ale protože to je na samostatný zesilovač, tak se ten výkon dožene. Jinak do klasické výhybky ba to byla prasárna. No, ono zapojení basáku bez tlumivky taky není žádná sláva.

croco
Registrace: 4/2007
Příspěvků: 57
Odpověď v diskusním vlákně
 

@jiriks

Nehledej v tom vědu. Píšeš že vejškáč je oddělenej 2,2 mF což je asi akorát. Zkus ty elyty jak píše Enik a musí to hrát. Výhybky bych nekupoval, to jsou vyhozený peníze. Za ty prachy koupíš v Bazaru celkem hrající bedny, zapojíš a hraješ. Pozor ale na impedance u zesilovače, kam to připojíš.

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 748
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: mimo mísu, repro

Dal som do google Thomson T3600 nech si pozriem ten hifi zázrak ale nič mi nenašlo. Si si istý čo vlastne chceš?

Kimlo
Registrace: 1/2017
Příspěvků: 454
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Kimlo

Byla to THOMSON ALTIMA 3600. Reprobedny nesou označení A3600. Omlouvám se, mohlo to být hned v prvním příspěvku.

jiriks
Registrace: 12/2018
Příspěvků: 124
Odpověď v diskusním vlákně
 

@croco

Jistě by bylo lepší zapojit basáky přes tlumivky, jenže tlumivka doma udělaná je docela problém a kupovaná je drahá. Na vyzkoušení a běžný domácí poslech je tohle celkem v pohodě. Basový reproduktor výšky moc nepřenáší a se stoupající frekvencí stoupá i jeho impedance celkem rychle, takže jeho zapojení bez tlumivky není v takovémto případě zas až tak velký hřích. Kdyby se jednalo bedny pro opravdu kvalitní poslech, tak bych tohle určitě neradil. Sám moc dobře vím jak těžké je udělat kvalitní výhybky do beden a celé soustavy patřičně naladit. Opravdu to není sranda. Takže je vhodné začínat postupně a v případě vyšších nároků zvážit možnost dalšího vylepšení.

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 655
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: mimo mísu, repro

Robiť výhybky na repro, ked nepoznáme frekvenčné charakteristiky reproduktorov je nezmysel. Robiť to odhadom rovnako. Dávať do to toho peniaze a energiu? Nie je jednoduchšie kúpiť buď nové alebo niečo na na bazoši? Má to odohrané nejaké hodiny, nezaslúži si majitel niečo nové? ;)

HornetF18
Registrace: 10/2011
Příspěvků: 865
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

Souhlas. Konkrétně tyto bedny stejně nejsou žádný HiFi, takže je to úplně jedno. Ono to nějak "hrát" bude a vyrábět výhybku k reprácím o kterých nic nevíš je blbost.

croco
Registrace: 4/2007
Příspěvků: 57
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: mimo mísu, repro

No, Hornet to docela vystihl, když se námatkově podívám na bazoš, aukro, tak opravdu není problém najít pěkné tesly ARS 9205.10 za 1500 korun, hrají skvěle a ani po těch letech nejsou náchylné na výměnu hovňáčků /kond/ ve vyhýbce. Myslím, že to nestojí za to bastlení...

Dm920 triple+fbc, 105gib+85fuba multifeed

tukan
Registrace: 10/2005
Příspěvků: 4 091
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: mimo mísu, repro

No, ako tak vidím, tak tu je to hlavne o tom, že autor témy zrejme očakával odpoveď typu: zapoj tam XY uF kondenzátor a XY mH tlmivku a budeš mať kvalitný zvuk jak z praku. Ale bohužiaľ v praxi tomu tak nie je! Kvalita za nedá urobiť za babku peňazí.
Ale keby bol ozaj taký "blastič", tak by dokázal nájsť riešenie, ktoré by nebolo na zahodenie. Len k tomu si treba, čo-to naštudovať, investovať do toho svoj čas a aj nejaké prostriedky.
Len komu by sa chcelo v dnešnej dobe sa s tým ihruškať, že?
;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 638
Odpověď v diskusním vlákně
 

@HornetF18

No nejaké kvalitné regálovky by boli asi k tejto plastovej krabičke asi škoda, ale dajú sa zohnať lacné tuc-tuc bedínky na každom bazáre. Co sa týka výhybiek, sám som vypočítal a robil v 90?s na trojpasmove bedne s teslackymi reprákmi a posluchovo boli lepsie ako tuzexove Pioneer alebo Technics

Kimlo
Registrace: 1/2017
Příspěvků: 454
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra