Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Zkušenosti

28E: Astra2 - UK beam - DVB-S2 - teplo

Co se oteplilo, tak u DVB-S2 tr. pozoruju snížení signálu ... někde to bude už bez příjmu ... DVB-S tr. fungují do SNR 6.5 dB ... možná i méně, DVB-S2/8PSK a FEC 3/4 jdou do max 7.75 dB ...

Máte zkušenosti ?

T90 (28E-1W), Octagon 8008 twin

ivo2001
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 5 802
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ivo2001

Běžné rozdíly teplot nemají vliv ( snad kdyby jste měl černé LNB rozpálené sluncem, tak to by nemuselo dělat dobrotu - teoreticky třeba vyšší fázový šum oscilátoru ). Aby se snížil šum přijímacích obvodů u extrémních profesionálních zařízení ( příjem signálů ze vzdálených kosmických sond ), tak se podchlazovaly předzesilovače myslím i na teplotu tekutého dusíku, pak už to má smysluplný efekt, ale abyste pozoroval výraznou změnu při teplotě 20 stupňů oproti nule Celsia, kdy jsme měli v prosinci mnohem lepší příjem než teď, tak to prostě tak není.I teď je třeba večer +5 stupňů a přes den to mohlo být v prosinci taky.

Mimochodem při tom podchlazování byste musel mít celé LNB vzduchotěsně uzavřené a zaplněné suchým plynem, jako to mají ta profi zařízení, jinak se vám v elektronice okamžitě vysráží jinovatka...

UK beam přijímám už přes 10 let - je to klasika, když pominu jiné krátkodobější vlivy, tak nejhorší odstup signál/šum je okolo letního slunovratu, nejlepší příjem naopak kolem vánoc. Spíš bude mít vliv kolmější dopad slunečních paprsků - více ionizace na jednotku plochy - v létě, oproti zimnímu období. Na takovýhle hraniční příjem má vliv i malé zhoršení útlumu signálu, kde by třeba rozdíl útlumu dva-tři decibely mohly být způsobeny rozdílným útlumem signálu přes ionosféru ( léto/zima ). Je to moje teorie, nikde jsem se o tom nedočetl, protože z hlediska profesionálního příjmu se používají rozměry parabol a elektronika s velkou rezervou kvůli mnohem větším změnám útlumu signálu vlivem deště. Tyhle sezónní změny se na tomto webu opakovaně zmiňují. Další vlivy, jako sucho nebo vlhko se vyskytují jak v létě, tak v zimě a jejich vliv tedy průměrný průběh zhoršování a zlepšování odstupu signál/šum během celého roku nevysvětlují.

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 351
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ivo2001

Mohu, po dvouletém pozorování, jen potvrdit. Několik vlivů zmiňuje pan DPetr. Zajímavá je i hranice nuly nad Evropou, ale tady mám málo dat. S 125kou mohu přijímat jen DVB-S a tam vede pokles z 6.5-7.0dB na 5.0-5.5 k znehodnocení příjmu. Lépe jdou logicky FEC 2/3 oproti většinovým 5/6.

T.sat Sir, G.ini 100-m.fokus 28°,23°,19°,13°, AB Cryptobox 752 HD G.ini 85-monoblok 19,23°E, Octagon SF 4008, G.ini 125-SG 2100, 30W - 60E, G.tini 100 m.f 30,27.5,22°W, Skylink, ORF, SRG, C. Digitaal NL, E.Esse 15RB3 vert., mot. Conrad, DAB+ Yamaha T-D50

Jousi
Registrace: 12/2012
Příspěvků: 1 478
Odpověď v diskusním vlákně
 

@DPetr

J8 jsem měl dřív parabolu Irte 310 (středovku) a signál z Astra 2D byl ok od druhého týdne v listopadu do pulky března ... pak nic bez signálu.

Ted to mám vymyšleno jinak ale zase se mi zdá že oteplením (zvýšením šumu ve vzduchu) ubývá signálu ...

Dnes to v poledne hralo (ve 13:00), ted ve 20:00 signál není ... počasí jasno ...

T90 (28E-1W), Octagon 8008 twin

ivo2001
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 5 802
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ivo2001

Ve dvacetičtyřhodinovém cyklu se projevuje posuv bočního laloku - kývání směrem východ - západ. V Brně mám také nejslabší signál ve večerních hodinách a lepší je kolem poledne a po něm. Protože střed prvního postranního laloku ( sidelobe ) je dle dalších pozorovatelů (bbcman ) někde na jihlavsku, tak na druhé straně - například Praha - je časový průběh opačný - silnější signál ve večerních hodinách, slabší v poledních. Ale to už se tu probíralo naposledy někdy kolem vánoc :) .

DPetr
Registrace: 2/2014
Příspěvků: 351
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra