Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DVB-T

Extrémní podmínky šíření!

Už několik dní se nad Střední Evropou udržují podmínky pro extrémní šíření UHF. Za jasného a slunečného počasí to byla tlaková výše, která umožňovala extrémní šíření. V tuto chvíli je to rozsáhlá inverzní oblačnost. Přímo z ČRa mám informaci, že na jihu Plzeškého kraje fungují polské MPXy na vzdálenost přes 300km!!! Stejně tak mám informaci, že na severní straně Jeseníků dochází k rušení našeho vysílání polskými MPXy! Takže případné lokální výpadky nebo naopak, zachycení zahraničního vysílání, jsou způsobeny extrémními podmínkami šíření signálů. V tuto chvíli nemá valný význam provádět jakákoliv měření za účelem zjištění možnosti příjmu nebo kvality signálu. Lze předpokládat, že výsledky měření by byly výrazně zkreslené právě aktuální povětrnostní situací! Enik.

Uvědomění si vlastní neznalosti je klíčem k poznání!

Enik
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 2 655
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 26
Odpověď v diskusním vlákně
 

Enik

Díky za informaci.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 951
Odpověď v diskusním vlákně
 

super

R^ R^ R^

_________________________ Vím,že nic nevím _________________________

jamess96
Registrace: 11/2005
Příspěvků: 3 894
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Enik

Pouziva se k antene nejaky motor jako u satelitu. Jako spis manualni?Nemam zkusenosti jen lajcky dotaz

T90 (28E-1W), Octagon 8008 twin

ivo2001
Registrace: 4/2006
Příspěvků: 5 842
Odpověď v diskusním vlákně
 

@ivo2001

Ano, existuje a nazývá se "anténní rotátor".

cha-cha
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 1 133
Odpověď v diskusním vlákně
 

@cha-cha

Súčastná mladá generácia ani len netuší, že čo všetko bolo už dávno vymyslené. Veď rotátory sa bežne používali už počas 2.sv.vojny. A za čias socializmu to bola tiež v celku bežná vec.
;) A existuje okolo toho aj literatúra, len holt treba aj trochu okolo toho študovať, že áno?!
;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 643
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

pre pár hodín či dní motor?bežne je to smerová anténa pre určitý kanál, ako má skylink viac programov i tam používam motor len občas

Duzu
Registrace: 7/2005
Příspěvků: 1 117
Odpověď v diskusním vlákně
 

@cha-cha

Poznámka: Tá posledná veta môjho predošlého príspevku patrila v prvom rade nickovi "ivo2001"!

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 643
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

Dnes používají rotátory na UHF antény jen DX blázni. Dnes už přinášejí tyto příjmové podmínky pouze problémy pro diváky a antenáře, nic víc. Jak píše Enik, vrtat se v STA či jiných anténních systémech v tomto období je naprostá hloupost. Další průsery se dají očekávat i u DAB. Viz nedávné výsledky koordinací a kmitočtových aukcí.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

Asi oprasim zase slučovač s k24, kde jsem přijímal občas polský Mux3 z vysílače Jelenija Gora-Snezne jámy vzdálený od nás na SZ Cech něco přes 100 km. :)) Přijímal jsem to na anténu LP 2845 s kanálovými předzesilovačem 14 dB/šum 1,5 dB pro kanály 21 až 24. Anténa je nasměrována směrem na Ústí - Bukovka. Momentálně to mám udělané pro příjem kanálu 21,44 a 47 a zbytek na druhou anténu LP.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 951
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Varos107

U tebe doma nějaký problémy s echem?

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

Xmux

S echem ne, je Svatobor mi vygumoval Mux ORF(C31), zrovna, když jeli holky na Kronplatze. FIS Alpine Ski sleduju výhradně na ORF a tradičně přes terestrial, páč to voní:)

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Varos107

A co Praděd, nic? :-)

Xmux
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 332
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

Nikdo nevolal, lid si už zvykl. Mají většinou jako zálohu, či hlavní příjem IPTV.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

Příští týden budu na Pradědu osobně, ale bez měřidla. Pouze se sněžnicemi, nebo spíš s nesmeky:(

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

Varas107

Co slovenský muxy, jdou ti teď? Občas si o tom psal v diskusích, že jsi zachytil příjem na anténu při těchto podmínkách příjmu na jihu ČR. Jinak u mě zatím dobrý na primaci soustavě dvou antén na K31 MUX 23, K38 MUX 22, K33 MUX 21, K 21 MUX 24 na SZ Čech. Občas jsem zalétl i signál z Rakouska na K21 ještě v dvb-t. Nyní to nemůžu zatím potvrdit po přechodu na DVB-T2. Zatím jsem nezaznamenal kolizi na K 21.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 951
Odpověď v diskusním vlákně
 

Hyper

Už se lovením na UHF nezabývám, díky kanálovým kolizím je to o ničem.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

Varos107

Omlouvám se za překlep.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 951
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

Ok, to máš pravdu. Já jsem to taky po čase upravil na příjem kanálu co jdou v mém místě příjmu. Ten kanál 24 z Polska jsem bral jako takový spestreni ulovku dálkového příjmu v dvb-t při těchto inverzních podmínkách příjmu. Jinak jsem zvědav jak to vyřeší CRA s problematickým příjmem MUX 21 K26 v jednofrekvenční siti SFN z více vysílaču na některých místech ČR. Jestli vůbec se bude něco řešit a použije se na to nektery volný přiděleny kanál schválený CTU. Díky za informaci ohledně příjmu slovenských programu.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 951
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

CRa nic řešit nebudou, protože nemusejí. ČT problematický příjem dostatečně nereklamují, je jim to v podstatě fuk. A ČTÚ, to je banda lemplů. Mám čerstvou zkušenost, ze které je mi na zvracení...

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

Kdysi dávno, když se používaly kanály 1 a 2.(ORF a Bratislava) jsem v letních měsících (Es vrstva) přijímal chvilkově RAI z Neapole a Kyjev.

radek1
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 449
Odpověď v diskusním vlákně
 

Varos107

Tady vidíš ten český Kocourkov, kdy nikdo nic nechce řešit a u nás je vše ok. O tom problému na K26 jsem se chvilku bavil i s panem Postulkou, určitě víš o koho jde, objednaval jsem u nej anténní výrobky pro příjem DVB-T/T2 a v podstatě to bylo stejně co si napsal hlavně o CTU. Přitom ČT má možnost využít volného kanalu ještě jedné sítě tuším ze MUX 25 na hlavnich vysilacich CRA, takže by nemel být problém to zčásti předělat na některých vysilacich a zmenšit tím jednofrekvenční síť SFN MUX 21 K26. To musí ctít hlavně ČT řešit a CTU a tam si musí hlavně k tomu někdo kdo tomu rozumí sednout a řešit to mezi sebou s ČT.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 951
Odpověď v diskusním vlákně
 

Hyper

V ČT jsem pár let pracoval a zjistil jsem, že DVB-T2 není pro ně téma. Podívej se na nového GŘ, vždyt on v jednom z prvních rozhovorů pronesl, že se přes družici signál ČT už vůbec nepřenáší. Berou to podle sebe, doma mají TV připojenou k intetrnetu a ostatní neřeší. ČTU, to je v první řadě šmelina se spektrem, na DVB-T2 nahlížejí jako na technologii v terminálním stadiu. Docela jsem zvědav na dění ohledně nových sítí DAB v nadcházejících řekněme dvou letech...

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Odpověď v diskusním vlákně
 

Varos107

Já jsem na to taky zvědav s tím DAB, jak to celé bude probíhat v tom dvouletém až čtyřletém horizontu a jaký bude obsah a zejména mě bude zajímat, zda se zlepší datové toky a tím pádem i zvuková kvalita jednotlivých rozhlasových stanic. Ty současné parametry zvukove audio stopy jsou nic moc. Je to spíš pro mluvené slovo. Uvidíme. No a taky mě bude zajímat jaké bude pokrytí a zda nedojde na některých místech k zarušení při mimořádných příjmových podminkach zejména s přeshraničními DAB vysílací. Jak si psal o tom GR CT, tak to co psal, tak neví asi která bije a podle mě by tam neměl co dělat, ale na to on má zase jiný lidí, který to mají na starosti.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 951
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

opravavuji se, má být prohlásil.

HYPER
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 8 951
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Extrémní podmínky šíření!

S těmi datovými toky je to sto let omýlaná písnička, které se neúčastním. Podle mě by nejdříve měl být kvalitní zdrojový materiál, pak až mu přidělit odpovídající datový tok. Většina stanic má tak zmršenou audio dynamiku signálu, že ji přidělovat vyšší datový tok je zbytečnost. Krásně je to slyšet v multiplexu RTI, jak hraje Beat a jak třeba CRo Karlovy Vary. Podívaj, jak hrajou stanice v Bavorsku a tam také nejsou nijak závratné datové toky na program. V Rakouském multiplexu jsou taky jasně slyšet rozdíly v kvalitě zvuku a tam jsou datové toky až na jednu vyjímku u všech stejné. U CRo muxu je ten bitrate rozdělen odpovídajícím způsobem, vyšší tok by stanicím nic moc na kvalitě zvuku nepřinesl, na druhou stranu, alespoň se tam dostanou všechny regionální stanice a osvěta DAB jede.

On Air: KWS Varos106, Kathrein MSK120, Kathrein MSK200/MT, Kathrein CAS124, RS CMU200.

Varos107
Registrace: 8/2021
Příspěvků: 1 531
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 26
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra