Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příslušenství

Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahrievať?

Rád by som vedel, či je to v poriadku, keď sa napájač tv boxu zahrieva napriek tomu, že ešte nie je zaťažený čiže je nepripojený k boxu? Mám totiž doma niekoľko napájačov a väčšina z nich sa zahrieva. Pri zapojení do tv boxov ani nehovorím, také sú horúce. Z toho mám obavy, lebo nerád by som zažil vyhorenie napájača, zásuvky alebo celého bytu. Preto som zvedavý aký je váš názor na maximálnu povolenú teplotu napájačov bez záťaže a po pripojení k tv boxu?

Karner
Registrace: 3/2010
Příspěvků: 1 996
Stránka: 1 [ 2 ] 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 56
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahriev...

každý adaptér sa zahrieva . niektorý viac niektorý menej . je to dané technológiou , alebo fušerským zmontovaním a poddimenzovaním polovodičov . vysvetľovat tu je to nemožné .v 21 storočí máme internet , kde sa dozvieme príčiny prehrievania zdrojov .
v prípade zakladateľa príspevku sa mu sústavne prehrieva mozog , reštartuje a teda nestihne si to vygúgliť na internete . servisáka nemá , a aj keby mal , viaže ho lekárske tajomstvo .
https://vosveteit.zoznam.sk/zohrieva-sa-vam-pocas-nabijania-vas-adapter-pozrite-sa-do-akej-miery-je-to-este-bezpecne/

vuplus 4k , oled 4k

Brumo
Registrace: 4/2019
Příspěvků: 1 515
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahriev...

Koukni jestli není něco v konektoru, co tu zátěž způsobuje

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 763
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahriev...

Dva napájače sa bez záťaže zahrievajú tak, že na nich ťažko ruku udržať. Tie vyhodím. Tri sú len vlažné, ale po pripojení na tv box či stropné svetelné hodiny sa zohrievajú asi na 60 st. Celzia. Ďalšie tri sa bez záťaže vôbec nezahrievajú, so záťažou len mierne.

Karner
Registrace: 3/2010
Příspěvků: 1 996
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Karner

Ještě jsi nenapsal u jakého boxu se to zahřívá. Jen halda omáčky kolem toho.

Vu+Uno4KSe, parabola 90cm, motor SG 2500A, Nokia 8010, Chromecast, Skylink, Sledování tv, Magenta, Sweet, Eurosport Player, streamovací služby.

milde
Registrace: 2/2018
Příspěvků: 2 963
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Karner

jednou jsem to rozříz/přehřátej napaječ/ a uvnitř byla napálená izolace. Nepřepóloval jsi ho náhodou? Některý napaječe mívají obrácenej konektor. A když zapomeneš co k čemu patří, neštěstí je na světě.

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 763
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahriev...

Pred pár rokmi som sa stretol z obdobnou závadou. V jednom nemenovanom obchodnom reťazci tu u nás na Slovensku mali a aj ešte stále majú osvetlené vytríny s tovarom pomocou lacných LED svetiel. Tie LED svetlá sú napájané zdrojmi, ktoré im robili z času na čas problémy. Samozrejme okrem toho, že sa prehrievali, tak aj občas zhodili prúdovú ochranu v hlavnej rozvodnej skrini. To by síce až tak nevadilo, keby na ten istý sieťový napájací okruh neboli pripojené ďalšie spotrebiče! Čiže, svetlá vyhodili istič a popritom prestali fungovať napr. chladiace vitríny, chladničky, krájače na mäso, krájač na chleba atď... Skrátka, nakoniec museli si dať na jednotlivých prevádzkach, kde mali takýto problém povymienať/opraviť tie napájacie zdroje na osvetlenie.
;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahriev...

Už se to zase odvíjí jiným směrem. On nemá doma ledky z obchoďáku, ale nějaký Android tv box. A tam se mu hřeje zdroj. Ještě nenapsal co má doma za box. A asi se s ním nebude ani chlubit na veřejnosti. Pak takový dotaz nestojí za nic.

Vu+Uno4KSe, parabola 90cm, motor SG 2500A, Nokia 8010, Chromecast, Skylink, Sledování tv, Magenta, Sweet, Eurosport Player, streamovací služby.

milde
Registrace: 2/2018
Příspěvků: 2 963
Odpověď v diskusním vlákně
 

@milde

Ja viem, že nemá "ledky z obchoďáku", ale keď autor témy sa evidentne nedokáže presnejšie vyjadriť k svojmu problému. Tak čo už?! Aspoň trošku odľahčím túto debatu, aj keď iným smerom.
;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Karner

ako vieš s istotou potvrdiť že sú vadné a nájdeš vhodnú náhradu? dnes je x rôznych napájačov každý napája niečo iné, čo ked vymeníš napájač a bude sa znova prehrievať?
@MMorous ako vieš aký má je mnoho niektoré otvoríš bežne pripevnené skrutkou , dostupné súčiastky , daľšie majú len zaliaty obal aby ich bežný smrteľník neotváral ale sú opraviteľné,aj ked bude oprava v servise drahšia a nakoniec sú také čo majú zaliate plastom všetko a tie ozaj neopravý ak by prehodil napájanie jednosmerného zdroja nepôjde spotrebič vôbec a môže ho poškodiť

Duzu
Registrace: 7/2005
Příspěvků: 1 120
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahriev...

On @Karner měl v lásce čínské boxy jako například X96 Max Plus 8K nebo N96 Max. A v tom bude asi zakopaný pes. Když jsem začínal tak jsem tyto boxy taky vlastnil. U nich se nezahříval jen zdroj, ale i box. A to na dost velkou teplotu. Už jsem je dávno vyřadil a zakoupil Chromecast 4 a Nokia 8010. U nich se zdroje vůbec nezahřívají. Není ani poznat zda jsou v pohotovostním nebo zapnutém stavu.

Vu+Uno4KSe, parabola 90cm, motor SG 2500A, Nokia 8010, Chromecast, Skylink, Sledování tv, Magenta, Sweet, Eurosport Player, streamovací služby.

milde
Registrace: 2/2018
Příspěvků: 2 963
Odpověď v diskusním vlákně
 

@milde

Napájač je Grundik, AC adapter 5V. Vymenil som ho za Philips a prehrieval sa ja ten. Nakoniec som našiel čínsky za pár eur a ten ide bez prehrievania. Asi to záleží od kusa a nie od výrobcu. Tv box je H96 MAX 8K Ultra HD.

Karner
Registrace: 3/2010
Příspěvků: 1 996
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Karner

No tak hurá. Problém je vyřešen. Taky jsi se mohl ozvat sám a ne až na popud mého příspěvku. Alespoň se zde na musel nikdo dohadovat.

Vu+Uno4KSe, parabola 90cm, motor SG 2500A, Nokia 8010, Chromecast, Skylink, Sledování tv, Magenta, Sweet, Eurosport Player, streamovací služby.

milde
Registrace: 2/2018
Příspěvků: 2 963
Odpověď v diskusním vlákně
 

@milde

Ešte mi robí starosti napájač k rádiu, ktorý mám stále zapnutý. Teraz sa zahrieva mierne, ale o niekoľko mesiacov sa to môže zmeniť. Problém je však v tom, že ak ho vypnem, napríklad na noc, vymažú sa v rádiu z pamäti všetky naladené stanice. Mám vložiť do rádia baterky (12V) alebo je to možné vyriešiť inak? V PC stačila jedna gombíková 3 V baterka a pamäť sa nevymazala.

Karner
Registrace: 3/2010
Příspěvků: 1 996
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Karner

A ten napaječ k rádiu je originál? Záleží jaký poměr nehřátí hřátí bereš. Ty baterky by mohly pomoci, ale záleží jak dlouho vydrží.

Vu+Uno4KSe, parabola 90cm, motor SG 2500A, Nokia 8010, Chromecast, Skylink, Sledování tv, Magenta, Sweet, Eurosport Player, streamovací služby.

milde
Registrace: 2/2018
Příspěvků: 2 963
Odpověď v diskusním vlákně
 

@milde

Napájač je originál, ale už má aj s rádiom 10 rokov, tak sa obávam, že onedlho môže zhorieť aj s nábytkom. Preto ho chcem na noc vypínať. Zistil som ale, že keby som dal do rádia baterky, musel by som ho nielen vypínať zo siete, ale aj vyťahovať konektor z rádia, lebo by sa nezapli baterky. Je tam prepínateľná zásuvečka. Napájanie vypneš, baterky zapneš.

Karner
Registrace: 3/2010
Příspěvků: 1 996
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Karner

10 rokov starý hw, t.j. najvyšší čas vymeniť to rádio za niečo novšie! A ešte lepšie by si urobil, keby ten upgrade hw je na rádio s podporou dab+ a internetových rádií.
;)

VU+ Duo 4K SE, Dreambox One UHD Combo, GigaBlue UHD Trio 4K, Qviart Lunix 4K, Qviart Lunix CO, Formuler F4 Turbo x2, Všetko linuxy z E2 - iné druhy stb sú u mňa jednoducho šroty!

mmiriboy
Registrace: 7/2010
Příspěvků: 3 662
Odpověď v diskusním vlákně
 

Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahrievať?

Ako tu niekto spomínal, každý adaptér sa zahrieva. Ak už pri kúpe sa citeľne zahrieva aj bez záťaže, je to v prvom rade ZLÝ návrh a slabá ÚČINNOSŤ toho zdroja pretože sa šetrilo na nákladoch... Staré transfomátorové zdroje sa dosť hriali bez záťaže, keď bol dobrý návrh vydrzali dlho ale pri menšej účinnosti (väcšej spotrebe v kľude). Takže ak niečo napájem nepretržite 24/7 dám tam adaptér s čo najmenšou spotrebou v kľude, ale s dostatočným dimenzovaním na výkon pre dané zariadenie. Pri občasnom použití nevadí aj "teplejší" adaptér.

logan
Registrace: 11/2009
Příspěvků: 113
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahriev...

Já mám u všech přístrojů originál spínané zdroje a nemám problém s přehříváním. Jak ve standby tak v power.

Vu+Uno4KSe, parabola 90cm, motor SG 2500A, Nokia 8010, Chromecast, Skylink, Sledování tv, Magenta, Sweet, Eurosport Player, streamovací služby.

milde
Registrace: 2/2018
Příspěvků: 2 963
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Môže sa nezaťažený napájač tv boxu zahriev...

Když má někdo deprese z trochu zahřátého zdroje naprázdno, ať si ho vymění za pulsní zdroj, ten se naprázdno zahřívat nebude. To ale neznamená, že pulsní zdroj nemůže hřát jako (nevhodné slovo) při zátěži a odejít do věčných lovišť... záleží na konstrukci a zda není poddimenzován pro použitou zátěž. Na proti tomu analogový zdroj se může hřát bez zátěže a i se zátěží prakticky stejně, a může fungovat 100 let, i když hřeje, všechno je to o konkrétním výrobku a použitých střevech uvnitř. U analogového zdroje ztrátové teplo vzniká naprázdno vzniká ztrátami v nekvalitním vstupním 50Hz trafu, pokud ale teplota je přiměřená a nevadí dalším součástkám uvnitř, tak není důvod se obávat požáru (když to neshořelo 10 let, tak už to asi nevzplane :-) ) A shořet a zapálit barák ti může i úplně studený pulsní zdroj, nikdy nevíš co je uvnitř zataveného plastu a kde udělali soudruzi z NDR nějakou výrobní nebo konstrukční chybu... jediné vodítko je zkušenost s konkrétním výrobkem...

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 288
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Karner

Některé napaječe mám v zásuvce roky a nenapadlo mi je kontrolovat kvůli přehřátí. Ať jsou k modemům, satelitům, radiím, lampičkám - a najednou se tu objeví člověk s příspěvkem, že mám strach odejít z baráku, abych nevyhořel. Nemáš chlape něco se sítí, starý jističe nebo prodlužky, nejiskří Ti to někde/špatnej kontakt?/ Nebydlíš někde kde kolísá napětí? Nebo nedošlo k záměně? Nevhodné napětí ? To přece není normální, jeden byt a tolik problémů ? Něco je možná špatně.

MMorous
Registrace: 10/2019
Příspěvků: 1 763
Odpověď v diskusním vlákně
 

@mmiriboy

Tvoj predpoklad je uplne zly. Neprekvapuje.

Jean Reno
Registrace: 2/2022
Příspěvků: 1 001
Odpověď v diskusním vlákně
 

@MMorous

Ističe mám v poriadku aj zásuvky - každý rok ich kontrolujem, či nemajú uvolnené kontakty, lebo raz mi jedna zásuvka zapojená s ohrievačom z tohto dôvodu vyhorela. Keďže polovica z 10 napájačov čo mám sa neprehrieva, chyba bude asi v ich trafáčikoch. Akoby boli vinuté len na 200 V. Pre istotu kúpim nové. Pulzné zdroje k telefónom sa mi neprehrievajú.

Karner
Registrace: 3/2010
Příspěvků: 1 996
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Karner

Na Ali si vybereš podle dimenze za dobrou cenu. Nedávno jsem kupoval k mobilu 40W a vůbec se nehřeje.

Vu+Uno4KSe, parabola 90cm, motor SG 2500A, Nokia 8010, Chromecast, Skylink, Sledování tv, Magenta, Sweet, Eurosport Player, streamovací služby.

milde
Registrace: 2/2018
Příspěvků: 2 963
Odpověď v diskusním vlákně
 

@milde

Pozriem, len či poštovné nebude väčšie ako napájač?

Karner
Registrace: 3/2010
Příspěvků: 1 996
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Karner

Většinou bývá 0Kč

Vu+Uno4KSe, parabola 90cm, motor SG 2500A, Nokia 8010, Chromecast, Skylink, Sledování tv, Magenta, Sweet, Eurosport Player, streamovací služby.

milde
Registrace: 2/2018
Příspěvků: 2 963
Stránka: 1 [ 2 ] 3
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 56
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra