Diskuse

Archív diskusního fóra parabola.cz

Právě čtete stránku diskusního fóra serveru parabola.cz z archívu.
Do tohoto vlákna již nelze přidávat další reakce (režim READ-ONLY).
28.10.2008, 10:09.13

Zpoždění signálu

Zpoždění způsobené vzdáleností satelitu (nahoru a dolu) dělá asi 0,25 sec. Já ale pozoruji zpoždění vůči analogu asi 3 sec. Dobře, mohou to dělat různé "digitální prasečinky" po cestě signálu kodéry, enkodéry vyrovnávací paměti atd. Jenomže já jsem o 3 sec. opožděn i za signálem místního vysílače Primy a ten to bere určitě ze stejného zdroje jako já, tedy z Astry 23,5. Přece ty 3 sec. nedělá můj přijímač, tak velkou paměť snad nemá.
uživatel
visper
28.10.2008, 10:31.19

RE: Zpoždění signálu

Ty jsi pako, vem si učebnici elektro z průmyslovky a najdeš tam i věci které se stále používají..
uživatel
rysavy3
28.10.2008, 10:38.18

Prolistoval jsem všechny učebnice od školky až po VŠ, ale toto tam není. Dokonce to neví ani pan Google. Tak poraď.
uživatel
visper
28.10.2008, 10:47.49

rysavý3, tak už se těším, jak nám to vysvětlíš! Tak šup do toho, když umíš tak pěkně nadávat, tak to pro tebe jistě bude hračka.
uživatel
kuba
28.10.2008, 10:57.27

Já bych se v první řadě zeptal

o jaký místní vysílač Primy se jedná? Tedy o jeho umístění resp. název.
uživatel
Enik
28.10.2008, 11:12.56

Jedná se o vysílač Olomouc - Radíkov. Vysílá i ČT1, takže tam pravděpodobně bude zavedena optika. Já jsem ale vycházel z informace zde na Parabole, že Prima používá k distribuci Astru, viz zde: https://www.parabola.cz/clanky/3102/tv-prima-zacne-vysilat-v-16-9/
Pokud používají optiku, tak je to vysvětleno, ale i tak se mi zdá ten rozdíl 3 sec. dost velký.
uživatel
visper
28.10.2008, 11:27.01

tak nijak nevím co řešíte, že zpoždění při distribuci přes družici existuje je dávno jasné, já si dám poslední zhruba 3slova herce z analogu při přepnutí na digitální signál z orbitu znova
uživatel
poky1
28.10.2008, 11:41.42

Niečo podobné bolo aj počas ME vo futbale. Ja som sledoval STV 2 a sused ČT (obidvaja cez SKY LINK a ten istý zápas). Sused kričal, že je gól asi o 2 s. skôr než bol mňa na obrazovke.
Čo sa týka TV PRIMA z Olomouca, tak jediné riešenie je, že je na tomto vysielači aj regionálne vysielanie a tak sa signál zo satelitu vedie ešte cez nejaké regionálne štúdio v Olomouci a potom až na vysielač.
uživatel
Crescenzio
28.10.2008, 12:12.01

4 visper:

3 sec. jsou v pořádku. Signál je potřeba nejdříve doopravit do kodéru, pak do multiplexoru, pak do enkapsulátoru MPEG (a to jsme pořád v základním pásmu...), pak do kodéru satelitního modulátora a vlastního modulátoru. Z modulátoru to pak postupuje do VF části... Jak jsi správně postřehl, jsou tam vyrovnávací paměti. Ke spoždění přispívá čas potřebný na každý úkon v řetězci. No a na přijímací straně je to obdobné, jenom naopak. V odborné terminologii se tomu říká Propagation Delay.
uživatel
Dusan
28.10.2008, 12:16.53

Zrovna si vzpomínál na OH Peking 2008.Sledoval jsem házenou na BBCi a na CSlinku.Na 28,2E padla branka a na CS-linku se teprve rozbourával obranný val....
Mohly to být dvě vteřiny. :))
Docela dobrá opakovačka :)))
uživatel
Saxon
28.10.2008, 13:08.32

Radíkovský vysílač

je radioreleová věž připojená na optickou síť ČRa, takže záhada ne vyřešena!
uživatel
Enik
28.10.2008, 13:46.25

Díky Enik a Dusan. Ale stejně mi není jasný ten rozdíl 3 sec. protože ten terestrický signál přece musí mít taky kodéry a enkapsulátory. Čistě analogová síť už neexistuje, po optice to běhá taky digitálně. Třeba nám to kolega rysavy3 přečte z té učebnice.
uživatel
visper
28.10.2008, 15:33.16

Terestrický analogový signál nemá na výstupu žádné digitální prvky. Proto je rychlost propagace vyšší... Jediné zpoždění je jenom modulační trasa.
uživatel
Dusan
28.10.2008, 15:53.44

Háček je v tom,

že CS-Link i DVB-T u nás používá statistický multiplex, což vyžaduje určité množství dat v buferu, obdobně je pak nutné postupovat při demultiplexaci. Takže to zpoždění není až tak velké, jak by se mohlo zdát. Čistě analogový sat měl zpoždění přes jednu sec.
uživatel
Enik
28.10.2008, 16:33.54

Ono je to v podstatě jedno. Akorát na Silvestra při otvírání šampusu doporučuji se raději řídit podle času DCF nebo GPS. ;)
uživatel
visper