Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DAB

Minimální odstup C/N pro nerušený poslech DAB+

https://www.parabola.cz/album/foto-1138/
https://www.parabola.cz/album/foto-1139/
https://www.parabola.cz/album/foto-1140/

Dnes jsem si zkoušel jak kvalitní signál DAB+ je nutný pro bezproblémový poslech. Porovnával jsem místní signál providera RTI na kanále 5D (4km od vysílače) a signál ČRa z vysílače Plzeň(cca 115km od vysílače). V multiplexu ČRa jsem měřil stanice se zabezpečím EEP2-A - kodový poměr 3/8, v multiplexu RTI stanice se zabezpečím EEP3-A - kodový poměr 1/2, ale i s EEP2-A - kodový poměr 3/8, jako používají stanice v multiplexu ČRa. Výsledky jsou celkem jasné:

EEP2-A - kodový poměr 3/8 - minimum 4,2dB
EEP3-A - kodový poměr 1/2 - minimum 5,2dB

K regulaci tzv. kvality jsem používal regulovaný výstup šumového generátoru a signál z anténního svodu jsem podle potřeby "zhoršoval" až do výpadku modulace. Odstup C/N jsem měřil na spektráku Planar a porovnával s aplikací DAB Player. Údaje vesměs shodné.
sekce Album: regulace odstupu C/N pro hraniční příjem DAB+sekce Album: hraniční příjem signálu DAB+ - kanál 5D multiplex RTI
minimální odtup C/N pro nerušený poslech - 5,2dBsekce Album: hraniční příjem signálu DAB+ - kanál 12C multiplex ČRa
minimální odtup C/N pro nerušený poslech - 4,0dB
Popis fotografií:
[1] regulace odstupu C/N pro hraniční příjem DAB+
[2] hraniční příjem signálu DAB+ - kanál 5D multiplex RTI minimální odtup C/N pro nerušený poslech - 5,2dB
[3] hraniční příjem signálu DAB+ - kanál 12C multiplex ČRa minimální odtup C/N pro nerušený poslech - 4,0dB


On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Minimální odstup C/N pro nerušený poslech...

Pro upřesnění dodávám, že uvedené hodnoty byly měřeny při úrovni signálu na vstupu měřícího přístroje i přijímače v rozmezí 36dBuV(ČRa) a 42dBuV(RTI).

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Minimální odstup C/N pro nerušený poslech...

R^ Mam rad takove temata! Dobra prace!!! R^

Zdravím Vás!

bobo2
Registrace: 8/2009
Příspěvků: 1 615
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Minimální odstup C/N pro nerušený poslech..

Také děkuji za prezentaci tvého měření. Nevíš jak to bylo z kódovými poměry ze Žižkova minulý rok ? Byly tam nějaké testy s nízkou datovou rychlostí (24 a 32 kbps) a ty hrály odrazem na Šumavě při odstupu S/N kolem 6dB, ostatní s normální datovou rychlostí potřebovaly o pár dB lepší odstup. Tebou naměřené hodnoty mi příjemně překvapily.

valsora
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 220
Odpověď v diskusním vlákně
 

valsora

Bohužel ty testpozice zdokumentované nemám.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

to Saxon

a tu hodnotu C/N dle spektr. analyzeru jsi definoval jak ?

kaos
Registrace: 2/2009
Příspěvků: 949
Odpověď v diskusním vlákně
 

Kaos

Jeden marker uprostřed kanálu, druhý těsně mimo kanál. Bral jsem vždy tu horší stranu.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Minimální odstup C/N pro nerušený poslech...

Díky za užitečné info! :-)

tecka
Registrace: 7/2009
Příspěvků: 87
Odpověď v diskusním vlákně
 

add Saxon

ale v tom pripade budou prepoctene hodnoty C/N cca 2,1dB (namisto 4,2dB) a cca 3,6dB (namisto 5,2dB), pouze u hodnot az nad cca 15dB se da C/N vyjadrit primo jako rozdil mezi urovnemi tech dvou markeru

kaos
Registrace: 2/2009
Příspěvků: 949
Odpověď v diskusním vlákně
 

Kaos

Díky za reakci.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Minimální odstup C/N pro nerušený poslech...

add.. na spektralnim analyzeru ten rozdil dvou markeru (C-N), neodpovida hodnote C/N, nybrz C+N/N

kaos
Registrace: 2/2009
Příspěvků: 949
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra