Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem DAB

Auto a DAB

Ode dnes musí mít všechny nově vyrobené automobily na příkaz EU pokud mají autorádia ve výbavě DAB.

HiFiOK
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 3 933
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 45
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Myslis tento DAB?

https://goo.gl/images/SLb2bP :))

Ne, pohoda, myslim si, ze je to krok kupredu

MK25
Registrace: 9/2018
Příspěvků: 303
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Je to starší novinka - zpráva , holt další šlechetné nařízení EU.

Mirko.
Registrace: 4/2003
Příspěvků: 440
Odpověď v diskusním vlákně
 

asi nie

mám pocit že od 1.1.2021, automobilky majú 2 roky na prípravu
https://www.dab.com.mt/en/news/22/mandatory_for_cars_to_have_dab_by_2020

Dagy2
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 4 159
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Dagy2, máš mylný pocit. Na přípravu konkrétně čeho ?

HiFiOK
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 3 933
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Je to od 1. 1. 2020. Dokonca na stránke http://digitalradio.it/ je aj odpočítavanie času do 1. 1. 2020

4K Box HD61; parabola 80 cm; Twin monoblock 4.3

Crescenzio
Registrace: 1/2006
Příspěvků: 1 346
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Ne, ne.
Toho 1.1.2020 je datum na nasazení (nebo jak bych to napsal) do zákonů jednotlivých států. To je něco jiného. Dnes o tom bylo na seznamu.

HiFiOK
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 3 933
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Přece žijeme v protektoratě kde ti nařizuji jake radio maš mit v autě.Za chvilí nařidi Olačky v palubní desce.Narodil jsem se v protektoratu a jak vidno umřu v protektoratu.

miku
Registrace: 10/2007
Příspěvků: 1 165
Odpověď v diskusním vlákně
 

@miku

ono to bude skor tym, ze pomaly sa FM pasmo uvolni pre ine sluzby

mjamriska
Registrace: 4/2003
Příspěvků: 1 688
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Podstanosti.
FM lobby byla léta nezdolatelná. Manažeři stanic nás trápili strašným zvukem a tragickým obsahem. Trápí dodnes. Malé stanice postupně končí. Obsah - tragédie - vkus národa - nula. Jen ten zvuk se po soudním procesu v roce 2012, mezi ČTÚ a zástupci celoplošných FM mašinérií trochu vylepšil. Už neřve a nebustří, ale dynamika stále chybí. Na základě toho soudu došlo k dalšímu zahuštění- navýšení počtu využívaných frekvencí. Mašinérie výsledek obrátila znovu ve svůj prospěch.
DAB - v českém podání zvuk naprosto tragický i při 96 kbit/s. Zde bohužel přibývají hrátky s dalšími kodeky. DAB ? Zajímá mě z hlediska technického způsobu šíření a příjmu. Nestojím o stejné celoplošné mastodonty, jako jsou na FM, chci alternativu a kvalitní zvuk, jako můžeme slyšet třeba v Německu. Chci slušné pokrytí.
http://interfona.wz.cz/obsah/historie%20zvuku/rozhlas.html
Takhle nějak vypadá studiová verze skladby:
https://www.parabola.cz/album/foto-1330/
Bohužel, na CD by to vypadalo a hrálo o dost hůře. Vlastním předchozí CD Jirky Buriana v ,,obalu,, a placatý je na nich zvuk až běda.
Vyzývám všechny umělce, neničte zvuk sami sobě (kašlete na to, že to PCM modulace potřebuje).
Vyzývám všechny stanice - neničte zvuk umělcům a speekrům.
Depeše pro většinu speekrů - co nějaké sebevzdělání, či studium umu, jak pracovat s hlasem, jak pracovat se slovy + praktický nácvik téhož.
Výzva manažerům FM mašinérií. Defenestrujte sami sebe !
Výzva lidem - neposlouchejte braky.
Pé Es: Možná, že Kapitán Demo není nejlepším případem kultury a vkusu, ale furt lepší, než Kabát.
sekce Album: Kapitán Demo - Mládí v Trapu
Popis fotografií:
[1] Kapitán Demo - Mládí v Trapu


Nehřeš slovem; neber si nic osobně; nevytvářej si domněnky; dělej vše, jak nejlépe dovedeš. (Don Miguel Ruiz)

mirasat
Registrace: 10/2006
Příspěvků: 3 044
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Článek na seznamu v autorubrice se jmenuje :
Všechna auta v EU musí mít od ledna v základu další výbavu, za kterou dnes připlácíme.

HiFiOK
Registrace: 12/2006
Příspěvků: 3 933
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

mjamriska@ Pro jiný služby? A prosím tě pro který? Těch 20 MHz, co VKV-FM má, se kromě VKV-FM nehodí vůbec k ničemu. Ať to pěkně zůstane jak je.

mirasat@ Na poslouchání v autě nebo někde v práci VKV-FM úplně stačí a doma z HiFi si pouštěj rádia z netu, je jich tam sice jenom pár desítek tisíc, ale snad si vybereš :-)

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

PoldaS
Registrace: 1/2010
Příspěvků: 5 822
Odpověď v diskusním vlákně
 

@hifiok

dal som ti link na článok z europskeho parlamentu.
Pokiaľ teda nespíkuješ anglicky, tu máš link na český článok
https://www.cnews.cz/eu-digitalni-radio-2019-dab

Prečítaj si ho a nešpekuluj. Smernica platí od 2019, na implementáciu majú jednotlivé štáty a teda aj automobilky 2 roky , 1.1.2021 - jednoznačne ten dátum tam máš napísaný, musia automobilky začať montovať DAB prijímače.

či je to lepšie alebo horšie - no. U FM pri strate signálu to hralo chvíľu horšie, potom šumelo a človek vedel, že trebárs RTVS za Brnom už hrať nebude. U DAB signál vypadne naraz a nevieš, či za pár sekúnd ešte začne hrať alebo je porucha vo vysielaní alebo treba preladiť. Asi tak.
Na druhej strane je fakt, že namiesto 5 FM rakúskych vysielačov mi ich v DAB hrá v Bratislave asi 30.

Dagy2
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 4 159
Odpověď v diskusním vlákně
 

Dagy

Kdyby měl DAB stejné vysílací podmínky(ERP a koty) jako FM rozhlas, tak jak ho mám rád, tak by se mohl jít analogový FM rozhlas klouzat.
DAB standard u nás zabíjejí lidé, lidé zodpovědní, ale přesto naprosto neschopní. Jak regulátoři, provozovatelé i vysílatelé.
DAB a FM jsou po technické stránce naprosto neporovnatelné standardy, FM standard byl relativně odolný vůči rušení v minulém století, v této době je k smíchu.

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

nadávat na EU

je dnešní móda, to chápu, ale kdybyste trochu uvažovali tak by vám možná došlo, že kupující nového auta může být jenom rád, že rádia s DAB budou už v základu (pokud bude jakékoli rádio ve výbavě) a výrobce vás nebude moct tak jednoduše dojit vynuceným příplatkem za rádio s DAB pokud ho budete hctít (a vzhledem k budoucnosti je to víc než rozumné). Rozdíl výrobní ceny autorádia s DAB nebo bez je naprosto minimální a rozhodně neopravňuje výrobce k navyšování cen aut z tohot důvodu, takže není důvot žehrat na EU že vás nutí platit za nová auta víc díky nějakému nařízení EU. To si vyřidte s výrobci!! kteří vás za jakoukoli prkotinu ve výbavě "navíc" hezky podojí :)))

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 284
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Čip, anténa, kabel a úprava SW - 1000kč ?

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Já tu EU direktivu naprosto vítám, na rozdíl od některých diskutujících to považuju za ochranu práv prvního a dalších kupujících.
Před půl rokem jsem kupoval nový auto. Za DAB tuner jsem připlatil "nesmyslných" 6,5t. Koukali na mě jako na blázna, že jsem prej první, co se o něco takovýho zajímal. Ovšem v roce 2025 velmi pravděpodobně FM skončí. Nevím, jak bych ženě vysvětloval, že u 6 let starýho auta zmlklo rádio a už nikdy nepůjde. Mě je rádio šumák, ale většina národa si to bez něj neumí představit. A po roce 2025 všechna auta bez DAB půjdou blbě prodat protože češi to budou řešit víc než absenci klimatizace :-)..........

Jantars
Registrace: 2/2008
Příspěvků: 602
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

V roce 2025 FM v této zemi neskončí stoprocentně, tisíciprocentně. Nejsme schopni poskytnout odpovídající náhradu. Na to vsadím koule

On Air!

Saxon
Registrace: 5/2007
Příspěvků: 18 235
Galerie: Saxon
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

V tu dobu se bude dodělávat D1 u Humpolce. Nekecáme, makáme.

bretah
Registrace: 9/2012
Příspěvků: 5 136
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

"... a zítra jim třeba bude holit hlavy"

Tato citace z jedný pohádky přesně pasuje na unijní rozhodnutí. Ona je vůbec celá EU paskvil a jakási politická nádstavba EHS. To fungovalo perfektně, na ekonomický bázi. Jak se k tomu přišoupla ona nádstavba, tak to šlo do kopru.
Spotřebitele to v tomto případě vůbec neochrání ani mu to nijak nepomůže, protože integrovaný DAB+ rádio může být taková plebza, že nechytne signál ani kilometr za vysílačem. Nebo nemusí mít auto anténu na DAB+ a zůstane jenom u bezzubýho rádia.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

PoldaS
Registrace: 1/2010
Příspěvků: 5 822
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Jasně, dokola furt stejné pindy jak nám EU bere svobodu atd...
Jenže i když v dohledné době neskončí FM, tak DAB se bude postupně rozšiřovat a ta dnešní nová auta se pak budou prodávat jako ojetiny... takže jestli dnes v novém v autě je nebo není DAB rádio nebude zas úplně jedno. Víme jak to je s dodatečnou montáží čehokoli do dnešních aut... + zbytečná výměšna elektroniky a další nepotřebný odpoad... Takže možná ani tak nejde o to jestli zrovna já dnes už DAB využiju nebo nutně potřebuju, ale toto je určitě dobrý krok jak "bezbolestně" popostrčit rozvoj DAB. Nepolemizuju jestli je DAB oproti FM nějaká extra výhra, má svoje plusy i mínusy, ale faktem je, že DAB je "politicky odsouzen k úspěchu" a právě penetrace DAB rádií v autech je pro všeobecný rozvoj DAB zásadní zejm. z hlediska zájmu soukr. vysílatelů o vysílání v DAB.

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 284
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Skutečně dojemná péče o nějaký odpad v podobě autorádia, když v autě je tolik jiných zbytečností. Nebo spíš blábol ve snaze obhájit neobolševickou EU, kde si zvolení poslanci uměle vytváří činnost proto, aby bylo navenek vidět, jak jsou nepostradatelní (a opak je pravdou).

A žádnýmu formátu nikde na světě nepomohlo ke štěstí direktivní rozhodnutí úředníka. Jestli nemá DAB+ čím oslovit posluchače, tak mu nepomůže ani svěcená, natož jakýsi "popostrkování" a potažmo cpaní peněz do něčeho, co nikdo nechce. I kdyby se to úřednicky dotáhlo do konce, tak DAB+ bude v té době dávno převálcován netem, kde je těch stanic desetitisíce a z celýho světa.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

PoldaS
Registrace: 1/2010
Příspěvků: 5 822
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

jojo, neobolševicá EU... na to jsem zapomněl, a co kavárna, migranti, sluníčkáři, havloidi atd... že by dnes nebyli?? :)))

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 284
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

Jak jsem psal - EHS byl perfektní produkt, ekonomicky šlapal jak má. EU k tomu nabalila politickou nadstavbu a výsledkem je třeba odchod UK. Kromě dalších naprostých nesmyslů, kde se někde v Horní-Dolní za dědinou vybuduje cyklostezka za milióny a na začátek a konec se hrně připlácne cedulka Vybudováno z fondů EU. Že tam projede jeden cyklista za rok,, protože ta stezka vede odnikud nikam, to už je všem u (_!_). A tak se dá pokračovat dál, ale je to zbytečný. Vrátit EU k EHS a bude vše OK.

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

PoldaS
Registrace: 1/2010
Příspěvků: 5 822
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: Auto a DAB

zajímavé, cyklostezky z fondů EU které znám já jsou celkem všechny hojně využívané až přeplněné, řekl bych, ať už vedou odkudkoli kamkoli, ale já mám najeto na kole jen nějakých 150tis. takže tomu tak nerozumím ... :)))
anglánům nezbývá než pogratulovat jak si s tím informovaným odborným referendem o vystoupení z EU "pomohli" (a "pomohli" nejen sobě), samozřejmě za všechny event. negat. důsledky bude moct neobolševická EU... akorát se mi zdá že v tom jejich parlamebtu nějak málo slaví... no třeba začnou hned po 29.březnu až to jejich blaho vypukne :)))

lance
Registrace: 10/2008
Příspěvků: 5 284
Odpověď v diskusním vlákně
 

Saxon

ja som si za DAB v aute priplatil asi 40EUR a je mi jasné, že momentálne ponuka a kvalita je taká aká je.
Ale u "mobilného" prijímača v aute problém resp. rozdiel medzi digitálnym a analogovým príjmom (t.j. pri strate signálu šumenie u FM a ticho u DAB) bude vždy už len preto, že niektoré stanice budú mať vždy len regionálny dosah a pri jazde sa dostaneš na jeho okraj. U FM to poznáš hneď že sa dostávaš na hranu dosahu signálu u DAB sú výpadky ktoré pôsobia zvláštne a nepríjemne pretože napríklad dopravné správy ti vypadnú v tom najdôležitejšom okamihu.

DAB pevne zabudované doma v tuneri s naladenou stanicou od dobrého vysielateľa ako je napr. DAB z Viedne s dobrým audio vybavením môže byť dobrá náhrada FM.
Aj keď...na zamyslenie: prečo je u audiofilov návrat ku klasike LP keď kvalita digitálnych nosičov je podľa parametrov niekde úplne inde? No zrejme ucho nedbá úplne na technické parametre. Je to zrejme ako rozdiel medzi teplom z indukčnej platne a kotlíkom - dáš mi isto za pravdu, že guláš chutí z toho kotlíka inak a pritom tá indukčná platňa má všetky najlepšie technické parametre. ;)

Dagy2
Registrace: 11/2010
Příspěvků: 4 159
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 45
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra