Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Zkušenosti

výber vhodneho koaxialu

Zdravim .Asi po 10 rokoch chcem meniť koax prevažne k parabole ale mam aj aj terestrial. Ide výškový dom tak dlžka je asi 28 m do bytu ( 4x30m zo 4-vystupoveho konvektoru)
Rad si necham poradiť lebo na trhu je toho dost ale hlavne aby sa nevypraskala venkovná izolacia v mrazoch ale tiež aby bol dobre tvarovatelný lebo v byte to taham pri stene u plavacej podlahy
Z 30metrov asi 15m polovica ide po vonku
Rad si necham poradiť
uživatel
Stabo
Registrace: 1/2006
Odpověď v diskusním vlákně

RE: výber vhodneho koaxialu

Na venek dej venkovní coax, obyčejně černé barvy. Je ale tužší, můžeš to ošetřit spojkou a dovnitř dát ten starý, nebo koupit nový, klasicky bílý, záleží na Tobě. Venkovních je dost, levnější od Emosu, nebo dražší Belden , Drake atd. Při těch délkách 30m by to problém /i s tou spojkou/ neměl být. Pokud tam máš několik diseqC přepínačů a zásuvek, tak bych volil opravdu kvalitní káble, tam se neodvažuji říkat cokoliv /nejsem profík/...

Všechno zlé, je k něčemu dobré a všechno dobré je k něčemu zlé /obzvlášt na vu-čkach .../
uživatel
tukan
Registrace: 10/2005

napadlo ma že by som po vonku viedol v husiom krku. Doma mám taku zbernicu kde rozpajam na jednom mieste všetky anteny preto zase by to bol dalši zbytočný spoj. Najradšej natiahnut napriamo
uživatel
Stabo

@Stabo

Na husí krk zapomeň. Ten se ti vlivem UV rozpadne za tři roky. Musel bys použít něco stabilnějšího. Z venkovních kabelů mám velmi dobré zkušenosti se Zirconem. Je v provedení Al, nebo CU a pod vnější izolací má vrstvičku ochranného gelu, který při náhodném poškození kabelu zabrání pronikání vlhkosti do pod izolaci a cenově to není žádná "raketa". A uvnitř můžeš mít naspojkovaný kabel vnitřní, třeba i menšího průměru pro snadnější práci. Na útlumu se to nijak výrazně neprojeví. Tak ZDAR :8)
uživatel
jiriks
Registrace: 12/2018

Od toho je venkovní, aby to vydržel, takže ten husí krk dávat nemusíš, na škodu ale nebude. Ten husí krk taky moc nevydrží. Taky jsem zastáncem kabelu napřímo, bez jakýkoliv útlumů, ta spojka je tam v případě, že ho neohneš, kde budeš potřebovat, tak jak jsi psal. Já opravdu nevím, jak to tam máš...

Všechno zlé, je k něčemu dobré a všechno dobré je k něčemu zlé /obzvlášt na vu-čkach .../
uživatel
tukan

Inak pozeral som stav.
Mam dva Nordixe 401CU, 407CU a tie držia aj po 10 rokov bez poškodenia (teda sú už skor šede ako biele vonku ale lacne BEN sa popraskali(zrejme mrazom)
uživatel
Stabo

Bohužel Nordix je už minulost.
uživatel
cha-cha
Registrace: 5/2007

Koax dobře tvarovatelný a venkovní jsou 2 protichůdné požadavky, tomu by vyhoví asi jen kvalitní tenký koax s PE pláštěm, např. Nordix 401Cu PE, kdysi jsem vzal někde 100m klubko za 11Kč MOC s DPH, ale jestli už není k mání, tak hledej něco podobného od výrobců zn. CAVEL, BELDEN, DRAKA a pod..
uživatel
lance
Registrace: 10/2008

@lance

Nordix dodávala (jako výhradní distributor pro ČR) opavská TIPA. Po "krachu" firmy Nordix nyní nabízí (údajně adekvátní) náhradu koaxiálních kabelů Geti a to v provedení PE s vnějším průměrem 5 až 7mm. Více na jejich webu.
uživatel
cha-cha

V továrně po Nordixu se nyní vyrábí kabely Zircon, převzali část kapacity linky. Kvalita je hodně podobná díky stejným materiálům a technologii výroby. A zkušenosti dobré, stejné jak píše Jiříks ....

Dejte mě lidi a já to /možná/ udělám...
uživatel
wolf

Ja som pouzil Televes 2155.
uživatel
RadoJ
Registrace: 3/2009

či bol Nordix 401CU a 407CU pre venkovne použitie alebo skor len univerzalný čas ukazal že to zvladol v našich stredouropských podmienkach na výbornú ale či by to rovnako zvladol eqvivalent GEti tažko povedať
Ako sa vravy ked dvaja robia to isté nemusi to byť to iste.
uživatel
Stabo

@Stabo

Nič v zlom , ale ten konvektor- vyhrievacie zariadenie, si oprav na konvertor aj pre budúcnosť. Inak by som najskôr zmeral útlm koaxiálu, či ho treba vôbec meniť, ja mám od roku cca 1990 nejaký anglický koax s dvojitou izoláciou a dvojitým medeným tienením ( Cu plech a Cu opletenie) a mením len LNB ( konvertory) a STB ( satelitné prijímače), koax zostáva pôvodný..... R^ R^
uživatel
dano01
Registrace: 11/2008

Chalani

Podlhšej dobe musím meniť kábel, je tam nejaký útlm a kábel je trochu popraskaný (Belden, cca 10rokov).
Mám v pláne kúpiť Nordix CME102 Cu PE asi 30m, oplatí sa?

VU+ Solo 4K, VU+ Zero, Dreambox DM900 triple tuner DVB-S2X, motor BigSat SG2100 + parabola 105cm,parabola Maximum E-85 Multifokus, Domáce kino Pioneer VX510s, BluRay Pioneer BDP 170S, ULED TV Hisense H55U7A
uživatel
kostik123

čo hovoríte na GETI 401 CU

VU+ Solo 4K, VU+ Zero, Dreambox DM900 triple tuner DVB-S2X, motor BigSat SG2100 + parabola 105cm,parabola Maximum E-85 Multifokus, Domáce kino Pioneer VX510s, BluRay Pioneer BDP 170S, ULED TV Hisense H55U7A
uživatel
kostik123

@ Kostik123
Tiež by ma zaujimal GETI 401 CU lebo 100 m za 40euro nieje tak vela aj ked u mna skorej GETI 407 CU ale skor preto že viem že nordix sa dobre tvaruje.

@Dano01 jasne ;)
a ten utlm je zbytočne merať na tych lacných (BEN) tam som našiel odlupnutý plášt na viacerých miestach a v mrazoch sa lamal ako špagety pred varenim

tak či onak musim natiahnut este 60m (2x30)

Nordixe necham ešte dožiť par rokov
uživatel
Stabo

Stabo

Stabo, nic ve zlým, ale ze začátku to vypadalo, jakože nevíš, která bije a ted to vypadá, že se vyznáš. Proč se teda vlastně ptáš na základy?...

uživatel
tukan

Prípadne kombináciu káblu Televes, Belden, alebo Cavel v čiernom prevedení venkovní a vo vnútri dať spojku. Mám to ccca 15,20 metrov, bude tam nejaký útlm?

uživatel
kostik123

@Tukan

Dakujem a važim si tvoju fundovanú odpoveň. Určite to je jedno z tých lepšich riešeni ale vidim že sa vlastne toho za posledných 10 rokov moc nezmenilo.
žiadne prevratne novinky (ako napr.u mobilov) ;)
uživatel
Stabo

Kdysi jsem sehnal cca 12m 4in1 kabelu (4xCOAX v obale) a mám to mezi parabolou a podkrovím (cca po 3m), nebyl zase až tak drahý cca 35/m) a zatím za 7 let OK. Z běžných jsem měl např. SCHRACK (BELDEN)- bez problémů, cca 15/m, teď ZIRCON - cca 10/m. Husí krk by mohl být použit jako ochrana, ale jen takový co je určen ven, ostatní se začnou drolit. Případně použít hadici.
uživatel
Warpik
Registrace: 9/2016

@kostik123

"čo hovoríte na GETI 401 CU" Po zániku firmy Nordix na doporučení dodavatele tento koax používáme pro výstavbu a rekonstrukce STA (přesněji typ 401CuPE) místo Nordix 401CuPE a naprostá spokojenost jak nás tak i uživatelů zrekonstruovaných STA. Jediná výtka je k balení tohoto kabelu, místo návinu na cívce je v kartónové krabici (balení á 100m), ale to je celkem detail.
uživatel
cha-cha

@cha-cha

Môže byť aj pre venkovní použití(cca iba 2 metre) ostatné mám v byte. Je to z balkóna do bytu.
Píšu, že je to kábel pre vnútorné použitie a to som tam jaksi prehliadol.

uživatel
kostik123

Barva koaxu

Kdybys nechtěl, aby Ti černý kabel hyzdil světlou fasádu, natáhni na něj bílou smršťovací bužírku, dělá se i v takovém průměru, že metrové kusy, co se běžně prodávají, na koax kvůli tření nenavlíkneš, ale když ho rozpůlíš, už to jde. Jen nemám zkušenost, co s bužírkou udělá čas a hlavně slunce, je možné, že se časem rozpadne nebo alespoň zežloutne
uživatel
chrdinka
Registrace: 9/2010

Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra