Quantcast

Diskuse

Diskusní vlákno , sekce: Příjem satelitů

příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkušenosti

Zdravím,
zajímám se v současné době o příjem (možnosti příjmu v ČR,SR) satelitu Eutelsat 8W (svazek MENA!).
V současné době se mi podařilo locknout na této družici pouze tp.12646H, Palsat. Lokalita Morava,Zlínsko
(Prodelin 3,7m polarmount, MTI "0,6db papírová hodnota," Octagon SF 8008..)na hodnotách SNR 5,5db. BER 110 - 130000 v odpoledních hod. do cca.19, 00hod. pravidelně. I tak si myslím, že jsou zde možnosti zlepšení protože.....
Dotaz. Je tato družice mírně inklinující ? Tedy investovat do dodatečného ovládání elevace či výměnu UNI LNB za mechaniku Hirsmman +SMW konvertor (dotáčení SKEW) nebo by zde pro start bylo záhodno zakoupit raději satelitní kartu ( vyjde levnější než obě dvě zmíněné metody) např. TBS 6903 ?
Jsou tyto karty opravdu daleko citlivější na příjem slabých signálů něž nejlepší sat. receivery?!
Aplikovat se dá cokoliv, ale je vždy dobré znát nejlépe postup čím začít.
Děkuji za zkušenosti zúčasněných praktikujících příjem z této družice a ze zkušeností ze sat. kartama.

Jacobek
Registrace: 2/2010
Příspěvků: 63
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 33
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

ahoj muzes nam poslat fotky tve krasne prodelin urcite ti ji montoval vaspeed vid... R^

Dexerwave
Registrace: 10/2017
Příspěvků: 565
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

a kdyz mas takovy lavor tak jak uk beam 28e vse ok jede?a cos jinak ulovil na ni mas tam i c band lnb??

Dexerwave
Registrace: 10/2017
Příspěvků: 565
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

mrkni na satellitescommunity.de .. tady poradí nejspíš peon a sato..ten příjem v závislosti na denní době je okrajovým příjmem,tak jako u anglánských aster..

Famaval 110,E85,Andrew 180x200,Zero 4k,TBS 5927, Zlínský kraj - Kroměříž

Danny10
Registrace: 11/2012
Příspěvků: 1 215
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

Okamžitú pozíciu satelitu a jej inklináciu nájdeš tu : http://www.satellite-calculations.com/Satellite/satellitemotion.php?26/171/0/40875
Pre takýto hraničný príjem, nie je práve najvhodnejšia kombinácia s Hirschmannom. Všetko čo pridáš pred LNB zvyšuje prah locknutia, konkrétne Hirschmann o 0,3dB.
"Citlivosť" kariet a prijímačov je rôzna. Mne sa doteraz najlepšie osvedčila TBS6983, ale môže ju prekonať niektorý sat. prijímač.
U kariet máš väčšiu možnosť voľby skenovania ako u prijímača. Na spektre s tým správnym programom, napr. IQmonitor, vidíš aj TP, ktoré prijímač ignoruje a taktiež môžeš zistiť, koľko Ti chýba pre lock. Na tak veľkej anténe akú máš, zabudni na "zázračné" IBU LNB :))) . Najlepšia voľba je profi LNB NJR, SMW a pod. Aj keď uvádzajú šumové číslo okolo 0,8dB, sú lepšie ako super LNB so šumom 0,1dB :laughing: . Len musíš viac priplatiť.
Ak chceš zo svojej antény vyťažiť čo najviac, tak odporúčam aj možnosť nastavenie deklinácie pomocou mmotora, Na správne nastavenej 3,7ke je vidieť drift satelitu aj 0,2° a to je niekedy dôležité.
Tak veľa zdaru v lovení.

P.S. U mňa na východe SK na 3,7m mám príjem MENA beamu na hranici locku. Ale stále je tu možnosť zlepšenia, už na tom pracujem ;)

Slovak DX satellite overwrite club.

Peon
Registrace: 8/2010
Příspěvků: 553
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

polsko nemecko ide na 180 aj menej, na takej velkej antene to musi valiť všetko, konvertor zahoď,skús iný.

Milujem samoľúbe ,sebestredné a nútené drísty výkričníkového čviriboja a zopár ďalších.

suto123
Registrace: 9/2018
Příspěvků: 458
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE:příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

Co se tam vysílá zajímavého,v přehledu jsou vypsány jen nějaký testy..

radbarto
Registrace: 11/2017
Příspěvků: 996
Odpověď v diskusním vlákně
 

@radbarto

tady nejde o vysílání, tady jde o lock!

Famaval 110,E85,Andrew 180x200,Zero 4k,TBS 5927, Zlínský kraj - Kroměříž

Danny10
Registrace: 11/2012
Příspěvků: 1 215
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Peon

Díky chlapi za reakce.
Ano, právě proto jak píše "suto 123" jsem otevřel toto téma, protože zdálo se mě hodně zavádějící a nečestné uvádět výsledky na různých Německých a Polských forech o zaznamenaných" skvělých výsledcích " na anténách 180, 200cm. Rád bych to osobně viděl! a dost to zavání tím, jak píše p.Dávid na svých stránkách o pouze obyčejných podvodech..
Když zde píše p.Peon o hraničních možnostech příjmu na východě SK se 3,7m tak se mi to zdá mnohem více důvěryhodnější ( díky jeho zkušenostem a ne vychvalování) než desítky screanu na PL a Německých fórech.
V oboru se pohybuji též notnou řádku let (bych řek) proto ta 3,7 Prodelin a rozhodně to není o tom, že bych si nevěděl rady ale spíše PRAVĚ PROTO, abych si udělal JASNOU PŘEDSTAVU o tom co je REÁLNÉ a co jen PODVODY.
Jinak MTI AP8-TW v ohnisku zatím pouze proto, protože ze všech odzkoušených typů středových konvertorů (Invacom, Inverto, gold atd atd...ani si ty všechny značky už nepamatuji co jsem odzkoušel, mám toho doma spousty), se mi jeví jako nejstabilnější v podání výkonu vzhledem k venkovním teplotám (i sam. obdobím). Nevím zda si drží tuto výsadu skutečně díky pravdivé citlivosti LO +-1 MHz nebo jsem měl zkrátka štěstí na dobrý kus.
Pro p.Peona mám dotaz. Píšete, že by jste kvůli ztrátám Hirsmman před konvertor nezařadil .... Samozřejmě SMW type E doma mám a je v plánu hned na jaře i z novým fedem pro testování, ale co tedy zařadit mezi feed a SMW když SMW je jednopolaritní a potřebuje mechanické natáčení polarizace? Děkuji za odpověď.
Děkuji též za odkaz na inklinaci 8W (měl jsem toto podezření). Děkuji též za utvrzení v názoru (do čehož jsem se též chystal), že bude asi potřeba elevační motor na doladění... Jsem rád, že se mi to potvrzuje, jelikož jen tak jsem do toho jít nechtěl a myslel jsem si,že v rozmezí nějakých 17E (jih) - 8W by neměl být takový rozdíl v doladění elevace na geo dráze ale jak píše p.Peon pro zaměření pro 3,7m tak je. Díky za názor! Nekupuji totiž motory Čínských výrobců v Evropě pouze od Venture USA které si u Venture sám specifikuji (např. PPI , zdvih aj.)a jsou drahé.
Na závěr, co se týče Karta vs receiver asi zatím zůstanu u receiveru než tedy vše doladím ale z hlediska možnosti "vidět kolik mě schází do locku" na něk. transpondérech je hodně zajímavé a pro mě prioritní takže se v dohledné době poohlédnu i po sat.kartě.
Omlouvám,se zatím žádné foto 3,7m Prodelin neuvolňuji.
Děkuji za reakce všem!a těším se na odpověď p.Peona (předřazení před SMW

Jacobek
Registrace: 2/2010
Příspěvků: 63
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

delas s tim uplne drahoty a tajnosti ale pokud vim tak si mel pred tim mensi talir od vanspeeda asi ti nestacil tak poridil si vetsi vid to maji otrokovice aspon pokoukanicko.... a to mti asi mas dobry kus vedle quad invacomu si mti neskrtlo....

Dexerwave
Registrace: 10/2017
Příspěvků: 565
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Dexerwave

Ano, tak jak píšeš Invacom quad patří k těm lepším ( asi mám skutečně dobrý kus ). Ne není to o tom, že bych dělal drahoty a tajnosti dokonce jsem chtěl dělat stránky s dost podrobnými popisy obou antén a různými návody a vychytávkami ( včetně 8-m platformy pro tři motor Prodelin 2,4m.) ale nyní to ještě zvažuji.
Není vždy totiž úplně dobré se "odtajnit", odkrývat a raději jsem se vždy držel v " zákulisí " (pozoruji , porovnávám , hodnotím, dlouze připravuji a testuji) teprve potom "vyřknu nějaké výsledky".
Nechtěl jsem a nechci nikoho popuzovat , omlouvám se. Prosil bych pana Onačilu o odpověď k tématu předřazení před SMW pro výběr polarizace ( pokud zde nebyla myšlena pouze polarizační OMT.)
Pro použití s 2x SMW neuměrně drahé a navíc neřeší natočení SKEW. Je zde u 8W též důležité doladění SKEW pro jednotlivé Tp? nebo ne? Děkuji pane Onačilo za doplňující odpověď.

Jacobek
Registrace: 2/2010
Příspěvků: 63
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Jacobek

Taky si musíme uvědomit, že výsledky předložených měření na foru nemusí být až tak upravené. Vezměme dvojkové Astry - u nás potřebuješ svou novou Prodelinku, abys chytal vše.V Jihlavě stačí Kovosatka 140, páč je na vrcholu 1.sidelobe. Vzhledem k footu beamu E8W může tady Moravou a Čechami někde probíhat null a oni v Polsku a Německu by byli právě na správném místě.

Famaval 110,E85,Andrew 180x200,Zero 4k,TBS 5927, Zlínský kraj - Kroměříž

Danny10
Registrace: 11/2012
Příspěvků: 1 215
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Danny10

Souhlasím, chtěl jsem tu dnes ráno něco takového napsat.
Jen snad dodám ještě některé mé dřívější pocity - když jsem kdysi locknul na 125/140 cm anténě íránský beam z Intelsatu 902 na 62E, všechny vertikální TP z Astry 2D po dobu 8hod za den či náhodně v ranních hodinách za mrazů Rascom na 3E, radoval jsem se z každého byť i náhodného locku a vůbec mi nevadilo, že jsem na tento náhodný lock někdy čekal i půl hodiny u pulzujícího signálu těsně pod hranicí locknutí. Že je takovýto "příjem" či "úspěch" v podstatě k ničemu, je samozřejmě věc druhá. Tehdy to pro mě prostě mělo význam, dnes už ne. Hold, každý z nás prochází nějakým vývojem. Tímto se samozřejmě nezastávám těch, kteří dosáhnou na menších a malých anténách podobných náhodných "výsledků" a vydávají tyto "výsledky" za stabilní příjem = takové jednání je skutečně podvodné.

Diskomfort je nositelem pokroku.

AlesHavel
Registrace: 5/2010
Příspěvků: 908
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

Snad mi prominete jedno malé historické okénko.
Když si prostě vezmu to nadšení a tu zaslepenost, s jakou jsem své "výsledky" před cca 10 lety prezentoval... přijde mi to dnes minimálně úsměvné. :) Třeba na tom jsou někteří kolegové z PL a DE DX fór podobně jako já tehdy a po každém náhodném úspěchu mají nepopsatelnou touhu se se screenem z oblíbeného přijímače pochlubit ostatním.

viz: https://www.parabola.cz/forum/topic-43860/

:))) :))) :)))

Diskomfort je nositelem pokroku.

AlesHavel
Registrace: 5/2010
Příspěvků: 908
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Jacobek

Je možné za ožarovač inštalovať aj priamo len jednopolaritný LNB a otáčať ho mechanicky modelárskym servom (napr. Hi-Tec HS 422), ako to má napr. Roman Dávid vo svojej téme Polohovateľný primárny radiant... Je však, podľa môjho názoru, bezpodmienečne nutné používať pri takto hraničnom príjme LNB typu PLL (s LOF stability +/- 3 ppm, prípadne, ak by si to finančne nezvládol, tak prípadne 10 ppm) a nie DRO, aké používaš doteraz ty. SMW alebo NJR ponúkajú výborné kúsky, a žiaľ, pri takých anténach, ako máš ty, sa už na cenu LNB nemôže hľadieť, hlavne, ak chceš výsledky v DXingu.

medecal64
Registrace: 9/2014
Příspěvků: 611
Galerie: medecal64
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

Hirschmanna som používal tiež, ale nakoniec som to vyriešil otáčaním celého konvertora. Ovládanie mechanickým polarizérom po príslušnej úprave úchytu. Aj tie desatinky straty, niekedy dokázali znehodnotiť úspešný príjem. Použitie OMT je tiež výborné riešenie, tam sú straty skutočne zanedbateľné, ale ako píšeš, je nutné doladenie skew. Cena 2x SMW je skutočne vysoká. So šťastím sa dá na e-bay zohnať použité kusy za zlomok ceny.
Satelity na orbite nemajú rovnaký sklon polarizačnej roviny a to sa prejavuje najmä u slabých TP.
Mojími prioritnými LNB sú od výrobcu New Japan Radio : PLL Ku NJR 2842S, pre C rad PLL NJS8486S, a NJS8488S. Sú skutočne vynikajúce a so stabilnými parametrami pri teplotách od -20 do +37°C + - 0,01MHz (pre +-3ppm)Pri bežných teplotách -5 až + 25°C je odchýlka Lo ešte menšia cca + - 1-2kHz. Výstupná úroveň bola takmer bez zmeny. Oproti Invacom a ďalším komerčným LNB, nezanášajú výstupný signál rôznym balastom, takže aj odčítanie spektra na meráku je jednoznačné.
;)

Slovak DX satellite overwrite club.

Peon
Registrace: 8/2010
Příspěvků: 553
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Danny10

Díky chlapi ještě jednou za všechny reakce.
Přiznávám, že jsem se i já unáhlil vyřčením o možných podvodných screanech když jsem zapomněl vzít v úvahu to,co píše p. Danny 10 že Moravou může probíhat null zona a PL či Německo na tom může být lépe. Ano,to je důležitý poznatek a možná pravda.
Úplně přesným a zářivým příkladem je zde v mé lokalitě příjem čeho jiného než 28,2 resp,28,5E BBC.
Musím zde mít uložené 2 polohy s rozlišením motoru 80 PPI (pulse per inch) 8mi magnet + nižší stoupání šroubovice tj. 0,1 stupně 4 pulsy na orbitě! takže mezi oběma Astrami 28,2 a 28,5 mám 13 pulsů na doladění. a teprve nyní mohu říci, že mám jakés takés výsledky.(Samozřejmě přeháním, je to dobré ale s 3,7 už máte nároky někde jinde..... (S 8 PSK modulací u některých Tp.mám problémy doposud!)
Přitom skutečně třeba V Havlíčkově Brodě mému kolegovy v pohodě stačí 120 Kovosatka pro to co chytím já. Ano tím jsem chtěl říci že příjmové podmínky myšleno lokalita je samozřejmě stěžejně důležitá! a co si budem namlouvat Česko ( až na vyjímky ) a SR rovněž zrovna ideální polohu pro příjmové podmínky většiny zajímavého na orbitě nenabízí. Zároveň se tím omlouvám (ale rozhodně to tak nebylo myšleno!) všem kteří se snaží dosáhnout těch nejlepších výsledků na daleko menším " nádobí".
Sám jsem byl 20 let vlastníkem pouze 170 středovky takže vím velice dobře o čem to je.(Ještě ji mám plně funkční doma.)
Jinak zpět k 8 W. Po zvážení možností ( vše však ještě několikrát promyslím a upřesním) s 95% uvažuji o použití polarizačního ORT ( mám doma ) s 2x NJR 2842S.( musím zakoupit-pokud máte někdo doma, chcete prodat, nabídněte cenu.)
Celé bych to chtěl mechanicky točit ve fedu pro SKEW("částečné uzpůsobení tu je" ale! bude potřeba důkladně promyslet zda to celé půjde tech. dořešit.)
Dále v jedné objednávce s USA budu řešit elevační motor Venture cca.26,28" 64 PPI (8mi magnet,)
Finančně to bude opět nákladné, kdyby šlo o anténu do 3m nechal bych to již tak, ale zde je mi to líto a chci s ní dostat maximum.....
Dík všem za reakce a hodně zdaru v lovu!!

Jacobek
Registrace: 2/2010
Příspěvků: 63
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Jacobek

Konečně po měsících zajímavé téma DX příjmu. Tajnosti ale s anténou tohoto typu dělat opravdu nemusíš, protože by nás opravdu zajímalo co dovede. Malá poznámka k věci: výrobce motoru až tak důležitý není, důležité je to čím ho chceš ovládat, těch možností zase tolik není v tvém případě.V-Box je tradiční, ale v instrukcích se píše, že limit je 3m anténa, s tím mám zkušenosti, s mashovou točí bez problémů, ta je ale pochopitelně lehčí.Pak připadá v úvahu Titanium pozicionér, ten by to utáhnul bez problémů, jeho výhoda je, že ovládá i skew.Jednoznačně se tvá anténa neobejde bez elevačního motoru. Známá skutečnost, čím větší anténa,tím větší zisk, ale bohužel i směrovost.V podstatě to, že budeš mít anténu zcela přesně nastavenou po celé dráze je jen teorie.A taky určitou deklinaci mají všechny družice. DX příjem je právě o zcela přesné možnosti naladit pozici s nejsilnějším signálem.To se právě u hraničního příjmu projevuje nejvíc.Další věc je samozřejmě originální feedhorn a pak následuje LNB, tak jak píší Peon a medecal64, nikoliv DRO , ale PLL,čili fázově laděný oscilátor.Sám užívám a preferuju Japonské LNB NJR na Ku pásmo NJR 2843S. Je poměrně obtížné nový sehnat,ale dá se. Samozřejmě jeho cena je taková, za co běžný uživatel SAT příjmu koupí slušnou parabolu i s přijímačem. Výhody jsou jasné, nevýhody má také,je jednopolarizační, tudíž idální by bylo ho s feedem dálkově natáčet, tím by se vyřešila polarizace i skew,další možností je OMT /transducer/,ale to musíš mít pak 2 LNB. Další problém může nastat i v přírubě.Většina feedů má dnes kulatou přírubu,PLL LNB mají WR 75.Samozřejmě existuje přechodník,lze bez prblémů objednat... DX příjem bohužel vyžaduje promarněný čas,taky zbytečné peníze, ale odměnou je právě ten prchavý okamžik zachyceného programu, který by zde neměl být ani omylem.Mé zkušenosti s Ku příjmem v HK v současnosti na 8W na 150cm parabolu nejsou dobré, pouze přenosáky sv Eu beamu, pokud si pamatuju, tak ani 2m to neřešili. Jiné je Cpásmo, tam je velké množství programů, které lze na 3m parabolu příjímat.Doufám, že jsem neradil příliš,popisuju pouze mé zkušenosti. Tu anténu ti můžeme jen závidět, ale bude taky něco vyžadovat.Přeju úspěchy v lovení a neboj se pochlubit..

Ku pásmo:Gibertini OP 150,Inverto Black Pro 0,2dB,NJR 2843S, Octagon SF4008,SF8008 30 W-76,5E, C pásmo: Mash 300cm 76,5E-11W Chaparall polarotor, C-band LNB:NJR NJS 8486U,Norsat 3420 PLL,Titanium satellite ASC1 actuator,Ineos ZX4.

Jirka sat
Registrace: 1/2004
Příspěvků: 118
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

Ahoj...okres jičin...par.300al..12645..12521..cely den stabilni..12604 až navečer...tak je to po cely rok...např.7W 11559V..MBC...de jenom od prosince do března..je to nadhera.

tonda1
Registrace: 12/2007
Příspěvků: 286
Odpověď v diskusním vlákně
 

@tonda1

Dík Tondo 1 konečně i nějaké výsledky z ČR!!
Skvělý výsledek na 300cm. Co máš v ohnisku a na jaký receiver?

Jacobek
Registrace: 2/2010
Příspěvků: 63
Odpověď v diskusním vlákně
 

@tonda1

U 12 521 H kolik SNR, BER ? ( kolísání během dne atd, atd.) a příjem i jiného tp. s 8PSK modulací biť jen krátkodobě, s výpadky , bez locku?
Dík za odpověď! ( rozepiš to!)

Jacobek
Registrace: 2/2010
Příspěvků: 63
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Peon

Tak jsem si pracně sehnal Hirschmanna..až ze Západního Německa, velebnosti..!!!..no nic..prosím Tě, TBS6983 už neseženu, kterou další bys doporučoval?..Děkuji..

Famaval 110,E85,Andrew 180x200,Zero 4k,TBS 5927, Zlínský kraj - Kroměříž

Danny10
Registrace: 11/2012
Příspěvků: 1 215
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Peon

Omlouvám se, psal jsi tu o tom před rokem, už vím.. R^ R^ R^

Famaval 110,E85,Andrew 180x200,Zero 4k,TBS 5927, Zlínský kraj - Kroměříž

Danny10
Registrace: 11/2012
Příspěvků: 1 215
Odpověď v diskusním vlákně
 

@Danny10

Hischmann nie je špatný, ale každý dB pre S/N je dobrý. ;)

Slovak DX satellite overwrite club.

Peon
Registrace: 8/2010
Příspěvků: 553
Odpověď v diskusním vlákně
 

RE: příjem Eutelsat 8W svazek mena ČR,SR zkuše...

Ahoj...mam vu solo 4k se...pure3..nejde db tak to bude v procentech...12521 rano 43vec52...12645 totež..12604 rano nic vec 47....

tonda1
Registrace: 12/2007
Příspěvků: 286
Odpověď v diskusním vlákně
 

@tonda1

Ahoj Tondo 1 . Dík že ses ozval!... V procentech čert se vyznej ... Na kolika procentech máš lock u těchto transpondérů alespoň cca? Jakou máš chybovost BER? Napiš dík!

Jacobek
Registrace: 2/2010
Příspěvků: 63
Stránka: [ 1 ] 2
INFO: Nejnovější reakce jsou na poslední stránce. Počet reakcí: 33
 
Zpět Zpět na předchozí stránku
Zpět Zpět na hlavní stránku diskusního fóra