CryptoBox 800 UHD

Testy platformy Telekarta z pozice 80E

| redakce | tisk

Na novém ruském telekomunikačním satelitu Express 80 (80°E) byly v Ku pásmu pro potřeby technických testů zaktivovány nové transpondéry. Provozovatelem jednoho multiplexu je RSCC, druhého Sat-TV.

Druhou kapacitu testuje pay-tv platforma Telekarta, což dokazují systémy podmíněného přístupu Conax a Irdeto připojené k vysílání. Příjem u našich severních sousedů byl uskutečněn s anténou 100-120 cm.

Operátor RSCC (foto: RSCC/satkurier.pl)
▲ Operátor RSCC (foto: RSCC/satkurier.pl)

Na frekvenci 10,981 GHz, pol. V (SR 35010, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK) se zpočátku vysílala uzbecká státní televize O'zbekiston MTRK a mezinárodní kanály z nabídky CGTN. Všechny programy se vysílaly krátce a testy skončily. Zůstala zde jen testovací pozice Fashion TV se statickou obrazovkou ( FTA). Poskytovatelem služeb na této frekvenci je operátor satelitu RSCC.

Na druhé frekvenci 11,106 GHz, pol. H (SR 43200, FEC 2/3, DVB-S2/QPSK) se objevilo 18 testovacích pozic, pojmenované jako Ch-1, Ch-2, Ch-3. Na každém z nich je distribuce programu, která je kryptována CA systémy Conax a Irdeto. Multiplex zahrnuje programy History, Nick Jr., Dikij, Strana FM, Kto Kuda, Telekanal Teatr, Match! Igra, Ocean TV, Mir Seriala nebo Detskij Mir.

Pozice 80°E je bývalá lokace operátora Orion, který v té době nabízel platformu Kontinent TV (dnes Telekarta). Poskytovatel ukončil poskytování DTH služeb z této pozice v roce 2010 v důsledku selhání satelitu Express-AM2 a přesunul se na Intelsat 15 a Horizons 2 (85,2°E), které využívá dodnes.

Express 80, který je umístěn na 80°E, může být pro skupinu Orion atraktivnější, zejména díky paprsku s širším pokrytím Ruska ve srovnání se satelitem Horizont 2 (85,2°E). Navíc by případným návratem využíval domácí satelit. Testy mohou také souviset s vyjednáváním operátora platformy Telekarta o prodloužení pronájmu satelitní kapacity na pozici 85,2°E. Testy na 80°E se může ověřovat možnost případného návratu na tuto pozici. Jde ale zatím jen o spekulaci.

zdroj: satkurier.pl