Quantcast

Na Slovensku zrušili RTVS a zavedli novou STVR

| redakce | tisk | názory

Slovenský Parlament schválil zrušení stávajícího veřejnoprávního vysílatele RTVS (Rozhlas a televize Slovenska) a schválení zákona o novém veřejnoprávním médiu STVR (Slovenská televize a rozhlas).

"RTVS respektuje schválení Zákona o Slovenské televizi a rozhlase v NR SR. Zároveň však upozorňuje na rizika, které jsou spojené s uplatněním zákona v aktuální podobě," uvedla RTVS ve svém stanovisku.

"Zákon dostačujícím způsobem neřeší přechodné období, ve kterém bude instituce bez generálního ředitele a kontrolního orgánu Rady STVR, pod vedením statutáře, jehož pravomoci budou značně omezeny. Je třeba zdůraznit, že zákon se nezabývá systémovým řešením procesů souvisejících s přechodem na novou instituci v oblasti administrativy, ekonomického a finančního řízení, změnu vizuální i zvukové identity instituce a televizních a rozhlasových programových služeb," stojí ve stanovisku RTVS k aktuální situaci.

"Neurčení přesných procesů v rámci změny RTVS na STVR v kombinaci s absencí plnohodnotného vedení může vést k destabilizaci instituce, ohrožení výroby, zpomalení fungování společnosti v tomto období. Nejasné jsou kompetence a úkoly nově vzniklé Etické komise, což dává prostor pro obavy z možných zásahů tohoto poradního orgánu Rady STVR do vysílání, dramaturgie a zejména nezávislosti veřejnoprávních médií. Schválená podoba nového zákona má řadu nedostatků, které mohou mít negativní dopad na poskytování služeb občanům ze strany veřejnoprávních médií v příštích měsících," popisuje RTVS.

Je to černý den pro nezávislý veřejnoprávní prostor na Slovensku. Je to černý den pro mediální prostor na Slovensku. A je to černý den pro občanskou společnost na Slovensku. Je smutné, že 35 let po listopadu '89 se ukazuje, že tento stát drží ve svých rukou politici a oligarchové, a ti určují budoucnost Slovenska,“ vyjádřil se generální ředitel RTVS Ľuboš Machaj.

názory čtenářů
Reklama
Vybrané články