Quantcast

Dreambox 7020-S - První seznámení

| Tisk

Konečně se mi dostal do rukou dlouho očekávaný přijímač a pokusím se tímto o částečné srovnávání s jinými produkty – zejména s jeho předchůdcem DM 7000S a s jeho přímým konkurentem Triple Dragon DBS-3000. Jako obvykle začneme detailní prohlídkou střev a tím pádem i možnostmi vybavení a připojení.

Krabice jasně napovídá, co si domů odnášíte:
Dreambox DM 7020-S

Provedení je naprosto stejné jako u předchůdce, kde kromě potištěné odklápěcí lišty byste rozdíl na první pohled nepoznali – u druhého pohledu jsou patrné hlavně větrací otvory a doplňky na zadním panelu. I dálkový ovladač je stejný a k přístroji je přiložen základní anglický a německý návod:
Dreambox DM 7020-S

Po odklopení krytu vidíme stejnou výbavu, jako předchůdce – 1x CI, 1x CF a 2x Cardslot:
Dreambox DM 7020-S

Zadní panel je také velmi podobný, ale pozornému a znalému divákovi neuniknou detaily, malé, ale potřebné – budu se jim věnovat později…
Dreambox DM 7020-S

Po odstranění krytu se nám ukáže celý vnitřek, který se nápadně liší od svého předchůdce (ne však již od konkurence) – silný a kvalitní zdroj + výbava pro připojení HDD přímo uvnitř:
Dreambox DM 7020-S
Dreambox DM 7020-S

Zdroj je výrazně nový – mimo základní desku, silný a dobře stavěný pro pasivní odvod tepla:
Dreambox DM 7020-S

a má na sobě i standardní konektor pro připojení HDD a podobných zařízení :
Dreambox DM 7020-S

Zde již vidíme kompletní rozmístění všech obvodů na základní desce, dole uprostřed si povšimněte i umístění modemu ve druhém patře:
Dreambox DM 7020-S

Kromě známých standardních rozhraní CI, CF, IDE, CardSlot tu uvidíme i další nečekané doplňky : slot pro malou SIM kartu a prázdnou patici DIN 8 – zřejmě pro EEPROM paměť. Jejich význam však zatím není nikde popsán (otevírá se nové pole zkoumání i možná funkčnosti přijímače) :
Dreambox DM 7020-S

Skrytý význam zatím mají i některé konektory a nastavovací prvky a jumpery :
Dreambox DM 7020-S
Dreambox DM 7020-S

Srdce už všichni známe dost dobře, chybí mi tu jen otvory pro pasivní chladič, který by jistě prospěl mnohdy přetěžovanému čipu…
Dreambox DM 7020-S

Flash paměti, zavaděč a konektor pro opravu jsou přehledné a přístupné a je vidět, že je tu rezerva pro posílení kapacity paměti (základní deska jistě bude společná pro více modelů):
Dreambox DM 7020-S

Také demodulátor je nový a výřez na jeho procesor mi připomíná konkurenci – v okolí jsou vidět kvalitní SMD kondenzátory – výrazně se zlepšilo celé zpracování i výběr součástek. Vpravo je vidět modul s analogovým modemem (osobně si myslím, že bude jen velmi málo používaný):
Dreambox DM 7020-S

Po oddělání modemu si můžeme prohlédnout všechna standardní rozhraní a vlevo i neosazené místo pro druhý demodulátor – snad terestrial, snad dva vstupy pro sledování dvou pořadů najednou…. Uvidíme:
Dreambox DM 7020-S

Také zpracování ostatních částí a výběr kvalitních součástek je dobrý – výrazný pokrok oproti předchůdci. Na copak je ale ten jumper mírně vlevo uprostřed? To stejné u konektorů vlevo dole…
Dreambox DM 7020-S

Zdroj již má odpojitelný přívod 230V, vypínač a jednoduše vyměnitelnou pojistku:
Dreambox DM 7020-S

Celá základní deska je odspodu odstíněná a stínění je připraveno i pro CAM moduly:
Dreambox DM 7020-S
Dreambox DM 7020-S

Zadní panel obsahuje vše, co od něj očekáváme – 230V na konektor + vypínač:
Dreambox DM 7020-S

2x SCART a CINCH video + audio výstupy:
Dreambox DM 7020-S

Oproti předchůdci je tu i UHF modulátor pro posílání přijímaného programu po koaxiálu do ostatních TV přijímačů v domácím rozvodu, nový je i analogový modem pro připojení přijímače k Internetu přes klasickou telefonní linku. Ostatní připojení jsou již všem důvěrně známé…Dreambox DM 7020-S

Samozřejmostí je průchozí připojení LNB:
Dreambox DM 7020-S

Na základní desce je mnoho nových jumperů a konektorů, jejich význam je zatím zastřen, ale najdou se odborníci, kteří nám jistě brzy jejich pravý význam objasní:
Dreambox DM 7020-S
Dreambox DM 7020-S

Také zasvěcení poznají JTAG konektor a blízko něj i čip se zavaděčem operačního systému:
Dreambox DM 7020-S

Pro snadný servis je i přední panel snadno odnímatelný a odpojitelný – dvě umělohmotné západky na boku drží celý přední panel:
Dreambox DM 7020-S

Deska s displejem je přichycena 3-mi šrouby a umožňuje snadný přístup a případný servis:
Dreambox DM 7020-S
Dreambox DM 7020-S

Opětovná kompletace celého přijímače je rychlá a připravená k připojení HDD. I když je vnitřní konstrukce z lisovaných plechů, všechno pasovalo přesně a spolehlivě. Také šrobky jsou všechny naprosto stejné, takže je při rozebírání můžete dávat na jednu hromádku a není nutno si pamatovat, kam který patří.
Dreambox DM 7020-S

Po zkušenostech z předchůdce velmi kladně hodnotím velké množství větracích otvorů po všech stranách horního krytu. To umožní dostatečný odvod vnitřního tepla přístroje, včetně doplněného HDD.
Dreambox DM 7020-S
Dreambox DM 7020-S
Dreambox DM 7020-S

Nový model Dreambox 7020-S hodnotím velmi kladně a je poznat, že se výrobce plně poučil ze svého prvního modelu a upravil, opravil a doplnil všechno, co předchůdci chybělo nebo bylo nevhodně konstrukčně či výkonově navrženo. Opět čas teprve ukáže, zda změny byly nutné, potřebné a hlavně účinné.Není to však jen železo, ale každý chápe, že vše další se od něj odvíjí a na něm SW stojí a padá (operační systém je Linux, tak snad se toho padání moc nedočkáme). Pokud se výrobci podaří udržet laťku kvalitních firmwarů na úrovni, jakou již známe z modelu 7000 a opět se otevře pole podpory SW třetích stran, bude úspěch zaručen.

Firma Multimedia chystá nových modelů více, necháme se překvapit, jaké budou i jejich úspěchy, podpora a výbava. I já se na ně těším a doufám, že se mi dostanou do ruky abych mohl pro čtenáře nachystat další recenze. Tím děkuji firmě www.omko.cz za zapůjčení přístroje a těším se na další úspěšnou spolupráci.

V blízké době nachystám seznámení a porovnání firmware tohoto přijímače, aby si všichni mohli udělat obraz a srovnání nejen s předchůdci, ale i s konkurencí. Dostatek informací je důležitý pro rozhodování o koupi či výměně přijímače…

Exkluzivně pro Parabolu.cz

K.S. Ječný
www.jecny.cz .

Reklama
Vybrané články