Místo pro Vaši reklamu

Humax Digi+II. - set top box dodávaný k Digi TV v ČR (1.)

| Tisk

Humax Digi+II. - přední panel Pro příjem placené televize Digi TV se českým zákazníkům platformy dodává dotovaný set top box Humax Digi+II.

Součástí balení je návod na ovládání v pěti jazycích, včetně češtiny, čipová karta Nagravision pro službu DIGI TV a dálkové ovládaní typ RS-506.

Popis přijímače

Na předním panelu se nachází základní tlačítka pro obsluhu přijímače, displej chybí. Pod odklopným víčkem nalézáme čtečku dekodéru Nagravision. Čipová karta DIGI TV, která je spárována s přijímačem se vkládá do této čtečky chipem dolů. Na zadním panelu se nachází dva F konektory (vstup a výstup), dva konektory SCART (video + TV), digitální S/PDIF konektor, RS 232 konektor, dva audio cinch výstupní konektory, a jeden cinch video výstupu.

Menu přijímače

Menu je k dispozici kompletně v češtině. Najdeme zde hodně pravopisných chyb, tak jak jsme tomu již u Humaxů zvyklí. Slovenština na tom byla rozhodně lépe, takže jsem zůstal u ní. První položka v menu je nazvána „Preference“. Zde nastavujeme jazyk menu, zvukového doprovodu a titulků. Dále zde najdeme nastavení časového pásma, rodičovský zámek , časovač a volbu video výstupu (RGB, CVBS, S-Video).

Druhá nabídka „Editovat programy“ je velmi zdařilá. Kanály lze označit do bloků a s nimi pak manipulovat. Editace umožňuje přesun, vymazání, přejmenování a uzamknutí kanálů. Kanály ze zařadit do pěti favoritních skupin.

Nejdůležitější nabídka je „Instalace“. V nabídce je 25 družic a další čtyři družice si lze nadefinovat. Přijímač podporuje funkci Diseq 1.0 a 1.2. Vyhledávání programů je možné nechat na automatice nebo použít manuální vyhledávání. Je možné rovněž použít rozšířené vyhledávaní pomocí PIDů. Zajímavá je nabídka „Vícenásobné ruční vyhledávání“, která umožňuje editovat seznamy transpondérů jednotlivých družic.

Tak můžete zjistit jaké transpondéry budou použity při automatickém vyhledávání. Předposlední nabídka v menu se nazývá „Systém“. Zde nalezneme informace o použitém hardwaru a softwaru v přijímači. Také jsou zde informace o vložené přístupové kartě. Poslední nabídka v menu obsahuje čtyři hry.

Humax Digi+II. - zadní panel Příjem programů a chování přijímače

V přijímači jsem měl poslední dostupný oficiální firmware BRFSNA 1.00.01 ze 14.5.2006. Ihned na začátku musím říci, že jsem byl s přijímačem velmi spokojen. Naprosto stabilní chování, žádné tuhnutí přijímače.

Na rozdíl od abonentského přijímače UPC, lze tento přijímač používat jako klasický satelitní přijímač. Můžeme tedy programy libovolně ladit z jakýchkoliv družic, které máme v nabídce a libovolně si je přeskládat. Nabídku programů DIGI TV lze také libovolně editovat (mazat, přejmenovat, přesouvat programy). Programy je možné třídit podle družic a zařadit je do pěti favoritních skupin. Názvy těchto skupin lze přejmenovat.

Na rozdíl od staršího přijímače Humax Digi+, dodávaného pro slovenské abonenty, zde nejsou žádné problémy s laděním programů na více družicích.

Přijímač nemá problémy s jakýmkoliv parametrem „symbol rate“, Vyzkoušel jsem naladit i kanály s velmi nízkou přenosovou rychlostí např. na satelitu NSS 7. Přijímač nalezl i kanál Sicilia International s SR 1.028 Msym/s, jen bylo potřeba chvíli počkat než naskočil obraz.

Přepínání mezi programy bylo standardní. Reakce na povely dálkového ovládání byla velmi svižná. Směrovost dálkového ovládání je velmi široká, byl jsem maximálně spokojen. Kód dálkového ovládání je bohužel shodný s ovladači dodávanými k starším Humaxům řady OAK (Humax IRCI 5400, CRCI 5500 atd.) Takže jsem musel můj Humax IRCI 5400 vypnout síťovým vypínačem, abych neovládal oba přijímače součastně.

Síla a kvalita signálu je zobrazována tradičním proužkovým ukazatelem a také v procentech.Citlivost tuneru byla vynikající, tak jako u legendárního Humaxe IRCI 5400, kterého mám také k dispozici. Test byl proveden na slabém signálu ruského paketu Centr TV na satelitu Express AM2 v C pásmu. V KU pásmu jsem si vyzkoušel DX příjem kanálů BBC na satelitu Astra 2D. Přijímač obstál na výbornou.

Přijímač umí uložit audio track na předvolbu a hravě si poradí i s uložením levého nebo pravého audio kanálu na předvolbu, což mě u Humaxu docela překvapilo. Přijímač má i vestavěný teletext. České znaky se zobrazují v pořádku, jen velká písmena bez diakritiky. Teletext je velmi pěkně čitelný.

Rovněž jsem vyzkoušel příjem v C pásmu. Tradičně jsem naladil mé oblíbené ruské programy (Telekanal Kultura a Ren TV) na družici Express AM2 (3677 R), kde se používá vysoká SR 33,477 Msymb/s. Příjem byl v pořádku. Přijímač rovněž umí automaticky přepnout na normu NTSC, která se také v C pásmu používá.

pokračování příště

ing. Martin Švehlík

Vybrané články