Quantcast

CS LINK bude testovat vysílání v MPEG-4

| Tisk

logo Media Vision, provozovatel převzatého vysílání, oznámil, že otestuje vysílání v kompresním formátu MPEG-4 v satelitní síti CS LINK.

"Testy by měly proběhnout na podzim letošního roku, délka jejich trvání se bude pohybovat v řádu týdnů," uvedl pro server parabola.cz Martin Janků, vlastník společnosti Media Vision. Jak budou testy probíhat, proč jej bude testovat a zda dojde k přechodu na nový kompresní formát i u stávajících programů přineseme odpověď v nedělním rozhovoru s Media Vision.

Zkušební vysílání ve formátu MPEG-4 se objeví na druhém transpondéru CS LINKu - na satelitu Astra 1D, tj. na pozici 23,5 východní délky, na kmitočtu 11,992 GHz, polarizace horizontální, SR 27500, FEC 3/4. V tomto multiplexu se již vysílá program TV Nova a placené stanice HBO, TV Filmbox a Nonstop Kino. Koncem května až začátkem června se zde objeví v pořadí již pátý kanál - nová česká stanice PUBLIC TV. V jednom DVB-S multiplexu se krátce budou vysílat stanice ve dvou kompresních formátech - MPEG-2 a MPEG-4.

Co se objeví na testovacím programu zatím není známo. Vedle testovacích obrazců se zde může objevit některý z dosavadních placených programů, na který Media Vision drží licenci pro šíření převzatého vysílání.

Diváci satelitní platformy CS LINK uvidí testovací vysílání v MPEG-4 jen v případě, pokud budou na tento formát dostatečně vybaveni - pro příjem je zapotřebí satelitní set top box (či DVB PC karty) s podporou tohoto kompresního formátu. Vhodné jsou například satelitní HDTV přijímače Humax HDCI-2000, Homecast HS-5101 CI, Homecast HS-5001 CI, Topfield TF7700 HSCI a další. Modelů s podporou MPEG-4 je na trhu zatím velmi málo. Očekává se, že během následujících měsících se objeví výrobky i dalších značek (Ferguson, Fortec).Síť CS LINK je první ze satelitních platforem působících na našem trhu, která otestuje kompresní formát MPEG-4.

MPEG-4 je úspornější kompresní formát, který v porovnání s MPEG-2 umožňuje umístit do jednoho multiplexu více programů ve stejné kvalitě. Díky tomu dochází ke snížení provozních nákladů na distribuci jednotlivých programů. Programů v DVB-S/MPEG-4 je na satelitu zatím málo. Jednotliví provozovatelé platforem spíše využívají modernější normu DVB-S2 (Kabel Deutschland, Platforma N), která už dnes není jen doménou programů ve vysokém rozlišení (HDTV).

Martin Vyleťal

Reklama
Vybrané články