Quantcast

HDTV (vysílání ve vysokém rozlišení obrazu)

Čtyři (do jisté míry) kouzelná písmena HDTV je zkratkou high-definition television - tedy televize ve vysokém rozlišení, označované také někdy i dvěma písmeny HD ("há dé"). Televizní vysílání v tomto formátu nabízí mnohem vyšší kvalitu obrazu, nesrovnatelně ostřejší a více realističtější obraz. Ten je vysílán ve formátu 16:9 a obvykle je dostupný zvuk ve formátu Dolby Digital.

Klasické vysílání ve standardním rozlišení (zkráceně SDTV či SD) používá PAL 720x576 obrazových bodů o 50 půlsnímcích.
screen z vysílání Eurosport HD HD vysílání může využívat některý ze tří formátů:

  • 720p/50 (720 horizontálních řádků a každý řádek se 1280 pxely v progresívním režimu a 50 půlsnímků)
  • 1080i/25 (1080 horizontálních řádků a každý řádek s 1920 pixely v prokládaném režimu s 25 snímky za sekundu nebo 50 poly za sekundu)
  • 1080p/50 (1080 horizontálních řádků a každý řádek se 1920 pixely v progresívním módu s 50 snímky za sekundu)

Na českém a slovenském trhu se nejčastěji používá formát 1080i/25, v Německu a Rakousku používají veřejnoprávní televize (ARD, ZDF, ORF) formát 720p/50. Každý formát pro HD vysílání má své výhody a nevýhody, příznivce i své odpůrce. Formát 720p/50 se hodí zejména pro rychlé pohyby (sport, závody aut, basketbal) a nabízí lepší podání obrazu než 1080i při použití menšího datového toku. Pro ostatní typy vysílání je vhodnější formát 1080i. Je ale náročnější na datovou kapacitu. Formát 1080p se v Evropě nasazuje s přechodem na kodek HEVC (H.265).

HD programy se vysílají v digitálním přenosu a používají některý ze ztrátových kompresních formátů. Na satelitech se dnes nejčastěji setkáme s úsporným formátem MPEG-4/H2.64 (AVC). Při zahájení HD vysílání v Evropě se používal méně výkonný formát MPEG-2, který spotřeboval mnohem více kapacity. Z ekonomických důvodů bylo vysílání HD programů postupně převedeno do MPEG-4, eventuálně vyspělejšího enkódování HEVC.
rozdíl mezi SD a HD rozlišením

Obrázek: Více detailů nabízí HD vysílání ve formátu 1920x1080 než klasické vysílání ve standardním rozlišení 720x576. Srovnání.

Existují dva typy televizních HD kanálů:

  • Plně nativní HD obsah - tyto kanály nabízejí výhradně pořady vyrobené v nativním HD formátu. Poskytují nejvyšší možnou kvalitu obrazu u všech vysílaných pořadů. Příkladem takových stanic je Filmbox Extra HD.
  • Kombinovaný nativní HD obsah / upscale obsah - tyto kanály vznikly za účelem odvysílání pořadů v nativním HD obsahu (pokud je k dispozici). Ostatní pořady jsou do tohoto formátu upkonvertovány z SD signálu. Obrázek upscale z SD není tak výrazně ostrý jako v případě nativního HD contentu ale bývá zpravidla kvalitnější neý působí signál ve standardním rozlišení. Tyto HD kanály s kombinovaným obsahem vysílají obvykle i ve standardním rozlišení. Příkladem je Nova HD - Nova, Eurosport HD - Eurosport, Nova Sport HD - Nova Sport.

Pro příjem HD obsahu je nutný HD set top box (pokud již není integrován v televizoru) připojený k Full HD nebo HD Ready televizoru pomocí HDMI/DVI kabelu, který zajistí bezztrátový plně digitální přenos informací.

NAVŠTIVTE TAKÉ: