Quantcast
Konference Radiokomunikace

Digi TV - zkušenosti čtenáře po čtvrt roce

| Tisk

logo Každá technika něčím překvapí ať už pozitivně či negativně. Stejně tak je to i v případě příjmu digitálních signálů. Server parabola.cz se rozhodl dát prostor Vám, našim čtenářům a Vašim zkušenostem s příjem digitálního vysílání. Dnes publikujeme první článek našeho čtenáře ing. Pavla Bárty s příjmem placené televize Digi TV.
Jaké jsou Vaše zkušenosti s příjmem digitální (satelitní, kabelové či pozemní) televize? Napište nám na e-mailovou adresu redakce. Děkujeme.


Přibližně před touto dobou jsem domácí televizní FTA sestavu rozšířil o placenou DIGI TV. Přilákalo mne, pochopitelně, docela dost muziky za přijatelnou cenu, včetně možného tréninku angličtiny na zajímavých kanálech. Sponzorovaný talíř se ocitl v konkurenci se stávající rotační sestavou, do té doby přijímající i FTA z pozice 1W.

První problémy nastaly při instalaci. Profesionální technik velmi dlouho ladil pozici antény tak, aby kvalita signálu dosáhla úrovně alespoň uspokojivé. Nicméně, krabička Humax nakonec zaujala místo vedle krabičky Technisat, manželka rezignovala na další kabel vlající za televizí a digitální čeština k nám vtrhla z orbitu.

Zcela na rovinu, přivítal bych, kdyby součástí české nabídky byly i programy slovenských televizí, ale nemůže mít člověk všechno. Vše bylo krásné, ale není nebe bez mráčku! A platit byť ne velký peníz za informaci, kterou člověk snadno získá pohledem z okna, to příliš neuspokojuje. Alespoň nejhorší problém byl odstraněn tím, že DIGI TV zesílila nejchoulostivější signál, na kterém vysílají české národní stanice, přesto však problémy s kvalitou signálu zůstaly a přetrvávají i nadále.

Docela mne to zarazilo, protože s příjmem FTA z pozice 1W jsem neměl potíže ani v době, kdy jsem k příjmu používal stařičkou parabolu zděděnou ještě od analogu. Amatérské otestování kvality přijímaného signálu z pozice 1W bylo podobné pozici 28,3 E nebo 23,5 E. Rozhodně by s ním neměla 80 cm parabola s 0,2 dB LBN zápasit! Po připojení antény z FTA sestavy zmizely problémy s kvalitou příjmu jako mávnutím kouzelného proutku.

Moje problémy s DIGI TV jsou tedy řešitelné tím, že za deště přepojím antény mezi přijímači. Protože to je dosti nepohodlné, nejspíš zjara spolu s podobně postiženými abonenty DIGI TV u nás v místě pustíme chlup a objednáme vlastní paraboly, jejichž parametry budou odpovídat třídě 80 cm. Parabolu s hrdým názvem DIGI TV uklidím někam do sklepa, kdyby se jí vlastník náhodou domáhal.Osobně jednání rumunské firmy příliš nechápu. Rozdíl v ceně mizerné a kvalitní paraboly pro mne činí nejvýše pár stokorun, pro firmu bude spíše o řád níže. Tato „drobná úspora“ znehodnocuje celý projekt, úplně zbytečně poškozuje spokojenost zákazníků. Individuální řešení, které spočívá v pořízení vlastní paraboly, připravuje dodavatele o reklamu na talíři, která mu jinak zdarma visela na domě a lákala další spokojené zákazníky.

Jinak ovšem mohu řešení s DIGI TV doporučit. Hlavní tahák UPC – FTA příjem z pozice 19,2 E lze nahradit připojením druhé paraboly, použití pozicionéru s Humaxem jsem, přiznám, nezkoušel. Rozdíl v ceně velmi podobného základního balíku je přitom takový, že drobnou investici do přijímací soustavy za několik měsíců snadno zaplatí. Totéž lze říci o případném dokoupení kvalitní paraboly. K nedomyšlenému „šetření“ DIGI TV se ovšem mnoho pozitivního uvést nedá.

ing.Pavel Bárta

Reklama
Vybrané články