Quantcast
TereBox T2

TÚ SR vypsal tendr na provozovatele DVB-T

| Tisk

logo Slovenská republika provedla první a nezbytný krok v přípravě k zahájení řádného digitálního pozemního vysílání. Tamní regulátor Telekomunikačný úrad SR včera vypsal tendr na provoz prvních dvou multiplexů digitální pozemní televize (DVB-T). Zájemci musí své nabídky doručit na adresu úřadu nejpozději do 20. listopadu 2008 do 13:30 hodiny.

Předložené nabídky vyhodnotí pětičlenná výběrová komise. Členy bude jmenovat předseda TÚ SR. Komise určí pořadí uchazečů podle podmínek stanovených ve výzvě, které zveřejnil na svém webu slovenský TÚ.

První paket s několika televizními programy na jedné frekvenci odstartuje do 1 roka od okamžiku, kdy vítěz tendru získá právoplatné povolení na provoz DVB-T, informuje server Mediálne.sk. Podle zákona o digitálním vysílání TÚ SR může vypsat tendr nejdříve 30 dní po nabytí účinnosti plánu přechodu z analogového na digitální pozemní vysílání (TPP). Slovenský TPP začal platit 1.5.2008.

obrázek TÚ SR rozhodl, že DVB-T na Slovensku bude používat modernější kompresní formát MPEG-4, který umožní lépe využít přenosovou kapacitu - buď technicky zlepšit kvalitu vysílaných programů nebo rozšířit počet přenášených programů proti standardu MPEG-2. Ve starším formátu lze ve vyhovující kvalitě vysílat okolo 4 až pěti televizních programů.

Jistou nevýhodou vybraného kompresního formátu MPEG-4 je zatím poměrně vyšší ceny set top boxů, které podporují kompresi MPEG-4/H.264 nebo-li AVC. Vše se ale může změnit s rostoucími požadavky trhu po set top boxech s tímto formátem. Pro příjem signálů v MPEG-4 většinou nelze použít stávající televizory s integrovaným tunerem pro příjem DVB-T. Ten je většinou připraven jen na starší formát MPEG-2. Ve stávajících DVB-T experimentech na různých místech Slovenska se používá MPEG-2. Jako jediný program v MPEG-4 v DVB-T se vysílá Trojka (STV3) v Bratislavě a Banské Bystrici v rámci sítě Towercom. Zde je ale šířena jen po dobu konání LOH Peking 2008.MPEG-4 bude z okolních zemí v DVB-T používat zřejmě Polsko. Rakousko i Česká republika využívají starší kompresní formát MPEG-2.

Kvůli startu prvního multiplexu nemusí dojít k vypínání stávajících analogových TV vysílačů. Pro první síť se využijí volné kmitočty, které se již používají pro stávající pilotní vysílání v DVB-T od roku 2004. První multiplex má pokrýt minimálně 45 procent populace. V pořadí druhý DVB-T multiplex vznikne složením ze stávajících analogových frekvencí. Analogové terestrické vysílání má na Slovensku skončit do konce roku 2011.

redakce

Reklama
Vybrané články