TÚ SR vypsal tendr na provozovatele DVB-T
| Tisk
Předložené nabídky vyhodnotí pětičlenná výběrová komise. Členy bude jmenovat předseda TÚ SR. Komise určí pořadí uchazečů podle podmínek stanovených ve výzvě, které zveřejnil na svém webu slovenský TÚ.
První paket s několika televizními programy na jedné frekvenci odstartuje do 1 roka od okamžiku, kdy vítěz tendru získá právoplatné povolení na provoz DVB-T, informuje server Mediálne.sk. Podle zákona o digitálním vysílání TÚ SR může vypsat tendr nejdříve 30 dní po nabytí účinnosti plánu přechodu z analogového na digitální pozemní vysílání (TPP). Slovenský TPP začal platit 1.5.2008.

Jistou nevýhodou vybraného kompresního formátu MPEG-4 je zatím poměrně vyšší ceny set top boxů, které podporují kompresi MPEG-4/H.264 nebo-li AVC. Vše se ale může změnit s rostoucími požadavky trhu po set top boxech s tímto formátem. Pro příjem signálů v MPEG-4 většinou nelze použít stávající televizory s integrovaným tunerem pro příjem DVB-T. Ten je většinou připraven jen na starší formát MPEG-2. Ve stávajících DVB-T experimentech na různých místech Slovenska se používá MPEG-2. Jako jediný program v MPEG-4 v DVB-T se vysílá Trojka (STV3) v Bratislavě a Banské Bystrici v rámci sítě Towercom. Zde je ale šířena jen po dobu konání LOH Peking 2008.
MPEG-4 bude z okolních zemí v DVB-T používat zřejmě Polsko. Rakousko i Česká republika využívají starší kompresní formát MPEG-2.
Kvůli startu prvního multiplexu nemusí dojít k vypínání stávajících analogových TV vysílačů. Pro první síť se využijí volné kmitočty, které se již používají pro stávající pilotní vysílání v DVB-T od roku 2004. První multiplex má pokrýt minimálně 45 procent populace. V pořadí druhý DVB-T multiplex vznikne složením ze stávajících analogových frekvencí. Analogové terestrické vysílání má na Slovensku skončit do konce roku 2011.
redakce