Quantcast
TereBox T2

TV Nova a Prima se přihlásily k TPP

| Tisk

logo Obě největší české komerční TV Nova i TV Prima se dnes přihlásily k Technickému plánu přechodu (TPP) na digitální vysílání. Termín pro vyjádření vysílatelů komerčních TV k TPP vypršel dnes 15.8.2008. Rozhodnutí televizí je klíčové pro rozvoj digitálního pozemního vysílání (DVB-T) a šíření dalších služeb.

"Společnost CET 21 se jako jeden z vůdčích subjektů procesu přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální vysílání rozhodla podpořit další postup procesu podle nařízení vlády č. 161/2008 Sb. o technickém plánu přechodu a splnit podmínky pro získání tzv. kompenzační licence," uvedla mluvčí TV Nova Michaela Fričová.

TPP dnes souhlasila i společnost FTV Prima, provozovatel stanice TV Prima. "FTV Prima dnes učinila kroky požadované článkem IV. bodem 4 zákona č. 304/2007 Sb. a zavázala se ukončit zemské analogové televizní vysílání do termínu, který stanoví Technický plán přechodu. Zásadním způsobem tak napomohla tomu, aby mohl být uskutečněn přechod na zemské digitální vysílání v České republice," informovala mluvčí TV Prima Jana Kocová.

FTV Prima však zároveň upozornila na skutečnost, že doposud nejsou vyřešeny některé důležité otázky, které se přechodu na digitální vysílání týkají. Není proto bohužel zaručeno, že nedojde k poškození práv provozovatelů vysílání vyplývajících z jejich licencí a k porušení českých právních předpisů nebo mezinárodních dohod o ochraně investic.

Věříme, že námi nastíněné problémy budou ze strany příslušných úřadů vyřešeny tak, aby k žádnému porušení práva nedošlo, a jsme připraveni učinit vše pro to, aby přechod na digitální vysílání v České republice proběhl úspěšně,“ řekl generální ředitel Televize Prima Marek Singer.

TPP je jízdním řádem české digitalizace. Stanoví, kdy bude ve které lokalitě ukončeno stávající analogové vysílání a nahrazeno digitálním multiplexem - souborem několika programů na jedné frekvenci. V praxi se tak může stát, že na jednom kmitočtu bude vedle jedné ze stávajících komerčních televizí a kanálu s kompenzační licencí vysílat i některý z programů konkurenčních vysílatelů.Pokud by Nova a ani Prima se nepřihlásila k TPP, vznikl by problém i s budováním stávajících čtyř vysílacích digitálních sítí (DVB-T). Pro digitální vysílání se spotřebuje méně kmitočtů a ČTÚ (Český telekomunikační úřad) proto vyzval odbornou veřejnost, aby se vyjádřila k případnému využití uvolněných kmitočtů (tzv. digitální dividenda).

Letité analogové vysílání bude v Česku na většině území ukončeno k 11. listopadu 2011 s výjimkou Zlínska a Jesenicka, kde se tak stane do června 2012. Pro budoucí příjem pozemního vysílání bude divák potřebovat terestrický set top box nebo televizor se zabudovaným digitálním tunerem. Alternativou jsou divákům jiné kvalitnější formy distribuce digitálního vysílání - satelitní, kabelová či IPTV.

redakce

Reklama
Vybrané články