TereBox T2

AzBox HD Premium - PVR HD box s Linuxem a Wi-Fi

| Tisk

logo Již delší dobu tento známý výrobce satelitních přijímač sliboval příchod HD verze svých modelů, u kterých, kromě standardních funkcí, sliboval i přidané hodnoty ve formě přehrávačů videí všech možných formátů, přehrávání zvuků nejen MP3 a prohlížeče internetu přímo v oficiálních verzích firmwaru.

obrázek Dostala se mi konečně do ruky vlajková loď tohoto výrobce: AzBox HD Premium, u které na první pohled zaujme také úplná novinka mezi přijímači s otevřeným operačním systémem Linux: zabudovaná bezdrátová síťová karta, která řeší mnohé problémy s připojením internetu k přijímači i v místech domácností, která prioritně nejsou vybavena pevným připojením k internetu kabelem, přitom však je již dnes velmi běžné, že se po bytě či domě distribuuje signál bezdrátově standardem Wi-fi. Také množství podporovaných formátů pro přehrávání je, na dnešní dobu, až nezvykle velké, ve srovnání s jinými přijímači, včetně podpory HDTV.

Jelikož se chci tomuto přijímač věnovat detailně, i když je jeho podpora zatím deklarovaná jako betaverze, budu své recenze dělit podle logických celků. Dnešní část budu věnovat úplnému představení hardwaru přijímače, který se v některých aspektech v koncepci liší od, v současné době nabízených, strojů jiných výrobců.

Krabice na první pohled nevzbuzuje žádné přehnané požadavky, při bližším čtení bočního popisu pak znalec více zpozorní, co ho asi bude čekat uvnitř.

obrázek Po rozbalení krabice nám zůstane na stole nejen samotný stroj, ale i externí zdroj (což uvnitř stroje bude jistě redukovat přebytečnou produkci tepla), dálkový ovladač s bateriemi, SATA kabel k pevnému disku včetně napájení a dvě sady šroubků pro připevnění HDD velikosti jak 3,5“, tak i 2,5“. Menší HDD 2,5“, určené pro notebooky, bývají méně hlučné, spotřebují méně energie a tím pádem vyzáří i méně tepla, za to jsou ale dražší a většina modelů i pomalejší (nízké otáčky ploten, většinou 5400 ot./min., zatím co 3,5“ HDD mají běžně 7200 ot./min).

obrázek Přední panel nás překvapí nestandardním umístěním dalších ovládacích tlačítek na horní části přijímače, displej je rastrový s některými přídavnými ikonami včetně jejich animačních možností (více se budu displeji věnovat v dalších recenzích). Na spodní části přijímače je nalepeno výrobní číslo přijímače a MAC adresa pevné síťové karty. Trochu mě mrzí, že tam není uvedena MAC adresa bezdrátové síťové karty, která je často potřeba právě pro bezpečné připojení zařízení k bezdrátovému pojítku. V levé části se pod výklopným víkem skrývá jeden slot na kartu, dva porty na vložení CAM modulu a USB 2.0 port pro připojení Flash disků pro možnost aktualizace FW.

obrázek Dálkový ovladač je velký, některá často používaná tlačítka jsou však velmi daleko od palce, který většinou ovládání řídí.

Má také možnost ovládat i další zařízení, vesměs myšlena televize k přijímači připojená.

obrázek Oproti zvyklostem z jiných ovladačů jsou písmena Q a Z umístěna pod číslem 1.

Tlačítkem CAPS/NUM se přepínáme mezi čtyřmi módy: velká písmena, malá písmena, čísla a znaky.

Tlačítka REC a Mute jsou správně mírně zapuštěna, aby se zabránilo jejich nechtěnému stisku.

Myslím si, že umístění tlačítka Resolution bylo zvoleno nevhodně a zvláště v začátcích ovládání se jeho omylným stiskem můžeme dostat do módu, který vaše TV nepodporuje, a tudíž se k původnímu stavu dostanete až opětovným a několikanásobným stiskem.

Vzhledem k tomu, že práce na FW neustále pokračují, některé tlačítka zatím nejsou funkční, je ale jen otázkou času, kdy jim vcelku zajímavá funkce bude přidělena. Myslím teď hlavně tlačítko e-mail.

Každý stisk libovolného tlačítka je provázen rozsvícením tlačítka STB POWER, které může zároveň napovědět o stavu vložených baterií.

Zadní panel obsahuje dnes již běžné konektory pro připojení ostatní domácí elektroniky. V základní sestavě je v přijímači přítomen jeden DVB-S2 tuner, je ale vidět, že je možno stroj doplnit ještě druhým přijímačem s možností příjmu DVB-S2, DVB-T nebo DVB-C.

Podpora HDMI předurčuje přijímač pro připojení k televizorům s vysokým rozlišením obrazu.

obrázek Výhodou je i vypínač napájení, i když tím jen odpojíte zdroj, který je stále v provozu a pokud chcete přijímač odstavit na delší čas, doporučuji nezapomenout na vlastní odpojení zdroje od elektrické sítě.

Připojení k Ethernetu je již dnes samozřejmostí, stejně jako USB 2.0 konektor pro připojení externích disků. Zadní připojení tak nenaruší vzhled přijímače, doporučuji jej však používat spíše pro připojení trvalejšího rázu.

Digitální zvuk lze připojit pomocí optického výstupu, ostatní konektory jsou již notoricky známé.

Po odkrytování nás na první pohled překvapí pasivní chladič procesoru s gumovým nástavcem, který se opírá o horní kryt a zajišťuje tak přítlak chladiče na procesor. Významnou část zabírá prostor pro umístění pevného disku, který je i dobře odvětrávaný. Čtečka karet překrývá konektory pro CAM moduly. Vedle prvního tuneru je prostor pro vložení libovolného druhého tuneru. Novinkou v oblasti satelitních přijímačů je konektor pro vložení mobilního modulu, v tomto případě je zde wi-fi síťová karta a z ní vedou dokonce dva kabely ke dvěma anténám, umístěných v přijímači.


obrázek
Až šikmý pohled nám ukáže další zajímavou novinku, umístění Flash paměti v IDE konektoru, který naznačuje možnost změny (zvýšení) kapacity vnitřní Flash paměti (v současné době je to 256 MB).


obrázek
Připojení dalšího tuneru je velmi snadnou záležitostí, vše je přehledné a konektory dostupné:


obrázek
Detailní pohled na wi-fi modul zasunutý ve speciálním konektoru:


obrázek
UHF modul umožňuje distribuci přijímaných kanálů i prostřednictvím koaxiálního kabelu:


obrázek
Ostatní konektory jsou klasicky připojeny přímo na základní desku přijímače, další novinkou je i záložní baterie na uchování záznamů v BIOSu přístroje.


obrázek
Detail procesoru SIGMA 8634LF včetně pasivního chladiče a přítlačné gumy. Vlevo je vidět Flash paměť v IDE konektoru.


obrázek
Detailní pohled na konektory CAM modulů a čtečku karet, v popředí je první anténa wi-fi síťové karty.


obrázek
Flash paměť velikosti 256MB, zasunutá v IDE konektoru, v jejím okolí jsou konektory SATA a napájení pro připojení HDD


obrázek
Přijímač má dvě pracovní paměti a to paměť pro operační systém a pro grafickou kartu. Každá DDR 128 MB.


obrázek
Přední panel je na samostatném plošném spoji grafický displej a je řízen vlastním procesorem. Nezvyklé jsou i konektory shora.


obrázek
Druhá anténa wi-fi karty je umístěna na boku přijímače vedle spoje displeje.


obrázek
Po prvním zapnutí přijímače se objeví základní informace o přijímači a jeho nastavení. Důležitá je pro vás informace o verzi FW. V současné době výrobce intenzivně pracuje na vývoji a podpoře FW tohoto přijímače a prakticky každý druhý den přicházejí s novými verzemi, které upravují chyby, přidávají nebo vylepšují funkce přijímače.
obrázek
V další recenzi, která bude následovat během pár dnů, se budu věnovat základním nastavením přijímače a aktualizaci FW, které je potřeba, abych mohl objevovat vše nové a testovat to stávající.

Přijímačů je zatím na trhu velmi málo, všem šťastným majitelům ale doporučuji nejen já, ale i producent, aby brali stávající FW jako BETA verzi a podíleli se na vývoji a testování. Současné možnosti ale již teď napovídají, že tento stroj se může stát velkým hitem v domácí zábavě, neboť si dělá ambice na převzetí funkce dalších zařízení, všeobecně nazývané „domácí přehrávací centra“.

Za zapůjčení děkuji formě www.olmi.cz .

Exklusivně pro Parabolu.cz

K.S. Ječný
www.jecny.cz .

Vybrané články