Quantcast

Domovní zesilovač Avant3 (1.)

| Tisk

V dnešním článku bych rád představil programovatelný domovní zesilovač AVANT3 od španělské firmy Televes.


obrázek

AVANT3 je ideální pro realizaci domovních rozvodů a menších STA.obrázek

Domovní zesilovač má integrovaný napájecí zdroj v pulsním režimu.obrázek

Jedná se o model se dvěma UHF vstupy /21-69k./, jedním vstupem VHF-3 /5-12k./, které se bude v budoucnu využívat pro DAB/digitální pozemní rozhlas/ a jedním volitelným vstupem pro FM, nebo VHF1. Přepínač pro tuto volbu nalezneme na zadní straně zesilovače.obrázek

AVANT3 má k dispozici i smyčku pro paralelní připojení dalšího kusu tohoto domovního zesilovače pro rozšíření přijímací sestavy.

Tento domovní zesilovač je zajímavý především svou výbavou.obrázek

Celé programování se provádí pomocí externího modulu PCT 5.0, který se připojuje do domovního zesilovače přes přiložený datový kabel.obrázek

Anténní technik má k dispozici 5 softwarově laditelných filtrů, které lze přiřadit k oběma UHF vstupum a to v režimech 2/3, nebo 5/0.

Filtr lze nastavit jako jednokanálový, nebo ho lze natáhnout až přes pět kanálů v pásmu K21-K30, respektive sedm kanálů v pásmu K31-K69.obrázek

Při překrytí kanálů u jednotlivých filtrů je zobrazeno hlášení o chybě a přeladění se neprovede.

Samozřejmostí je na obou UHF vstupech přítomnost napájecího napětí 12V pro případný nízkošumový předzesilovač. Maximální odběr proudu je zde povolen na 50mA.

Napájení je vybaveno ochranou proti přetížení a zkratu.

Pro vstup UHF3 je k dispozici pouze jeden laditelný filtr a rovněž napájení 12V.obrázek

U všech filtrů funguje vnitřní AGC/ automatické vyrovnávání úrovně signálu/ a to v rozsahu 20dB. Činnost tohoto obvodu je signalizována LED-diodou pro každý filtr samostatně.

 

Jak jsou filtry ostré jsem se nikde nedočetl, tak jsem se rozhodl je prověřit na zkušební instalaci se dvěma signály /každý z jiné antény/ na sousedních kanálech.

Tato varianta obnáší na příjem kanálů K22, K49 a K50 z vysílače Kleť na krátkou českou colorku a příjem kanálů K21, K31 a K38 z vysílačů Jauerling a Včelná /K29/  na dlouhou českou colorku.

Situace na pětici snímků dole.

Druhá varianta představuje příjem kanálů K41 a K53 z vysílače Votice na dlouhou anténu EmmeEsse LX922169D a příjem kanálů K21, K29 a K31 z vysílačů Jauerling, Včelná /K29/ a Kleť /K22/ na dlouhou českou colorku.obrázek

Upřesnění - K22 je přijímán ve druhé variantě hodně z ideálního směru na vysílač Kleť /70°/, nicméně, lokalita ve které test probíhá umožnuje toto praktikovat bez výraznějších problémů.

obrázek
obrázek


Na snímcí nahoře je zobrazena situace na filtru, který je rozladěn přes tři UHF kanály.

Přes filtr procházejí dva signály o různé úrovni, je třeba počítat s tím, že v tomto případě se automatika řídí podle silnějšího signálu /K29/ a rozdíl v úrovni kanálů zůstává stejná i při činnosti AGC. Pro vyrovnání obou úrovní je třeba použít na každý kanál filtr samostatný.

Pokračování příště

Saxon

Reklama
Vybrané články