Quantcast
TereBox T2

Multifokální příjem HD programů na anténě s malým rozměrem (2.)

| Tisk

Zkušební příjem jsem se rozhodl demonstrovat na pozicích 23,5E a 19,2E, tedy s odstupem 4,3° a pro zajímavost ještě na pozicích 23,5E a 28,2-5E, v tomto případě se jedná o odstup 4,7 až 5,0°.


obrázek

Monoblok byl v obou případech chycen za levé hrdlo z pohledu před anténou, to znamená, že při příjmu pozic 23/19 bylo ohnisko antény na pozici 23,5E, při příjmu pozic 23/28, bylo tedy ohnisko na pozici 28,2E. Nastavení azimutu antény bylo provedeno na ideální signál z pozice 23,5E, což znamená, že při příjmu 23/28 jsem azimut antény nastavoval podle šilhajícího LNB. Monoblok Maximum V3 má běžné nastavení portů, tedy levé hrdlo port B, pravé hrdlo port A/pohled před parabolou/. Relátko v monobloku je ovládáno běžnými povely Position, v režimu DiseqC 1.0.


obrázek

Spektrální analýza s rozlišením 1dB na dílek, pro nastavení nejvyšší úrovně signálu. Pro optimální nastavení antény je třeba ještě donastavení podle změřených digitálních parametrů signálu bBER, NsMargin a MER.


obrázek

Vyhovující parametry DVB-S2 transpondéru Skylinku /ohnisko/ - 23,5°E/19,2°E


obrázek


obrázek

Spektrum a parametry transpondéru BG, který využívají i zákazníci Skylinku /ohnisko/


obrázek

Parametry DVB-S2 transpondéru Canal Digital /QPSK/, který využívají i zákazníci Skylinku


obrázek


obrázek


obrázek


obrázek

Spektra signálu a příjmové parametry DVB-S2 transpondérů, rakouských a německých veřejnoprávních stanic na pozici 19,2/šilhání/.

Dále pokračují screeny z příjmu z pozic 23,5E a 28,2E


obrázek


obrázek

DVB-S2 transpondéry s modulací QPSK na pozici 28,2E /ESPN/ a 28,5E /Channel4/ - ohnisko


obrázek

Vyhovující parametry DVB-S2 transpondéru Skylinku/šilhání/ - 28/23

Ze snímků z analyzéru Rover je patrné, že anténa Panorama dává dostatečný signál pro příjem HD programů i při použité modulaci 8PSK. Zde ovšem není téměř žádná rezerva pro eventuelní degradaci při zhoršených povětrnostních podmínkách, či instalaci do komplikovaného kabelového rozvodu/dlouhé svody, nekvalitní koaxiální kabely, TV/SAT slučovače, MSW, účastnické zásuvky atd.

Příjem HD programů z transpondérů DVB-S2 s modulací QPSK jsou v tomto případě i se slušnou rezervou.

Monoblok Maximum V3 vyhoví jak pro příjem 23/19, tak pro rozestup pozic 28/23.


obrázek

BBCi transpondér 28,2E – ohnisko (pozn. test proběhl před přesunem BBCi na nové parametry)


obrázek

Transpondér DVB-S na pozici 28,5E – ohnisko


obrázek

DVB-S transpondér CS Linku, který využívají i zákazníci Skylinku – šilhání při variantě 28,2°E/23,5°E.

Stejně tak programy z transpondérů v normě DVB-S na obou pozicích jsou v pořádku a dokonce s rezervou /na pozici 28,5E s minimální rezervou/.

Co říci závěrem?

Pro individuální aplikace, kde jsme navíc limitováni rozměry, tuto anténu použít lze, ale jinak je lepší určitě zvolit větší průměr antény.

Podmínkou bezproblémového provozu s takto malou anténou je její naprosto přesné nastavení.


obrázek

Laik, který nemá k dispozici žádnou odpovídající měřící techniku, teoretické a praktické zkušenosti v oboru, velmi pravděpodobně spokojen nebude…

Zrovna tak znovu připomínám poznámku z úvodu článku, že anténa není vhodná k instalaci do míst se silnými větry. Anténa jistě patří do kategorie „lowend“, ale za cenu pod 400 Kč není při koupi zákazník brán nijak na hůl…

Rozhodně není tato anténa nijak předražena, jako například v případě antén obdobných rozměrů od značky Technisat – osobní názor.

Multifokální příjem obvyklých pozic pomocí monobloku lze praktikovat i na anténě takovýchto rozměrů, ale je třeba k tomu použít vhodný model.


obrázek

Mnozí jistě nad monoblokem jako takovým ohrnují nos, ale v tomto případě naprosto neprávem.

Konstrukce multifokálního příjmu s univerzálními LNB na takto malých anténách je totiž dost komplikované.

Na trhu je jen několik k tomu vhodných konvertorů, například systém MultiConnect od Inverta, či LNB ALPS/legendární raketky/.
obrázek


obrázek

K tomu vhodných multifokálních držáků je ještě méně. Finanční a časová náročnost takového řešení také není nijak zanedbatelná. Pro laika je použití uvedeného monobloku zcela určitě vhodnější volba.


obrázek

Nehledě na to, že monoblok Maximum V3 Gold Class je po řemeslné stránce velmi podařený produkt a naměřené parametry s ním myslím hovoří také jasně.

Udáno výrobcem600 x 460 mm
Zisk při 12,5 GHz36,2 dB
Poměr F/D0,69
Pro upevnění na stožár35 – 50 mm
Odolnost vůči větru180 km/h
Hmotnost1,61 kg

Saxon

Reklama
Vybrané články